Wigilia. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 12 Grudnia 2020

Czy policja może wejść do domu w Wigilię i sprawdzić liczbę gości? Zapytaliśmy rzecznika Komendanta Głównego

Nadchodząca Wigilia nie obejdzie się bez kontroli policji? Rzecznik prasowy KGP odpowiedział na nasze pytania dotyczące obostrzeń. Standardowo, zgodnie z rozporządzeniem, za naruszenie zasad bezpieczeństwa mogą grozić kary od 500 złotych, aż do kary administracyjnej, która może wynieść 30 tysięcy złotych.

  • Rada Ministrów wprowadziła limity podczas imprez rodzinnych
  • Rzecznik KGP odpowiedział, czy będzie dochodziło do kontroli na czas Wigilii
  • Z informacji dostępnych na stronach GOV wynika, że kary mogą znacznie obciążyć nasz budżet

Nadchodzące święta Bożego Narodzenia odbędą się w dobie kryzysu epidemicznego. Ministerstwo Zdrowia nieustannie informuje o kolejnych tysiącach zakażonych oraz setkach zgonów. Wigilia stanowi okres rodzinnych spotkań, co może sprzyjać transmisji wirusa.

Nadchodząca Wigilia nie obędzie się bez kontroli? "Będziemy reagować na każdy sygnał i zgłoszenie"

Decyzją Zjednoczonej Prawicy podczas Wigilii, przy stole, poza domownikami, może usiąść jedynie 5 osób. Dla obchodzących święta w skromnym gronie, zmiana nie stanowi znacznego utrudnienia. Wszystko jednak wskazuje na to, że ci, którzy planowali wielkie spotkania rodzinne, mogą zmierzyć się z karą finansową oraz wnioskiem do sanepidu o wymierzenie kary administracyjnej. 

Kontrowersje wokół limitu na czas rodzinnych przedsięwzięć nie dotyczą ich słuszności, a metod przestrzegania. Trudno wyobrazić sobie funkcjonariuszy, zakłócających przebieg Wigilii niespodziewaną kontrolą. Postanowiliśmy więc skierować zapytania do Komendy Głównej Policji w sprawie podjęcia ewentualnych aktywności, mających na celu przeciwdziałanie łamaniu restrykcji.

Chcieliśmy dowiedzieć się, czy są planowane kontrole, czy też należy spodziewać się innych działań, by dopilnować przestrzegania obostrzeń, oraz dowiedzieć się, jakich kar należy się spodziewać za złamanie zasad. Odpowiedzi z upoważnienia rzecznika prasowego Mariusza Ciarki udzieliła nam Wioletta Szubska. 

Prymas Polski wczesnym rankiem zapytany o Rydzyka i urodziny Radia Maryja. Padła całkowicie wymijająca odpowiedźPrymas Polski wczesnym rankiem zapytany o Rydzyka i urodziny Radia Maryja. Padła całkowicie wymijająca odpowiedźCzytaj dalej

Zobacz także: Masz abonament na telefon? Za 5 dni wchodzą nowe przepisy 

Przedstawicielka KGP przypomniała, że w dominującym zakresie za zwalczanie zjawiska epidemii odpowiedzialna jest Państwowa Inspekcja Sanitarna. Szubska podkreśliła jednak, że zadaniem policji jest wspierania działań sanepidu.

"Oczywiście będziemy reagować na każdy sygnał i zgłoszenie związane łamaniem obostrzeń" - deklarowała dla naszej redakcji. 

Podstawą prawną do wymierzania kar oraz wprowadzania obostrzeń jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wydane na podstawie art. 46a  i art. 46b ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Z dość wymijających i ogólnikowych wyjaśnień rzecznika KGP możemy wywnioskować, że służby mundurowe nie będą przeprowadzać samodzielnych akcji. Działania na czas Wigilii będą zaś stanowić ewentualną reakcję na zawiadomienia ze strony członków danej społeczności lokalnej. 

Na początku grudnia pisaliśmy o planach Polek i Polaków na nadchodzące święta w dobie kryzysu epidemicznego. Z deklaracji naszych rozmówców wynikało, że zmiany w zamiarach nie wynikały z lęku przed karą, a głównie ze strachu o zdrowie i bezpieczeństwo starszych członków rodziny. 

Zobacz także w naszych serwisach: