Prof. Wiesław Blaschke nie żyje. Ekspert w dziedzinie ekonomiki górnictwa i gospodarki surowcami mineralnymi odszedł w wieku 79 lat.. (zdj. ilustr.) Wikimedia Commons/DevilalŹródło: (zdj. ilustr.) Wikimedia Commons/Devilal
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 23 Lutego 2021

Nie żyje prof. Wiesław Blaschke, zmarł w wieku 79 lat. Ogromna strata dla ekonomiki górnictwa

Prof. Wiesław Blaschke nie żyje. Ekspert w dziedzinie ekonomiki górnictwa i gospodarki surowcami mineralnymi odszedł w wieku 79 lat, wskazuje Interia. Profesor w znaczny sposób przyczynił się do restrukturyzacji przemysłu wydobywczego.

Prof. Blaschke związany był z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Polską Akademią Nauk i Politechniką Śląską w Gliwicach, gdzie pełnił funkcję naukowca, wykładowcy oraz nauczyciela akademickiego, zaznacza Interia.

Od 1997 był ponadto doradcą prezesów Państwowej Agencji Węgla Kamiennego oraz Państwowej Agencji Restrukturyzacji Górnictw. Na stanowisku pozostawał do 2003 roku i w znaczny sposób przyczynił się do przekształcenia sektora węglowego.

Nie żyje prof. Wiesław Blaschke

Po ukończeniu Wydziału Górniczego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Wiesław Blaschke nadal współpracował z uczelnią. Od 1974 do 1976 roku był dyrektorem ds. nauki w Instytucie Przeróbki i Wykorzystania Surowców Mineralnych.

W trakcie swej kariery naukowej współpracował też z Polską Akademią Nauk. Blaschke zarządzał Zakładem Ekonomiki i Badań Rynku Paliwowo-Energetycznego w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią.

Dziennikarz, który pracował 8 lat dla TVP przerwał milczenie. Dziennikarz, który pracował 8 lat dla TVP przerwał milczenie. "Trzy lata milczałem, ale dłużej nie mogę"Czytaj dalej

Zmarły sprawował ponadto funkcję prezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymał w 2000 roku.

Prof. Blaschke był odpowiedzialny m.in. za dostosowanie krajowego górnictwa do zasad funkcjonowania obowiązujących w Unii Europejskiej. Jak zaznacza Interia, zajmował się również kwestią opłacalności eksportu węgla czy organizacją handlu.

W trakcie swej kariery został autorem przeszło 350 publikacji oraz 120 opracowań naukowo-badawczych. Za swój wkład otrzymał ponad 20 odznaczeń, w tym choćby Kawalerski Order Odrodzenia Polski.

źródło: Interia

Artykuły polecane przez redakcję WTV: