Wielkanoc może zostać przesunięta. wikipedia.org/MargozŹródło: wikipedia.org/Margoz
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 21 Marca 2020

Przez pandemię przełożą Wielkanoc? Watykan wydał specjalne zalecenia, dla wielu katolików będą ogromnym ciosem

Wielkanoc jest świętem ruchomym. W tym roku wypadło ono w połowie kwietnia. Jak się okazuje, termin może jednak ulec zmianie. Wobec opanowującej świat epidemii Watykan wprowadza specjalne obostrzenia w obrządkach religijnych, co więcej, możliwe jest przełożenie obchodów Wielkiego Tygodnia.

W oficjalnym komunikacie Watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zalecono przełożenie zwyczajowej mszy krzyża świętego, odprawianej rano podczas Wielkiego Czwartku. Władze Watykanu apelują także, by zrezygnować z obrzędu mycia nóg podczas wieczornej mszy.

Kongregacja, której prefektem jest kard. Robert Sarah, podała, że możliwe jest, iż "procesje oraz wszelkie inne przejawy pobożności Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego" zostaną przeniesione na termin późniejszy. Jako możliwą datę wskazano 14 i 15 września. To pierwszy podobny przypadek w historii Kościoła katolickiego. Decyzja Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nie ma precedensu.

Wszystko wskazuje na przesunięcie wyborów. Na dotychczasowy termin nie ma zgody nie tylko wśród opinii publicznejWszystko wskazuje na przesunięcie wyborów. Na dotychczasowy termin nie ma zgody nie tylko wśród opinii publicznejCzytaj dalej

Wielkanoc pzełożona?

TVN 24 podaje, że Penitencjaria Apostolska poinformowała z kolei o udzieleniu specjalnego odpustu wiernym, u których wykryto koronawirusa lub którzy ze względu na kwarantannę zmuszeni są pozostać w domach. "Warunkiem uzyskania takiego odpustu jest brak przywiązania do grzechu oraz duchowa łączność poprzez środki masowego przekazu z celebracją mszy świętej, odmawianiem Różańca Świętego, pobożną praktyką Drogi Krzyżowej lub innymi formami pobożności. A także wtedy, gdy wierni przynajmniej odmówią Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, ‘ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe"

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nagranie z akcji polskiej policji. Mężczyźni grozili kobiecie, że ją zakażą. Przerażające sceny w sklepie
2. "Kobieta wjechała pod ciężarówkę, zginęła na miejscu". Śmiertelny wypadek na ważnej drodze na Mazowszu

Odpust zupełny przewidziano również dla pracowników służby zdrowia oraz wszystkim, którzy opiekują się chorymi, narażając własne zdrowie (w tym członkowie rodzin osób zakażonych).

Co ciekawe, odpust może objąć także tych, którzy "ofiarują nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, lub adorację Eucharystyczną, lub lekturę Pisma Świętego, przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie Różańca Świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje kultowa postać polskiej piłki nożnej. Kibice nie mogą powstrzymać łez, wielka strata
  2. Przestępcy znaleźli wyjątkowo perfidny sposób na okradanie mieszkań. Uważaj, kto do Ciebie puka
  3. Dyrektorka polskiego szpitala robiła wszystko, by zdobyć sprzęt do badania zakażonych. Radość nie trwała długo
  4. Sprawdzono, czy Duda miał kontakt z zakażonym. Ujawniono wyniki testów pary prezydenckiej na obecność wirusa
  5. Polacy mieli wreszcie wrócić do domu. Skrajnie niebezpieczna sytuacja na lotnisku, jełost zdjęcie
  6. Umierał i nawet nie wiedział, że przed nim odszedł jego brat, siostra i mama. Wszystko przez jeden obiad, tragedia w USA

Źródło: TVN 24