wielkanoc. Jan Bielecki/East NewsŹródło: Jan Bielecki/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 11 Kwietnia 2020

Parafie masowo proszą o wsparcie. Tymczasem ujawniamy, ile kler przejął z komisji majątkowej

Wielkanoc pod znakiem zarazy. Epidemia koronawirusa daje się polskiemu Kościołowi we znaki. Brak stałych wpływów z tacy znacząco uszczuplił parafialne budżety i księża zaczynają upominać się o pieniądze od wiernych. Zasadne staje się jednak pytanie: czy naprawdę ich finanse wyglądają tak źle? Przyjrzyjmy się jakie pieniądze otrzymał od państwa polski kler w ramach Komisji majątkowej.

143 534 231,41 zł oraz ponad pół tysiąca nieruchomości wartych ok. 5 mld zł. - tyle łącznie otrzymał Kościół Rzymskokatolicki w ramach Komisji majątkowej rozpatrujące sprawy zwrotu nieruchomości kościołom i innym związkom wyznaniowym. Nie przeszkadza to różnego rodzaju wspólnotom katolickim, parafiom i mediom narzekać na brak pieniędzy.

Co dzieje się u Rydzyka na zakrystii? Dziwne ogłoszenie Radia MaryjaCo dzieje się u Rydzyka na zakrystii? Dziwne ogłoszenie Radia MaryjaCzytaj dalej

Wielkanoc - czas żniw Kościoła

Oczywiście, nie jest tajemnicą, że wielkanocne wpływy z tacy są bardzo istotnym składnikiem rocznego budżetu parafii. Okres świąteczny zawsze sprzyja większej frekwencji w Kościołach, a co za tym idzie - większym wpływom z tacy. Tegoroczne święta przyniosły jednak ograniczenia liczby wiernych w świątyni maksymalnie do 5 osób. Parafie ruszyły więc z akcją proszenia wiernych o wsparcie, nazywanych "darami serca". Wsparcie to ma pomóc parafiom pomóc przetrwać ten trudny okres.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że Kościół ma bardzo duże miesięczne wpływy z tytułu dzierżawy ziemi przejętej w ramach działania Komisji majątkowej. Łącznie ma 76 tysięcy hektarów takich nieruchomości. Przy średniej cenie dzierżawy  wg danych GUS w 2016 roku wynoszącej 916 zł za 1 ha przekłada się to na ponad 69 milionów złotych - co miesiąc. W Polsce istnieje około 10 000 parafii, czyli przeciętnie mielibyśmy około 6907 zł na parafię. A mówimy tylko o jednym z wielu stałych wpływów polskiego Kościoła. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Przełom w walce z epidemią. Wszystko dzięki pracy polskich naukowców
2. Znany warszawski raper trafił do aresztu. Ciążą na nim poważne zarzuty

Jest również fundusz Kościelny, wynoszący w Polsce obecnie około 160 milionów złotych rocznie. Razem z wpływami z dzierżawy ziemi rolnej, polski Kościół dysponuje zatem kwotą co najmniej 22 900 złotych miesięcznie, w przeliczeniu na parafię. 

Do tej kwoty, należałoby również doliczyć płacone księżom pensje za nauczanie religii w szkołach. Pensje, które zgodnie z deklaracjami biskupów miały nie być pobierane a lekcje traktowane miały być jako forma ewangelizacji. Średnia pensja katechety w Polsce wynosi 3,7 tysiąca złotych. Do tego należy doliczyć jeszcze pensje kapelanów, których w ostatnim czasie zatrudniła chyba każda możliwa państwowa instytucja. 

Tymczasem w polskich szpitalach i domach opieki w dalszym ciągu brakuje środków ochrony osobistej i wiele fundacji prowadzi zbiórki w celu ich zakupu. Jedną z nich znajdziecie [tutaj].

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest prosty sposób na ograniczenie ryzyka zarażenia bliskich w Wielkanoc. Wiele osób o nim zapomina
  2. W nadchodzące lato w sklepach nie znajdziemy ani truskawek, ani malin? Problem jest głębszy
  3. Kamil Durczok znowu prowokuje. Złamał zakaz i się pochwalił
  4. Ksiądz wpadł na genialny pomysł, jak obejść rządowe nakazy. Ma już kabriolet
  5. Olejnik zwróciła się do Kaczyńskiego. Dotkliwe słowa o bracie
  6. Pierwszy region na świecie, który pokonał koronawirusa. Media: nie ma już ani jednego przypadku