Wielkanoc podróż. PiqselsŹródło: Piqsels
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 9 Kwietnia 2020

Czy można wyjechać na święta do rodziny? Jest jeden warunek, który może uchronić przed wysoką karą

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią pojawia się coraz więcej wątpliwości na temat podróżowania do rodziny. Stanowisko rządu jednoznacznie odradza jakichkolwiek podróży ze względu na ryzyko przenoszenia się choroby COVID-19 podczas spotkań. Wyjątkiem może być jednak pomoc rodzinie.

Rozpoczynające się właśnie święta Wielkanocne to dla Polaków okazja do spotkań w rodzinnym gronie. Tegoroczna sytuacja epidemiologiczna wywróciła jednak cały świat do góry nogami. W związku z pandemią koronawirusa wiele osób rezygnuje z jakichkolwiek wyjazdów. Do takiego zachowania zachęca również minister zdrowia. - Nic nie wskazuje, by epidemia miała w najbliższych tygodniach wygasnąć, dlatego rekomendacja jest jednoznaczna: maksymalnie ograniczyć przemieszczanie się – powiedział minister Szumowski. - Naprawdę, warto się nad tym zastanowić. Święta są religijnym, duchowym i rodzinnym przeżyciem. Jednak ten kontakt przy świątecznym stole jest w tym roku ogromnym zagrożeniem. To są święta nowego życia i oby takim były. Postarajmy się, żeby były symbolem życia, a nie epidemii, która może nas zdziesiątkować - dodał.

Rydzyk bez skrupułów wydał kolejny apel. Radio Maryja upomina się o dodatkowe pieniądze z naszych kieszeniRydzyk bez skrupułów wydał kolejny apel. Radio Maryja upomina się o dodatkowe pieniądze z naszych kieszeniCzytaj dalej

Wielkanoc - czy mogę pomóc rodzinie?

Wyjątkiem od obowiązujących obostrzeń jest natomiast konieczność pomocy rodzinie podczas świąt. Na pytanie rmf24.pl o taką sytuację odpowiada ekspert z Ministerstwa Zdrowia - Tak, takie wyjazdy są dozwolone, ale jeśli możemy ich uniknąć tak, żeby pomogła inna osoba, mieszkająca bliżej, powinniśmy to zrobić. Nie ma tu znaczenia odległość. Wyruszać w trasę powinniśmy, gdy chcemy załatwić sprawę niezbędną życiowo.

Możemy zatem zostać zapytani o dokładne okoliczności wyjazdu. Warto więc być przygotowanym do weryfikacji naszej wersji przez policję. Niestosowanie się do obowiązujących zakazów może niestety skutkować wysokimi karami - nawet 5 tysięcy złotych grzywny.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Kasia Kowalska przerwała milczenie. Co dzieje się z jej córką?
2. Jasnowidz Jackowski wypowiedział się o przyszłości Warszawy. To mogą być złe informacje

Ekspert wypowiedział się również na temat możliwości odwiedzenia grobów bliskich - Tu resort zdrowia mówi zdecydowane nie. Porządki na grobach - w większości przypadków - można przełożyć na kolejne tygodnie. Poza tym wiele cmentarzy i tak jest teraz zamkniętych - stwierdził.

Na świecie zanotowano juz prawie 1,5 miliona przypadków zarażenia koronawirusem. W Polsce potwierdzonych jest 5 341 zachorowań. W wyniku pandemii zmarło już 88 538 osób z tego 164 w Polsce. W związku z sytuacją wprowadzono niespotykane nigdy wcześnie zakazy. Szacuje się, że różnego rodzaju ograniczeniami jest dotkniętych kilka miliardów ludzi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czy w obecnej sytuacji można się wybrać na święta do rodziny?
  2. Wirus już zmutował i ma trzy typy. Wiadomo, który sieje spustoszenie w Europie
  3. Popularny ksiądz ujawnił nieprzyjemne fakty z przeszłości Kaczyńskiego. Niespodziewany atak duchownego
  4. Dziennikarze TVP zignorowali zalecenia władz, aby nagrać “śmieszny” filmik? Do sieci trafiło nagranie
  5. 2-latek z Chodzieży stał się ofiarą przemocy fizycznej. Tragiczny los zgotowali mu rodzice
  6. Pierwszy region na świecie, który pokonał koronawirusa. Media: nie ma już ani jednego przypadku

Źródło: RMF24

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News