W Poznaniu przeprowadzono kontrolę bloków z wielkiej płyty.. PixabayŹródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 11 Stycznia 2021

Mieszkasz w bloku z wielkiej płyty? Kontrole wykazały szereg nieprawidłowości, czy grozi im wyburzenie?

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego przeprowadził w ubiegłym roku wyrywkowe, prewencyjne kontrole stanu bloków z wielkiej płyty w Poznaniu. Kontrole objęły 54 budynki pochodzące z lat 70., 80. i 90. Pomimo wykrycia szeregu nieprawidłowości w niektórych z nich inspektorzy stwierdzili, że wszystkie nadają się do dalszego bezpiecznego użytkowania.

Pomimo utrudnień związanych z obostrzeniami epidemicznymi w roku 2020 Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego przeprowadził kontrole w 54 spośród ponad 500 bloków z wielkiej płyty znajdujących się w Poznaniu. Informacje na ten temat znaleźć można na jego oficjalnej stronie internetowej.

- Inspektorzy, zgodnie z przyjętym programem działań o charakterze prewencyjnym, przeprowadzili w ubiegłym roku kilkadziesiąt kontroli sposobu utrzymania i stanu technicznego budynków mieszkalnych, wykonanych w technologii wielkopłytowej - mówi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Paweł Łukaszewski. 

Kontrola objęła co dziesiąty budynek z wielkiej płyty w Poznaniu. Przegląd dotyczył bloków z dziewięciu poznańskich osiedli, nad którymi zarząd sprawują: Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych, Spółdzielnia Mieszkaniowa Grunwald, Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Winogrady oraz Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa Enklawa.

- Celem kontroli było sprawdzenie, czy zarządcy budynków z wielkiej płyty wywiązują się z obowiązku dokonywania okresowych przeglądów ich stanu technicznego oraz zapoznanie się z ich wynikami. Chodziło o ustalenie, czy kontrolowane obiekty mogą być bezpiecznie użytkowane oraz sprawdzenie, czy zalecenia zawarte w protokołach pokontrolnych, dotyczące wykonania bieżących napraw bądź remontów, są przez zarządców realizowane - tłumaczy Łukaszewski w raporcie, opublikowanym na pinb.poznan.pl.

W przypadku wszystkich z 54 skontrolowanych budynków z wielkiej płyty inspektorzy stwierdzili co prawda, że budynki nadają się do dalszego, bezpiecznego użytkowania, jednak stan niektórych bloków pozostawia wiele do życzenia.

129. miesięcznica smoleńska, mimo pandemii. Kaczyński pochyla się nad wieńcem, wojsko i policja zaangażowane129. miesięcznica smoleńska, mimo pandemii. Kaczyński pochyla się nad wieńcem, wojsko i policja zaangażowaneCzytaj dalej

Zły stan techniczny

Z kontroli inspektorów budowlanych w Poznaniu wynika, że 48 sprawdzonych budynków pozostaje w stanie zadowalającym, a 6 - w stanie dobrym. 4 z nich wciąż jeszcze są nieocieplone, a 5 poddanych zostało jedynie częściowej termoizolacji.

W złym stanie technicznym były jednak ściany zewnętrzne budynków niepoddanych termoizolacji, jak również ocieplenia ścian zewnętrznych i opaski betonowe pod balkonami. Uwagę inspektorów przykuły ponadto zabrudzenia daszków ponad wejściami do budynków, niewystarczająco wysokie balustrady balkonowe oraz - charakterystyczne dla bloków z wielkiej płyty - "pęknięcia i rysy na łączeniach prefabrykatów".

W przypadku ścian zewnętrznych niepokój wzbudza także stan techniczny tworzących je stalowych połączeń, tzw. wieszaków, które wykonane są zwykle ze stali o złej jakości, mogą być źle zakotwione, a nawet - występują w niewystarczającej ilości

- Niestety w protokołach z okresowych kontroli stanu technicznego nie znaleźliśmy żadnych informacji, ani o wynikach badań dotyczących stanu i poprawności wykonania tych łączników, ani tym bardziej informacji o dokonanych wzmocnieniach połączeń poszczególnych warstw płyt - tłumaczy inspektor Paweł Łukaszewski. Ten aspekt stanu technicznego poznańskich bloków z wielkiej płyty będzie dogłębniej analizowany przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w bieżącym roku. 

Źródło: wp.pl, PINB w Poznaniu

Artykuły polecane przez redakcję WTV: