Wiadomości TVP paski. Wiadomości TVP/ screen
Źródło: Wiadomości TVP/ screen
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 28 Lipca 2020

"Wiadomości" TVP oskarżone o przekazywanie kłamstwa paskami, agitację i dezinformację przez organ państwowy. Oburzające i skandaliczne doniesienia

Wiadomości TVP z roku na rok zdają się budzić wśród widzów coraz większe emocje. Sławetne paski, które niejednokrotnie obiegały media społecznościowe, stały się podstawą do krytyki publicznego nadawcy ze strony Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Czy stacja poniesie jakiekolwiek konsekwencje swoich działań?

Wiadomości TVP spotykają się ze skrajnymi reakcjami odbiorców szczególnie od czasu przejęcia władzy w Polsce przez obóz Zjednoczonej Prawicy. Dziennikarzom programu informacyjnego niejednokrotnie zarzucano już stronniczość, nierzetelne podejście do informacji oraz znaczne faworyzowanie polityków Prawa i Sprawiedliwości. Kwestia ta bulwersowała szczególnie ze względu na fakt, iż Telewizja Polska jest medium publicznym, które nie powinno w tak otwarty sposób wskazywać swoich politycznych faworytów. Przez długi czas krytyka nie przynosiła jednak żadnych realnych konsekwencji, pozwalając TVP na prowadzenie narracji w dokładnie taki sam sposób.

Monika Kurska nie otrzymywała alimentów od Jacka Kurskiego? Na jaw wychodzą również inne pikantne szczegóły i kulisy rozwoduMonika Kurska nie otrzymywała alimentów od Jacka Kurskiego? Na jaw wychodzą również inne pikantne szczegóły i kulisy rozwoduCzytaj dalej

Wiadomości TVP skrytykowane za dezinformujące paski

Warto w tym kontekście wspomnieć, że jedną z osób, które zaangażowały się w próbę doprowadzenia do zmian w medium, okazała się posłanka PO Agnieszka Pomaska. Polityczka jakiś czas temu skierowała do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji specjalną skargę, dotyczącą głośnych pasków o treści "Dzień zwłoki Senatu naraża Polaków", ze zmieniającym się jedynie numerem. Przypomnijmy, że zatytułowane w ten sposób materiały dotyczyły długości prac izby wyższej nad ewentualnym dopuszczeniem do przeprowadzenia wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym.

Joanna Kurska musiała interweniować podczas wesela. Nieznane fakty imprezy nowożeńców od zapleczaJoanna Kurska musiała interweniować podczas wesela. Nieznane fakty imprezy nowożeńców od zapleczaCzytaj dalej

Ostatecznie, 27 lipca Pomaska otrzymała odpowiedź na swoją skargę. "KRRiT przyznaje, że paski Wiadomości '...dzień zwłoki Senatu naraża Polaków' wprowadzały opinię publiczną w błąd i utrwalały nieprawdziwy przekaz! W związku z tym... 'skierowali do nadawcy wystąpienie' zobowiązujące do rzetelności", przekazała posłanka. Za pośrednictwem swojego profilu na Twitterze pokazała także dokładną treść pisma.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Najpierw uderzyła choroba, później śmierć. Tragedia córki Pazury i jego całej rodziny boli do dzisiaj
2. Jacek Kurski w bardzo poważnych tarapatach. Nie nacieszył się stołkiem w TVP, pojawił się ogromny problem
3. Bankomat przy aptece był niedopuszczalny. Błąd WIF kosztował 3 lata

"W ocenie KRRiT nadawca poprzez takie działania wprowadził opinię publiczną w błąd, gdyż regulaminowy termin procedowania Senatu RP nad ustawą upływał 6 maja 2020 roku. Zdaniem KRRiT codzienne powtarzanie tego samego paska tym bardziej utrwalało nieprawdziwy przekaz. (...) Do nadawcy skierowane zostało wystąpienie, w którym przypomniano o obowiązku przestrzegania przepisów (…) zobowiązujących publiczne media do rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk oraz sprzyjania swobodnemu kształtowaniu się opinii publicznej, a także potrzebie wyraźnego oddzielania informacji od komentarzy i opinii", czytamy bezpośrednio w samej odpowiedzi. Warto zaznaczyć, że jej autorem okazuje się szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Witold Kołodziejski.

TVP najpewniej nie poniesie więc bezpośrednich konsekwencji wyemitowania wspomnianych pasków. Jedyną formą kary okazało się wspomniane wystąpienie, którego główną myśl udostępniła już Agnieszka Pomaska. Tak poważna krytyka ze strony KRRiT w stronę Telewizji Polskiej nie zdarzała się jednak dotąd często.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Łukasz Szumowski przyłapany na wakacjach. Co on robi? Nie wiedział, że robią mu zdjęcia
  2. Pilne: Byłeś na tej imprezie? Koniecznie zgłoś się do sanepidu
  3. Jak Szumowski zmieniał zdanie o maseczkach
  4. PKO BP wysłał dziś ważny komunikat do wszystkich klientów banku. Doszło do pewnej rewolucji
  5. Ciotka o dużych gabarytach krzywdziła i za karę usiadła na 9-letniej dziewczynce. Dziecko zmarło
  6. Rodzice wykończyli niemowlę, maleństwo zmarło. Niewyobrażalna tragedia w jednym z polskich miast
  7. Trwa ewakuacja 80 tys. mieszkańców. Rząd wydał rozporządzenie. Sytuacja na świecie jest niepokojąca

Źródło: Wirtualne Media

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!