"Wiadomości" TVP zmanipulowały słowa pisarki Manueli Gretkowskiej.. (screen z "Wiadomości" TVP 20.06.2020) wiadomosci.tvp.plŹródło: (screen z "Wiadomości" TVP 20.06.2020) wiadomosci.tvp.pl
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 24 Czerwca 2020

Spektakularna pomyłka Wiadomości TVP. Materiał obiega największe media, sprawa oburzy wielu

"Wiadomości" TVP użyły słów Manueli Gretkowskiej z 2019 roku, w których w dosadny sposób oceniła ona sytuację w Polsce oraz kondycję opozycji. Telewizja Polska po czasie w takich sposób zmanipulowała jednak wypowiedź pisarki, by pasowała ona do trwającej kampanii wyborczej. Do działań TVP odniosła się sama artystka. "To już nie jest państwo demokratyczne".

Na trop dowolnego zmieniania wypowiedzi pisarki wpadła Wirtualna Polska, analizując posty jednego z użytkowników portalu Wykop.pl. Słowa Gretkowskiej, w których w dość ostry sposób oceniła polskie realia społeczno-polityczne, w ciągu ostatniego roku były przytaczane przez "Wiadomości" TVP kilkukrotnie. Stacja dotychczas nie dokładała starań, by zapewnić widzom kontekst do cytowanego wpisu artystki. Tym razem delikatnie, ledwo zauważalnie, zmieniono jednak użyte przez pisarkę słowa tak, by wpisywały się w znajdującą się na finiszu kampanię.

Jarosław Jakimowicz w TVP przeszedł samego siebie. Kamery uchwyciły, co znalazło się w tle, niewiarygodneJarosław Jakimowicz w TVP przeszedł samego siebie. Kamery uchwyciły, co znalazło się w tle, niewiarygodneCzytaj dalej

"Wiadomości" TVP zmanipulowały słowa Gretkowskiej

"Polacy tak lubią, po swojemu, staropolsko w słomianych łapciach i gaciach, d…yć po bożemu i dawać tej d..y każdemu, kto ją posmaruje 500 plus albo obietnicą zbawienia" - w taki sposób Manuela Gretkowska odniosła się do priorytetów polskich polityków, czy słabości opozycji. Słowa to poprzedziły zresztą następujące zdania: "Historia się powtarza jak refren. Polska stanie się znowu krajem zastępczym. Już jest drugorzędnym z podróbą chemii, kultury, nowoczesności". Tego w "Wiadomościach" TVP jednak nie wspomniano.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Masz konto w PKO BP, ING, mBank? Prezesi alarmują, nadchodzą bolesne dla klientów zmiany, lepiej szykować portfele
2. Rodzina Królewska wkrótce się powiększy? O wielkim szczęściu piszą zagraniczne media

Wypowiedź Manueli Gretkowskiej w

Wypowiedzi wielokrotnie używano jako rzekomy przykład pogardy tzw. elit dla przeciętnych obywateli. 20 czerwca słowa przytoczono po raz kolejny, dostosowując je jednak do trwającej kampanii. Jak donosi WP, "obietnicę zbawienia" jak gdyby nigdy nic zastąpiono zatem "obietnicą wyborczą".

Wypowiedź Manueli Gretkowskiej w

Do sprawy w rozmowie z Wirtualną Polską odniosła się sama zainteresowana. – Ten cytat został przekręcony i wyjęty z kontekstu jak zawsze, kiedy szczują. Zawsze mówię, że 500+ powinno być nawet 1000+. O pieniądze na dzieci domagałam się, kiedy zakładałam Partię Kobiet. Uważałyśmy, że dodatkowe pieniądze na dzieci się należą, bo to co państwo "dawało", było śmieszne. A dzieci są inwestycją w normalność, w demokrację, w powodzenie kraju – wspominała słowa z ubiegłego roku.

I dalej: – Natomiast to, co uważam za hochsztaplerkę i świństwo zrobione przez PiS, to wmawianie ludziom, że wyliczanie, komu naprawdę należy się 500+, pociągnęłoby za sobą olbrzymie koszty. [...] Pieniądze, które idą, za przeproszeniem, na waciki w zamożnych rodzinach, można by przekierować na najuboższe rodziny, które dostają tylko 500+. Dostawałyby 1500, 2000 zł na jedno dziecko. Bo potrzeba dużo więcej pieniędzy, tam gdzie jest bieda, a nie tam, gdzie są bogaci.

– Dlatego napisałam ten tekst, który jest wyjęty z kontekstu, przekręcany, a teraz wykorzystywany w kampanii wyborczej. Ale przecież w Polsce nie ma demokracji. Dlaczego my się dziwimy, że zabierają nam słowa, jeżeli zabrali nam już wolność? Wolność jest zabrana, kiedy nie ma podziału władzy – mówiła w rozmowie z WP. Dodała, że nie jest przekonana, czy działania na drodze prawnej mają obecnie sens. – Moim zdaniem widzom TVP jakiekolwiek dementi czy przeprosiny nic w głowach nie zmienią. To jest codziennie utwardzany beton, że tu się nic nie da zrobić. Chyba nie ma sensu walczyć o przecinki, jeżeli oni czołgami rozjeżdżają całość.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Urzędnicy ci nie powiedzą, ale mogą czekać na ciebie spore pieniądze. Nawet 6240 zł do twojej emerytury
  2. Polska legenda sportu zginęła w wypadku. Widok grobu zapiera dech w piersiach. Wszystko niemal 30 lat od śmierci
  3. Przerażające odkrycie służb na południu Polski. Ciało było w stanie zaawansownego rozkładu
  4. Poczta Polska i absurdalny wydatek na worki za 5 mln zł? Dziwne tłumaczenia w oświadczeniu
  5. Z kranu zamiast wody popłynęło szambo. Fatalna awaria pod samą Warszawą
  6. Polskim lekarzom grozi kara więzienia za niesienie pomocy. Skandaliczna sytuacja

Źródło: WP / "Wiadomości" TVP / Facebook/Manuela Gretkowska / YouTube