Wiadomości TVP atakują Donalda Tuska. FREDERICK FLORIN/AFP/East NewsŹródło: FREDERICK FLORIN/AFP/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 20 Kwietnia 2020

Zaskakująca wpadka "Wiadomości" TVP. Chcieli zaatakować Tuska, mogli rozwścieczyć Kaczyńskiego

Wiadomości TVP zaatakowały Donalda Tuska za słowa, w których wyraził opinię, że niemiecki filozof Carl Schmitt byłby dziś dumny z Orbána. Telewizji Polska stwierdziła, że w ten sposób obraził węgierski naród. Shmitta nazwano nazistą, zapominając, że w przeszłości sposób prowadzenia przez niego polityki doceniał sam Jarosław Kaczyński.

Zdaniem Tuska Viktor Orbán wykorzystuje opanowującą Europę pandemię do wprowadzenia na Węgrzech dyktatury. Były przewodniczący Rady Europejskiej na łamach niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" stwierdził, że Carl Shmitt, niemiecki filozof prawa, który stworzył podwaliny pod ideologię wykorzystaną następnie przez Hitlera, byłby dumny z węgierskiego premiera. Wspomniany filozof był bowiem, ujmując rzecz najprościej, zdecydowanym zwolennikiem nieograniczonej władzy państwowej.

"Wyborcza" wskazuje, że do dziś stosunek Niemców do Shmitta ma charakter ambiwalentny. Z jednej strony docenia się go bowiem jako myśliciela, z drugiej wskazuje zaś poważne skazy natury moralnej ciążące na jego życiorysie i stworzenie podwalin pod system totalitarny. Zdaniem głównego pasma informacyjnego Telewizji Polskiej porównanie było jednak skandaliczne i nie na miejscu.

Poszli pod dom Kaczyńskiego i dokonali zdumiewającego odkrycia. Interweniujący policjanci nie wiedzieli, jak się zachowaćPoszli pod dom Kaczyńskiego i dokonali zdumiewającego odkrycia. Interweniujący policjanci nie wiedzieli, jak się zachowaćCzytaj dalej

Wiadomości TVP i podwójne standardy

"GW" zwraca uwagę, że w 2017 roku polityczny zmysł Schmitta na łamach niemieckiego "Frankfurter Allgemeine Zeitung" doceniał prezes Prawa i Sprawiedliwości. – Carl Schmitt opisywał politykę w sposób realistyczny. (…) W Schmitcie interesuje mnie to, że widział politykę w realistyczny sposób. Może Machiavelli był w tym lepszy. Im szło o świat, jakim on jest, czasem bardzo brutalny, czasem mniej – wskazywał prezes Kaczyński, zwracając jednocześnie uwagę, że jest to postać budzące pewne zastrzeżenia ze względu na swój kontakt z III Rzeszą.

Materiał Telewizji Polskiej wspomniał również rzekome oburzenie węgierskiego społeczeństwa, jako przykład podając słowa dyrektor Muzeum Ofiar Totalitaryzmu "Terror Haza" na Węgrzech, dr Marii Schmidt. Komentując wypowiedź Tuska, powiedziała: "Może nie poradził sobie z okropnymi oskarżeniami, które wysuwana przeciwko niemu w 2005 roku". Następnie przypomniano, rzecz jasna, doniesienia, według których dziadek byłego premiera między sierpniem a październikiem 1944 roku został wcielony do Wehrmachtu.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Koniec epoki, której nie zapamięta młodsze pokolenie. Operatorzy wyłączają słynną usługę SMS, nie będziemy już mogli korzystać z bramek
2. Masz w domu stare płyty? Niektóre są warte fortuny, warto przetrzepać piwnice, bo można sporo zarobić

Wiadomości TVP na temat Donalda Tuska

Dodajmy, że wczoraj na stronie internetowej tvp.info pojawił się artykuł, w którym Donalda Tuska nazwano jednym z "upadłych aniołów". "Upadek polityczny Donalda Tuska zaczyna być już dostrzegany nawet wśród jego niedawnych zwolenników. Jeszcze rok temu żadne medium o lewicowych zapatrywaniach nie ośmieliłoby się zwrócić uwagi na niewybaczalne mankamenty politycznych wojenek Tuska", przekonywano.

"Dziś jesteśmy świadkami jak niektórzy dziennikarze sprzyjający Tuskowi, wysuwają wobec niego poważne zastrzeżenia. Wytykają mu banalność, agresywność i powierzchowność zamieszczanych twitów, będących nieudanymi substytutami aktywności politycznej. Aktywności ograniczającej się do obsesyjnego atakowania PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Pełnymi nienawiści, a nie mającymi żadnego pokrycia w rzeczywistości wpisami w mediach społecznościowych", zapewniał autor tekstu. Oberwało się również TVN-owi. "Coraz rzadziej zapraszają go media zagraniczne i polskie (za wyjątkiem leżącej przed Tuskiem plackiem TVN), dając wyraźny sygnał, że jego gwiazda mocno zbladła".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niebezpieczna bakteria w popularnych kanapkach i hamburgerach. Pod żadnym pozorem ich nie jedz
  2. NFZ zabiera pieniądze szpitalom, które walczyły z koronawirusem. Czy ma do tego prawo?
  3. Alarm na południu Polski, płonie składowisko niebezpiecznych chemikaliów. Zamknijcie okna i nie wychodźcie z domu
  4. Najtragiczniejsze informacje od początku epidemii w Polsce
  5. Polityk PiS zachęca duchownych do obchodzenia prawa. Skandaliczna wypowiedź
  6. Dramat w kościele, 5 osób nie żyje, są ranni. Tragiczne wiadomości ze świata

Źródła: tvp.info / twitter.com/WiadomościTVP / Gazeta Wyborcza