Biznesmen Marius Olech żąda przeprosin w "Wiadomościach" TVP.. wiadomosci.tvp.pl, screen z wydania 19.01.21 r.Źródło: wiadomosci.tvp.pl, screen z wydania 19.01.21 r.
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 19 Stycznia 2021

Daje TVP tylko 24 godziny. Domaga się przeprosin w głównym wydaniu "Wiadomości" i usunięcia filmu Latkowskiego z zasobów

W środę TVP wyemitowało film dokumentalny Sylwestra Latkowskiego "Taśmy Amber Gold. Układ trójmiejski nie umiera nigdy" dotyczący afery związanej z piramidą finansową. W filmie pojawiają się sugestie wiążące z aferą biznesmena Mariusa Olecha, który oskarża Latkowskiego o zniesławienie, domagając się usunięcia filmu z zasobów TVP oraz wyemitowania przeprosin w głównym wydaniu "Wiadomości" TVP.

Film Sylwestra Latkowskiego dotyczy afery związanej z piramidą finansową Amber Gold i całego związanego z Trójmiastem środowiska biznesmenów, polityków, samorządowców i członków służb, którzy mieli być w nią zamieszani. 

"W 2019 roku zapadł wyrok w tej sprawie i dla wielu oznacza to koniec afery Amber Gold. Gigantyczny przekręt, w którym pieniądze utopiły tysiące ludzi. Wrażliwy biznes lotniczy i finansowy. I co? Stała za tym przekrętem dwójka słabo zorientowanych w realiach naturszczyków?" - czytamy w opisie filmu na stronie TVP.

Dokument Latkowskiego sugeruje, że osoby faktycznie odpowiedzialne za przekręt nigdy nie zostały pociągnięte do odpowiedzialności, bo roztacza się nad nimi parasol ochronny "mafijnego układu", któremu zależy na wyciszeniu sprawy.

- Ten film pokazuje, że dziennikarze otrzymają wyrok za kilka słów prawdy. Gdyby nie media, nie usłyszeliby państwo o tej sprawie. Ta sprawa to dla mnie trochę walka z wiatrakami - przywołuje słowa Latkowskiego wypowiedziane w TVP portal onet.pl.

W filmie pojawiają się sugestie, że do tego mafijnego "układu trójmiejskiego" należy także mieszkający obecnie w Dubaju biznesmen Marius Olech. Jego nazwisko wypłynęło podczas prac komisji śledczej zajmującej się aferą Amber Gold

Marius Olech a Amber Gold

Jak podaje money.pl, Marius Olech miał być w 2011 roku przedstawiany jako inwestor zainteresowany przejęciem firmy JetAir, którą ostatecznie przejęło - obok kilku innych linii lotniczych - właśnie Amber Gold, włączając linię do OLT Express.

Z kolei Sylwester Latkowski i Michał Majewski sugerowali na łamach tygodnika "Wprost", że Olech prowadził interesy z właścicielem Amber Gold i OLT Express Marcinem P. W związku tym Olech pozwał ich o pomówienie, wygrywając w pierwszej instancji.

Roman Giertych chce, aby zastępca Ziobry został ukarany. Apeluje o rok więzieniaRoman Giertych chce, aby zastępca Ziobry został ukarany. Apeluje o rok więzieniaCzytaj dalej

Według prawnika Piotra Barteckiego, który reprezentuje Olecha, wyrok z lutego 2019 zobowiązuje Latkowskiego do zaprzestania rozpowszechniania informacji sugerujących związki trójmiejskiego biznesmena z aferą Amber Gold.

W związku z tym Olech domaga się usunięcia filmu Latkowskiego z zasobów TVP oraz wyemitowania w głównym wydaniu "Wiadomości" TVP przeprosin. TVP ma 24 godziny na reakcję. - Pan Marius Olech od kilku lat bezustannie procesuje się z panem Latkowskim i wygrywa. Jeśli mimo to TVP emituje film łączący mojego klienta z aferą Amber Gold, świadczy to o całkowitej ignorancji autora wobec prawa. Jeśli nasze żądanie nie zostanie spełnione, pozwiemy TVP o naruszenie dóbr osobistych - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską przedstawiciel kancelarii prawnej Barteckiego.

Źródło: wp.pl, money.pl, onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: