Materiał w "Wiadomościach" TVP wywołał spore zdziwienie. tvp.pl / nytimes.comŹródło: tvp.pl / nytimes.com
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 19 Stycznia 2021

Zadziwiający materiał Wiadomości TVP. Posypały się oskarżenia o poważną manipulację

Tym razem to nie słynne nagłówki w "Wiadomościach" TVP stały się powodem do dyskusji. W głównym wydaniu serwisu informacyjnego doszło do sporej nadinterpretacji treści wskazywanego materiału. Z przekazanych wiadomości zgadza się to, że w New York Times ukazał się artykuł, gdzie wspomniane zostało wsparcie artystów przez polski rząd. Niestety nie w tak pochlebnym świetle, jak przekazały "Wiadomości" TVP.

  • 13 stycznia na łamach New York Times opublikowany został artykuł Alexa Marshalla na temat pomocy środowisku artystycznemu w czasach pandemii
  • Jednym wśród ośmiu wymionach państw była Polska, co postanowiono skomentować w "Wiadomościach" TVP
  • Publiczny nadawca chwalił się, że słynny amerykański dziennik docenił hojność polskiego rządu
  • Pojawiły się zarzuty, że "Wiadomości" TVP manipulują treścią artykułu, gdyż Alex Marshall jasno podkreśla kontrowersje i krytykę w stosunku do działań resortu kultury i polskiego rządu w związku z przekazywaniem pieniędzy "sławnym i bogatym"

17 stycznia 2021 r. "Wiadomości" TVP postanowiły odnieść się do materiału Alexa Marshalla, który na łamach New York Times opublikował artykuł mówiący o wsparciu artystów przez rządy w czasie pandemii.

Niestety informacje przekazane przez "Wiadomości" TVP niezbyt pokrywały się z ogólnym wydźwiękiem wzmianki na temat działań polskiego rządu. Mimo opublikowania na wizji oryginalnej treści materiału NYT, ogólny przekaz krótkiej wzmianki był na wskroś pozytywny. Tego samego nie można powiedzieć o informacjach przekazanych przez Alexa Marshalla.

Artykuł z New York Times wspomniany przez "Wiadomości" TVP

W czasie niedzielnego wydania "Wiadomości" TVP widzowie dowiedzieli się, że światowej sławy dziennik New York Times poświęcił działaniom polskiego rządu nieco uwagi. Przekazano, iż dziennikarz Alex Marshall przyjrzał się pomocy skierowanej do środowiska artystycznego.

Krótka wzmianka w głównym paśmie informacyjnym Telewizji Polskiej przedstawiła jednak nie do końca wartościowe merytorycznie wiadomości. Co prawda nie można zarzucić, że "Wiadomości" TVP podkoloryzowały rzeczywistość w jednym z punktów: New York Times naprawdę wspomniał Polskę wśród wymienianych krajów oferujących pomoc artystom w czasie pandemii.

Ksiądz twierdził, że wierni nie muszą zakładać maseczek, bo ma w kościele specjalny Ksiądz twierdził, że wierni nie muszą zakładać maseczek, bo ma w kościele specjalny "system". Co na to prokuratura?Czytaj dalej

- New York Times wymienia Polskę wśród 8 krajów, w tym czterech z Europy, które najhojniej pomogły sektorowi kultury podczas pandemii koronawirusa - powiedział w czasie "Wiadomości" TVP emitowanych w niedzielę 17 stycznia 2021 r. Michał Adamczyk.

Alex Marshall w artykule opublikowanym 13 stycznia 2021 r. o tytule "How 8 Countries Have Tried to Keep Artists Afloat" wspomniał wydarzenia z Polski tuż po Francji, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. Niestety ocena dziennikarza New York Times nie była tak bezkrytyczna, jak przekazano w czasie "Wiadomości" TVP. Nie był to także żaden konkretny ranking.

"Wiadomości" TVP chwalą polski rząd przy pomocy artykułu, który w niego uderza

- Europejska pomoc kulturalna nie została uchwalona bez kontrowersji. W listopadzie Polska ogłosiła, że przekaże 100 milionów dolarów funduszu na rekompensatę dla firm tanecznych, muzycznych i teatralnych za utracone zyski z powodu ograniczeń w czasie pandemii - napisał w swoim artykule Alex Marshall.

Niestety osoby odpowiedzialne za tworzenie treści w Telewizji Polskiej nie dotarły najprawdopodobniej do drugiej części wypowiedzi dziennikarza New York Times. To właśnie tam Alex Marshall informuje czytelników, iż pomoc ta bardzo szybko znalazła się w ogniu krytyki w związku z kontrowersjami rozdawania państwowych pieniędzy artystom. 

NYT przypomina aferę związaną z rozdawaniem pieniędzy przez resort ministra Piotra Glińskiego

- [...] plan został natychmiast zaatakowany przez niektóre serwisy informacyjne za rozdawanie pieniędzy „sławnym i bogatym”, w tym gwiazdom muzyki pop [...]. Skargi skłoniły ministra kultury do ogłoszenia pilnego przeglądu wszystkich płatności, ale rząd ostatecznie ich bronił, wprowadzając jedynie drobne zmiany - zakończył wzmiankę na temat Polski Alex Marshall w swoim artykule.

Na antenie "Wiadomości" TVP pokazano cały fragment dotyczący Polski, jednak skupiono się jedynie na pozytywnym aspekcie rozdawania pieniędzy i zignorowano wzmiankę o nieprawidłowościach wokół wybranego przez rząd i resort klucza. Widocznie forma nie jest już tak ważna, a publiczne media przyjęły taktykę najgłośniejszych gwiazd popu: nieważne jak mówią — ważne, że mówią.

Fragment niedzielnego wydania wiadomości obejrzeć można poniżej. Fragment, gdzie serwis porusza temat artykuł w New York Times, rozpoczyna się w 24:38 minucie nagrania.

Źródło: tvp.pl / wyborcza.pl / nytimes.pl 

Artykuły polecane przez redakcję WTV: