"Wiadomości" TVP nie będą zadowolone z wyroku sądu w sprawie roli publicznych mediów w zamachu na Adamowicza.. screen TVP InfoŹródło: screen TVP Info
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 18 Lipca 2020

Jest decyzja sądu ws. przekazu Wiadomości TVP. Dziennikarze Telewizji Polskiej nie mają powodów do radości

"Wiadomości" TVP i prowadzona przez stację narracja były przedmiotem licznych, dość ostrych słów ze strony polskich publicystów mówiących o roli mediów publicznych w zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. To wyraźnie nie spodobało się stacji, owocując pozwami przeciwko dziennikarzom "Wyborczej" i "Polityki". Te zostały jednak oddalone przez sąd.

Słowa Wojciecha Czuchnowskiego i Ewy Siedleckiej przypomina Onet. Oboje w dość dosadny sposób opisywali wkład telewizji publicznej w zamach, jakiego na życie Pawła Adamowicza dokonał Stefan W. "Zabójca Pawła Adamowicza ostatnie lata spędził w zakładzie karnym. Odkąd rządzi PiS, w placówkach publicznych puszcza się tylko TVP. Jest więc dosyć jasne, jaki przekaz do niego docierał. Aż dotarł…", pisał na Twitterze dziennikarz "Wyborczej".

Nagła manifestacja w samym centrum Warszawy. Grupa protestuje przeciw Wiadomościom TVP, pojawiły się mocne hasłaNagła manifestacja w samym centrum Warszawy. Grupa protestuje przeciw Wiadomościom TVP, pojawiły się mocne hasłaCzytaj dalej

"Wiadomości" TVP o Pawle Adamowiczu

W podobnym tonie na swoim blogu wypowiadała się też Siedlecka. "W więzieniu jedyne dostępne media to prorządowe gazety i telewizja publiczna. Szczególnie telewizyjne »Wiadomości«, które w każdym wydaniu sporo czasu poświęcają »opozycji totalnej«, która szkodzi Polsce i Polakom na tysiące sposobów. Przekonują też, że sędziowie – a Stefan W. był skazany – są opozycją polityczną, że są »na telefon«, oczywiście polityków Platformy. Jeśli więc coś kształtowało wizję Polski Stefana W. w ostatnich latach, to raczej »Wiadomości«", pisała dziennikarka tygodnika "Polityka", cytowana przez onet.pl.

Agnieszka Woźniak-Starak przeżywa kolejny dramat. Straciła męża w tragicznych okolicznościach, teraz sprawą jego pochówku zajmie się sądAgnieszka Woźniak-Starak przeżywa kolejny dramat. Straciła męża w tragicznych okolicznościach, teraz sprawą jego pochówku zajmie się sądCzytaj dalej

Powyższe słowa stały się przedmiotem pozwu wytoczonego publicystom przez Telewizję Polską, która powoływała się na art. 212 Kodeksu karnego. TVP było zdania, że Czuchnowski i Siedlecka dopuścili się zniesławienia stacji. Sąd Okręgowy w Warszawie sprawę widział jednak inaczej, argumentując, że "Stefan W. oglądał treści prezentowane przez TVP, dotarły one do niego i kształtowały jego wizję Polski", a opinie dziennikarzy "mieściły się w granicach krytyki".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Niebywałe nagranie Tadeusza Rydzyka trafiło do sieci. Został przyłapany na skandalicznym zachowaniu, przypominamy
2. Bankomat nie wydał gotówki, ale pieniądze z konta zeszły. Klienci apelują o sprawdzanie swoich kont

Podobnego zdania wobec roli "Wiadomości" TVP w zamachu, jakiego dopuścił się Stefan W., byli nie tylko wspomnieni publicyści. Jak wskazuje Onet, przekonanie, że Jacek Kurski jest moralnie odpowiedzialny za zabójstwo Adamowicza, wyraził lider zespołu Big Cyc Krzysztof Skiba. Efekt? Pozew przeciw wokaliście. W sądzie przed miesiącem zwyciężył jednak Skiba.

Proces z TVP wygrał też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który w programie "Onet Rano" wspominał media, do których dostęp miał osadzony w więzieniu Stefan W., wyraźnie wymieniając choćby TVP Info. Przypomnijmy, że Adamowicz był bohaterem kilkunastu materiałów "Wiadomości", w których przedstawiano oszusta majątkowego czy polityka, która za cel wyznaczył sobie walkę z polskością. Narracja była zatem odzwierciedleniem zwyczajowej, proponowanej nam przez partię rządzącą wizji opozycyjnych (będących, rzecz jasna, "opozycją totalną") polityków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ministerstwo wydało pilne ostrzeżenie, przekazujcie dalej. Uwaga, chodzi o bon turystyczny
  2. Powiedział, co sądzi o TVP, a nadawca go pozwał. Dziś to telewizja musi zapłacić widzowi
  3. Stockinger niedawno trafił do szpitala, teraz jest w żałobie i załamany. Śmiertelna choroba wygrała
  4. Emerytura będzie jeszcze wyższa, wystarczy poczekać. ZUS w następnej transzy wypłaci wyższą trzynastkę
  5. Były mąż Marty Kaczyńskiej przerywa milczenie. Mówi o głośnym skandalu
  6. Chcą, żeby 2,7 mln ludzi nie wychodziło na ulice. Poważna sytuacja w mieście w Europie

Źródło: onet.pl