W piątkowym wydaniu "Wiadomości" TVP przekonywano papież Jan Paweł II został "cyniczne oszukany".. wiadomosci.tvp.pl (screen z wydania "Wiadomości" 13.11.20)
Źródło: wiadomosci.tvp.pl (screen z wydania "Wiadomości" 13.11.20)
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 16 Listopada 2020

"Wiadomości" TVP: Nikt się nie spodziewał tak bezczelnego wydania. Sądzą, że tuszowanie pedofilii przez papieża jest atakiem lewicowych opozycjonistów

W piątkowym wydaniu "Wiadomości" TVP przekonywano, że Jan Paweł II został "cyniczne oszukany". Broniąc kultu papieża Polaka, usiłowano wmówić widzom, że Wojtyła walczył z pedofilią w Kościele, a zamieszanie jest efektem "ataków Lewicy".

Eksperci od dawna przekonują, że Kościół katolicki jest kolosem na glinianych nogach i od upadku dzieli go już niewiele. A jako że, jak doskonale wiemy, przed upadkiem kroczy pycha, część kościelnych dostojników nadal usiłuje przekonywać, że nie miała pojęcia o skali pedofilii w instytucji. Jednym z nich jest kardynał Dziwisz, który zdecydował się przyjąć taktykę pod tytułem "nic nie widziałem, nic nie słyszałem".

Wiemy, jak mieszka członek Golec uOrkiestra, wielu może być wściekłych. Czy naprawdę jest aż tak ciężko?Wiemy, jak mieszka członek Golec uOrkiestra, wielu może być wściekłych. Czy naprawdę jest aż tak ciężko?Czytaj dalej

Poddawanie dyskusji roli hierarchów w kryciu księży-pedofili część konserwatystów uważa za atak na sam Kościół, raz po raz wyliczając zasługi Stanisława Dziwisza we współpracy z Janem Pawłem II. Nie inaczej było w piątkowych "Wiadomościach" TVP.

"Wiadomości" TVP: "Ataki lewicy na Kościół i samego Ojca Świętego"

– To odpowiedź na ataki lewicy na Kościół i samego Ojca Świętego. I akurat w tej sprawie zarzuty są nietrafione, bo właśnie Jan Paweł II nieraz żądał zbadania sprawy ówczesnego duchownego – przekonywała Danuta Holecka, zapowiadając materiał. Odniosła się tym samym do stanowiska arcybiskupa Gądeckiego.

– Przed nominacją McCarricka do Waszyngtonu papież nie otrzymał od biskupów amerykańskich pełnych i kompletnych informacji o jego zachowaniu moralnym, a sam McCarrick skłamał – w liście z 6 sierpnia 2000 roku – że nie miał z nikim relacji seksualnych – twierdzi wspomniany abp Gądecki, cytowany przez Wirtualną Polskę.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czarnek się wygadał. Chce wprowadzić przerażającą reformę, studenci będą zupełnie bezbronni wobec przemocowych wykładowców
2. Księża na emeryturze zyskają podwójnie. Zwykli emeryci nie mają co liczyć na podobne pieniądze
3. Giertych przerwał milczenie i wyciągnął kwity, szykuje się afera roku. Rząd miał złożyć niemoralną propozycje Czarneckiemu

Zdaniem hierarchy to właśnie Wojtyła jest ofiarą całego zamieszania. – Sprawa byłego kard. McCarricka jest krzywdząca również dla św. Jana Pawła II, który został przez niego cynicznie oszukany – przekonuje metropolita poznański.

Przypomnijmy, że przez lata były już kardynał Theodore McCarrick był jednym z najbardziej wpływowych hierarchów w całych Stanach Zjednoczonych, który drogę na szczyt rozpoczął jeszcze w latach 70. W roku 2000 duchowny odebrał nominację na arcybiskupa metropolitę Waszyngtonu z rąk Jana Pawła II. W kolejnym roku papież nadał mu godność kardynalską.

Skala skandalu w naturalny sposób zrodziła pytania, od jak dawna o nadużyciach hierarchy wiedziała Stolica Apostolska oraz czy były one tuszowane. Podobne głosy konserwatywna część społeczeństwa odbiera jednak jako ataki na instytucję.

Prowadząca Prowadząca "Pytanie na śniadanie" oburzona zachowaniem Edyty Górniak, ostro skomentowała. Będzie konflikt?Czytaj dalej

Branie strony papieża to jedno. Wskazywanie lewicy jako sprawców całego zamieszania to jednak zupełnie inny poziom. Odnosząc się do 400-stronnicowego raportu Watykanu, autor materiału Rafał Wolski przekazał, że sprawa została natychmiast wykorzystana przez opozycyjnych polityków. Podobnie miała przedstawiać się rzecz w przypadku Dziwisza.

W "Wiadomościach" usłyszeliśmy, że papież został oszukany przez McCarricka, gdyż Wojtyła "mierzył wszystkich swoją miarą" i "miał bardzo szlachetną wizję każdego człowieka".

– Można było wykorzystać bardzo łatwo, bo papież był zbyt święty, żeby nie był do wykorzystywania. Im ktoś jest świętszy, tym bardziej można go wykorzystać – komentował w głównych paśmie informacyjnym Telewizji Polskiej prof. Stanisław Grygiel, były konsultor papieskiej rady ds. rodziny.

źródło: "Wiadomości" TVP / WP

Wielki protest restauratorów, nie wytrzymali. Rozdano jedzenie, które było warte ponad 20 tys. złotychWielki protest restauratorów, nie wytrzymali. Rozdano jedzenie, które było warte ponad 20 tys. złotychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lekarz zachorował na koronawirusa. Teraz sam zdradza jak leczyć się w domu
  2. Pij codziennie rano, a pozbędziesz się zalegających w jelitach złogów. Mikstura może niesamowicie wpłynąć na Twoją sylwetkę
  3. "Kryli? Mogli nie wiedzieć". Tadeusz Rydzyk zacięcie broni Gulbinowicza i Dziwisza
  4. Wraca oferta Lidla, przez którą ludzie się tratowali w kolejkach. Teraz może być podobnie
  5. Martyna Wojciechowska w programie na żywo powiedziała wszystko. Historia dziewczyny z krańca świata wyciska łzy
  6. Microsoft: Koreańscy i rosyjscy hakerzy atakują firmy produkujące szczepionki przeciw COVID-19