"Wiadomości" TVP zostały przedmiotem analizy Rady Etyki Mediów.. wiadomosci.tvp.pl (screen z wydania "Wiadomości" 06.06.20)Źródło: wiadomosci.tvp.pl (screen z wydania "Wiadomości" 06.06.20)
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 7 Lipca 2020

Wiadomości TVP bezwzględnie skrytykowane tuż przed drugą turą wyborów. Pojawiły się dziesiątki skarg

"Wiadomości" TVP zostały przedmiotem analizy Rady Etyki Mediów. REM wystosowało niezwykle dosadną opinię wobec materiałów Telewizji Polskiej dotyczących walczącego o reelekcję Andrzeja Dudy. W komunikacie wspomniano m.in. "łamanie wszystkich zasad Karty Etycznej Mediów".

Szczegóły opinii wydanej przez REM przytacza portal Gazeta.pl. Serwis zwraca uwagę, że interwencja organizacji ma związek z materiałem "Wiadomości" TVP wyemitowanym na kilka dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, 24 lipca bieżącego roku. Wówczas w wieczornym wydaniu głównego pasma informacyjnego Telewizji Polskiej pojawił się swoisty "spot wyborczy" Andrzeja Dudy, zatytułowany jako "Przedwyborcza mobilizacja".

Dziennikarka nagle zasłabła, Trzaskowski rzucił się na pomoc. Polityczka PiS nie mogła się powstrzymać, padły oskarżycielskie słowaDziennikarka nagle zasłabła, Trzaskowski rzucił się na pomoc. Polityczka PiS nie mogła się powstrzymać, padły oskarżycielskie słowaCzytaj dalej

"Wiadomości" TVP "narzędziem propagandy PiS"

Materiał autorstwa Macieja Sawickiego natychmiast został nazwany jawną propagandą przez znaczną część komentujących. Odzew był na tyle duży, że do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w ciągu niespełna doby wpłynęło około 20 skarg. Jedna z nich, autorstwa Jakuba Niżniowskiego, trafiła również do Rady Etyki Mediów. Mężczyzna wskazał, że zdania pokroju "wyborcy z dumą pokazują swoje poparcie, bo wiedzą, o co toczy się gra" to jawny brak dziennikarskiej bezstronności oraz obiektywizmu.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Mało kto zauważył. Trzaskowski podczas debaty nagle przerwał i zerwał się do dziennikarki
2. Tragedia w Ustroniu Morskim. Czarny scenariusz się spełnił, 19-latek nie żyje

Podkreślono, że materiał "Wiadomości" należałoby uznać za materiał wyborczy Andrzeja Dudy, sfinansowany z publicznych pieniędzy. Do słów Niżniowskiego odniosła się wspomniana powyżej Rada Etyki Mediów, w zasadzie całkowicie zgadzając się z jego stanowiskiem. "»Wiadomości« TVP1 w prezydenckiej kampanii wyborczej są wyłącznie narzędziem propagandy PiS nakierowanej na promocję Andrzeja Dudy i zohydzanie jego przeciwnika", czytamy w opinii REM przytaczanej przez gazetę.pl.

I dalej: "Materiał »Przedwyborcza mobilizacja«, jak i większość innych materiałów »Wiadomości«, łamie wszystkie zasady Karty Etycznej Mediów. Również »Zasady Etyki Dziennikarskiej w Telewizji Polskiej S.A.«, ciągle obecne na jej stronach internetowych, są w praktyce ignorowane". REM zwraca jednocześnie uwagę, że nie posiada instrumentów do ukarania TVP, a instytucją, która może interweniować w sprawie stacji, jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już nie tylko pouczenie, a mandat do 500 zł. Wjazd bez uprawnienia do jednej ze stref może słono kosztować
  2. Ogromny rój pszczół w restauracji. Czegoś takiego nigdy nie widzieliście
  3. Beata Szydło gościła u Tadeusza Rydzyka. Nie miała litości
  4. Eksperci ostrzegają przed zbliżaniem się. Katastrofa ekologiczna w Polsce, zdjęcia mówią same za siebie
  5. U Tadeusza Rydzyka już się nie patyczkują. Biskup wprost o wyborach
  6. Wielka Brytania rezygnuje z sieci 5G od chińskiego giganta

Źródło: gazeta.pl

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News