"Wiadomości" TVP nie mogą mówić o sukcesie. Screen Wiadomości TVP z 03.12.2020 r.Źródło: Screen Wiadomości TVP z 03.12.2020 r.
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 4 Grudnia 2020

"Wiadomości" TVP w poważnych tarapatach. Sprawdzono, kto je ogląda i dokonano porównania

Eksperci oraz widzowie z coraz częściej komentują absurdy w czasie wieczornych wydań "Wiadomości" TVP i okazuje się, że krytyka znajduje swoje odbicie w wynikach programu. Jacek Kurski widząc słupki oglądalności za listopad, może zacząć zastanawiać się, jak dorównać konkurencji, która odnotowała spore wzrosty w ilości widzów gromadzonych przed telewizorami.

  • "Wiadomości" TVP nie odnotowały dużego wzrostu publiczności
  • Liderem na rynku serwisów informacyjnych w listopadzie zostały "Fakty" TVN
  • "Fakty" komentują dane z badania rynku i wskazują, dlaczego to właśnie oni są liderem

Paski informacyjne w "Wiadomościach" TVP stały się niemal zjawiskiem kulturowym szeroko komentowanych w mediach społecznościowych. Wydaje się jednak, że Jacek Kurski ma większe powody do zmartwień, niż tylko wystawianie się na wytykanie absurdalnych nagłówków.

Polityk poszedł do salonu samochodowego i zobaczył włączony TVN. Wściekł sięPolityk poszedł do salonu samochodowego i zobaczył włączony TVN. Wściekł sięCzytaj dalej

Opublikowano wyniki i nie pozostawią one złudzeń, że w przypadku utrzymania obecnego trendu kolejne zastrzyki finansowe od rządu mogą okazać się niezbędne do utrzymania stacji. Przy niemal niezauważalnym wzroście "Wiadomości" TVP największy konkurent, czyli "Fakty" TVN mogą mówić o zaskakującym wzroście publiczności. Co na to Jacek Kurski?

Jacek Kurski i "Wiadomości" TVP w tarapatach

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski stara się udowadniać, że jego stacja, w tym czołowe "Wiadomości" TVP, to przykład idealnej pracy dziennikarskiej na polskim, jak na europejskim rynku. Niedawno, jako "dowód swojej potęgi" wskazywał organizowanie konkursu piosenki dziecięcej Eurowizja Junior (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<).

Niestety zaklinanie rzeczywistości nie przynosi tak spektakularnych efektów, jak mógłby sobie życzyć zarząd telewizji, a największym zaskoczeniem jest wynik "Wiadomości" TVP. Wieczorne wydanie informacyjne zajęło dopiero trzecie miejsce na podium. Dla Jacka Kurskiego jest to zapewne trudne do zaakceptowania. 

Co za niespodzianka. Tomasz Sekielski wypuścił zwiastun filmu, już za dwa dni będzie dostępnyCo za niespodzianka. Tomasz Sekielski wypuścił zwiastun filmu, już za dwa dni będzie dostępnyCzytaj dalej

Badanie zostało wykonane przez Nielsen Audience Measurement, a jego wyniki opracowane zostały przez portal Wirtualne Media. "Wiadomości" TVP na tle konkurencji wypadły dość słabo, zyskały jedynie 0,61 proc., czyli około 19 tys. widzów więcej niż rok temu. W tym samym okresie "Fakty" TVN zanotowały wzrost liczby publiczności aż o 13,17 proc., czyli około 410 tys. osób.

Najbardziej zaskakuje drugie miejsce w stawce, które należy do innego programu emitowanego przez Telewizję Polską. Nie może on jednak liczyć na tak samo duże względy Jacka Kurskiego, jak "Wiadomości" TVP. Czyżby decydenci doszli niedługo do wniosku, iż im mniejsza ingerencja osób trzecich w treści prezentowane widzom, tym większa publiczność gromadzi się przed telewizorami?

"Fakty", "Teleexpress" i "Wiadomości" TVP, oto czołówka polskich serwisów informacyjnych w telewizji

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wirtualne Media "Wiadomości" TVP mogą jedynie z zazdrością patrzeć na wyniki, jakie osiąga "Teleexpress". Emitowany w TVP 1 o godzinie 17 serwis zanotował wzrost udziału w rynku do 28,84 proc. (było 27,26 proc), a widownia zwiększyła się aż o 11,30 proc, czyli około 346 tys. osób.

Dopiero co Orlen przejął Press, a już pojawił się ohydny artykuł. Redaktor nabija się z urody Marty LempartDopiero co Orlen przejął Press, a już pojawił się ohydny artykuł. Redaktor nabija się z urody Marty LempartCzytaj dalej

Najlepsze wyniki odnotowały "Fakty" TVN, które są zdecydowanym liderem i Jacek Kurski na razie nie może nawet myśleć o zanotowaniu tak dużej oglądalności. Nic nie wskazuje na to, aby w grudniu trend ten uległ zmianie. 

Teksty wybrane dla Ciebie:

Tylko w listopada 2020 r. "Fakty" TVN miały o 410 tys. widzów więcej niż rok temu, a każde wydanie wieczornego wydania wiadomości prywatnej stacji gromadziło przed ekranami średnio 3,52 mln osób. Dzięki tym wynikom TVN może poszczycić się 24,23 proc. udziałem w rynku telewizyjnym. Stacja zdecydowała się oficjalne skomentować te dane, a jej komentarz wydaje się szczególnie znaczący w odniesieniu do konkurencyjnych "Wiadomości" TVP.

TVN komentuje swoje wysokie wyniki oglądalności i jednocześnie wbija szpilę publicznemu nadawcy

- Dlaczego cieszymy się coraz większym zaufaniem widzów? Jesteśmy blisko tych spraw, którymi naprawdę żyją Polacy. Stanowimy główne źródło wiarygodnych informacji o pandemii, o działaniach władz, sytuacji służby zdrowia i protestach po wyroku Trybunału. W listopadzie bogato relacjonowaliśmy wybory w USA. Fakty dostrzegają też jak ważna dla Polaków jest kwestia naszej przynależności do Unii Europejskiej - powiedział w rozmowie z portalem Wirtualne Media redaktor naczelny TVN24 oraz "Faktów" Michał Samul.

Źródło: TeleShow Wirtualna Polska / Wirtualne Media

Zobacz także w naszych serwisach: