wiadomości zdjęcie podglądowe. Flickr.com/muffinn (zdjęcie podglądowe)Źródło: Flickr.com/muffinn (zdjęcie podglądowe)
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 30 Marca 2020

Szef KPRM: Żołnierze wzmocnią patrole policyjne. Polacy znów wychodzili masowo w weekend

Wiadomości dotyczące nieodpowiedzialności społecznej nacierają do nas już z każdej strony. Okazuje się, że po raz kolejny Polki i Polacy wyszli masowo na ulice w weekend. Rząd zakazał spotkań i zgromadzeń, są one karane wysokim mandatem. To jednak nie motywuje obywateli do samodyscypliny.

W poniedziałkowym Programie I Polskiego Radia pojawił się szef KPRM. Wypowiedział się na temat stanu epidemii w Polsce i stwierdził, że "czarny scenariusz" ma miejsce już teraz.

Skrajna nieodpowiedzialność, urządzili chrzciny na 20 osób. Zostali surowo ukarani wysokim mandatemSkrajna nieodpowiedzialność, urządzili chrzciny na 20 osób. Zostali surowo ukarani wysokim mandatemCzytaj dalej

Wiadomości od szefa KPRM

"Patrole wzmocnione żołnierzami mają egzekwować ograniczenia wprowadzone dla obywateli przez rząd w walce z epidemią koronawirusa. Rząd analizuje sytuację, aby zdecydować, w ciągu kilkudziesięciu godzin, o wprowadzeniu dalszych obostrzeń" - mówił szef KPRM Michał Dworczyk.

DZISIAJ GRZEJE: 1. 4 kolejne zakażone osoby nie żyją. Ministerstwo Zdrowia informuje
2. Pożar domu letniskowego, strażacy znaleźli zwłoki mężczyzny. Sprawą zajmie się prokuratura

"Jesteśmy cały czas w pierwszej fazie rozwoju epidemii. Mamy dzienne przyrosty zachorowań na poziomie kilkunastu procent. Zazwyczaj jest to pomiędzy 10, 11 a 15 proc. - to są porównywalne przyrosty z innymi krajami. Może trochę wolniej ten przyrost w Polsce postępuje. Mają na to wpływ odpowiednie decyzje przyjęte przez rząd, ale dziś jest za wcześnie, żeby prezentować hurraoptymizm" - dodał Dworczyk.

Szef KPRM stwierdził, że dowodem na brak odpowiedzialności jest zachowanie ludzi w weekend. Tłumy wyszły na spacer bez żadnych konsekwencji. Są to osoby, które nie respektują obostrzeń i prawa, a przede wszystkim narażają życie i zdrowie innych ludzi. 

"Było w niektórych miastach dużo osób na ulicach, w parkach. Powinniśmy się na te najbliższe tygodnie wyciszyć i zostać w domu. Nie korzystać z ładnej pogody, a wykazywać daleko idącą odpowiedzialność" - mówił.

Dodatkowe patrole policji zostaną wzmocnione przez żołnierzy, aby pomóc egzekwować ograniczenia w związku ze stanem epidemii. 

"Na pewno bardziej trzeba egzekwować decyzje, które zostały podjęte" - oświadczył Dworczyk.

"Drugi kierunek jest taki, żeby analizować dalej i w ciągu kilkudziesięciu godzin podjąć decyzje o wprowadzeniu jeszcze pewnych, dodatkowych ograniczeń, których cel jest jeden - zmniejszenie przyrostu osób chorych" - zakończył.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Google wytoczyło ciężkie działa. Firma przekaże ogromną sumę na walkę z koronawirusem
  2. Jeden z kluczowych produktów znika ze sklepowych półek. Wiele par w kłopotach
  3. Wyzdrowiała z hiszpanki, ale przegrała w czasie epidemii. Nie żyje najstarsza ofiara wirusa z Wuhan, 108-letnia Brytyjka
  4. U pracownicy stacji dializ wykryto zakażenie wirusem. Pilny apel prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego
  5. Tragiczne realia ratowników medycznych w Polsce. "Sytuacja jest katastrofalna. Brakuje wszystkiego, nie mamy czym dezynfekować rąk" - podaje RMF FM
  6. Genialna zabawa Martyny Wojciechowskiej. Internauci wygrali, szczęka opada do samej ziemi

Źródło: Interia