Rozpoczęły się kontrole, mogą wejść bez pytania. Kara wyniesie nawet 5 tys. zł
Wiadomości o kontrolach wzbudzają kontrowersje. Wprowadzony Program Ochrony Powietrza zakłada nie tylko pozytywne strony, jak bezpłatna komunikacja zbiorowa, ale również kary - między innymi za palenie w kominku, używanie dmuchaw do liści, pił czy kosiarek. Jakie jeszcze są założenia nowego programu? Co o nowych zarządzeniach sądzą mieszkańcy Mazowsza?
"Kominki nie trują, spalanie drewna jest w zasadzie ekologiczne, a problem zanieczyszczeń można wyeliminować przez spalanie od góry" - piszą czytelnicy money.pl wzburzeni nowymi przepisami. Twierdzą, że opalanie drewnem jest jak najbardziej ekologiczne i nie zgadzają się z uchwałą radnych.
Wiadomości o kontrolach wzbudzają kontrowersje. Kominek przygaśnie - jakie będą ograniczenia?
"Mój kominek spełnia wyśrubowane normy emisji spalin. Dlaczego nie mogę w nim palić? Przecież nawet 10 takich kominków emituje mniej spalin niż jeden kopciuch" - pyta jeden z użytkowników platformy #dziejesię. Przeciwnicy zakazu argumentują, że palenie drewnem w komniku nie jest szkodliwe, bo drewno to odnawialne źródło energii i jest ekologiczne.
Warunkowy zakaz został na razie wprowadzony tylko na Mazowszu i to jedynie w dni, w których stężenie smogu będzie wysokie. Na podobny krok szykuje się Małopolska. W samym Krakowie obowiązuje już zakaz palenia węglem i drewnem, który wspomagany jest programem wymiany pieców. Czas na resztę województwa.
Palenie drewnem w kominku - czy na pewno ekologiczne?
W tej sprawie wypowiedział się Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.
- Według wielu definicji drewno faktycznie uznawane jest za odnawialne źródło energii, czyli w skrócie OZE. Jeśli zetniemy drzewo, spalimy je, a na jego miejsce posadzimy kolejne, emisja CO2 zostanie wyrównana - mówi. - Problem w tym, że stanie się to za 70 czy 80 lat, a my musimy podjąć działania zmierzające do znaczącej redukcji gazów cieplarnianych już teraz. Nie za 80 lat, emisję dwutlenku węgla musimy zmniejszyć w ciągu 10-15 lat.
Skoro jednak palenie węglem jest neutralne pod względem emisji CO2, to dlaczego palenie drewnem wciąż jest groźne dla środowiska?
- Chodzi o to, by do tych pyłów, które już unoszą się w powietrzu, nie dokładać kolejnej porcji. Nie jest w tym momencie istotne, jak wiele zanieczyszczeń emituje piec czy kominek. Jeśli normy są przekroczone, to nie przekraczajmy ich jeszcze bardziej - dodaje Siergiej.
DZISIAJ GRZEJE: 1. Sieć Play została sprzedana. Co dalej z klientami?
2. Najgorszy i skrajnie szkodliwy błąd podczas rozmrażania mięsa, masowo popełniany przez zwykły pośpiech
3. Gwiazda programu TVN podjęła niespodziewaną decyzję. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia
źródło: [money.pl]
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
- Marszałek w Sejmie do posła: "Siadaj, pajacu". Parlamentarzysta chce zadośćuczynienia oraz przeprosin
- Rozpoczęły się kontrole policji i sanepidu. Na baczności muszą się mieć właściciele pensjonatów i hoteli
- Smutne święta Jarosława Kaczyńskiego. Dziennikarze towarzyszyli mu w drodze