Wiadomości o kontrolach. Wikimedia/Leadnow CanadaŹródło: Wikimedia/Leadnow Canada
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 26 Września 2020

Rozpoczęły się kontrole, mogą wejść bez pytania. Kara wyniesie nawet 5 tys. zł

Wiadomości o kontrolach wzbudzają kontrowersje. Wprowadzony Program Ochrony Powietrza zakłada nie tylko pozytywne strony, jak bezpłatna komunikacja zbiorowa, ale również kary - między innymi za palenie w kominku, używanie dmuchaw do liści, pił czy kosiarek. Jakie jeszcze są założenia nowego programu? Co o nowych zarządzeniach sądzą mieszkańcy Mazowsza?

"Kominki nie trują, spalanie drewna jest w zasadzie ekologiczne, a problem zanieczyszczeń można wyeliminować przez spalanie od góry" - piszą czytelnicy money.pl wzburzeni nowymi przepisami. Twierdzą, że opalanie drewnem jest jak najbardziej ekologiczne i nie zgadzają się z uchwałą radnych.

Czy Anna Jantar miała szansę przeżyć? Kulisy katastrofy sprzed lat są zaskakująceCzy Anna Jantar miała szansę przeżyć? Kulisy katastrofy sprzed lat są zaskakująceCzytaj dalej

Wiadomości o kontrolach wzbudzają kontrowersje. Kominek przygaśnie - jakie będą ograniczenia?

"Mój kominek spełnia wyśrubowane normy emisji spalin. Dlaczego nie mogę w nim palić? Przecież nawet 10 takich kominków emituje mniej spalin niż jeden kopciuch" - pyta jeden z użytkowników platformy #dziejesię. Przeciwnicy zakazu argumentują, że palenie drewnem w komniku nie jest szkodliwe, bo drewno to odnawialne źródło energii i jest ekologiczne.

Zaskakująca wpadka w „Kropce nad i”. Monika Olejnik nie wiedziała, co zrobić, nagle pojawił się obcy człowiekZaskakująca wpadka w „Kropce nad i”. Monika Olejnik nie wiedziała, co zrobić, nagle pojawił się obcy człowiekCzytaj dalej

Warunkowy zakaz został na razie wprowadzony tylko na Mazowszu i to jedynie w dni, w których stężenie smogu będzie wysokie. Na podobny krok szykuje się Małopolska. W samym Krakowie obowiązuje już zakaz palenia węglem i drewnem, który wspomagany jest programem wymiany pieców. Czas na resztę województwa.

Palenie drewnem w kominku - czy na pewno ekologiczne?

W tej sprawie wypowiedział się Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

- Według wielu definicji drewno faktycznie uznawane jest za odnawialne źródło energii, czyli w skrócie OZE. Jeśli zetniemy drzewo, spalimy je, a na jego miejsce posadzimy kolejne, emisja CO2 zostanie wyrównana - mówi. - Problem w tym, że stanie się to za 70 czy 80 lat, a my musimy podjąć działania zmierzające do znaczącej redukcji gazów cieplarnianych już teraz. Nie za 80 lat, emisję dwutlenku węgla musimy zmniejszyć w ciągu 10-15 lat.

Skoro jednak palenie węglem jest neutralne pod względem emisji CO2, to dlaczego palenie drewnem wciąż jest groźne dla środowiska?

- Chodzi o to, by do tych pyłów, które już unoszą się w powietrzu, nie dokładać kolejnej porcji. Nie jest w tym momencie istotne, jak wiele zanieczyszczeń emituje piec czy kominek. Jeśli normy są przekroczone, to nie przekraczajmy ich jeszcze bardziej - dodaje Siergiej.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Sieć Play została sprzedana. Co dalej z klientami?
2. Najgorszy i skrajnie szkodliwy błąd podczas rozmrażania mięsa, masowo popełniany przez zwykły pośpiech
3. Gwiazda programu TVN podjęła niespodziewaną decyzję. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia

źródło: [money.pl]

Masz taką 2-złotówkę w portfelu? Może być warta nawet kilka tysięcy złotychMasz taką 2-złotówkę w portfelu? Może być warta nawet kilka tysięcy złotychCzytaj dalej

Artykuły polecane przez redakcję WTV: