Wiadomości z kraju: samorządy wyłączą światła na znak protestu w sprawie zawetowania unijnego budżetu.. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 25 Listopada 2020

1 grudnia o 17 w największych miastach w Polsce nagle zgasną światła. Niespodziewane wieści, co się dzieje?

Wiadomości płynące z kraju mówią o inicjatywie samorządowców, którzy na znak protestu w sprawie zawetowania unijnego budżetu wyłączą światła na ulicach. Akcję poparł m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zdaniem polityka walka z pandemią bez środków z UE będzie trudna do zrealizowania.

Minione tygodnie upływają pod znakiem sprzeciwu rządu Prawa i Sprawiedliwości wobec powiązania przyznawania środków finansowych z mechanizmem praworządności. Rozwiązaniu Unii Europejskiej przeciwstawiają się jedynie dwa kraje należące do wspólnoty: Polska oraz Węgry.

Portal Gazeta.pl wskazuje jednak, że państwa nie mają mocy, by formalnie zablokować unijny projekt. Formą odrzucenia rozporządzenia może być jedynie blokowanie uchwalenia budżetu na lata 2021-2027. Przyjęcie budżetu warunkuje bowiem zgoda wszystkich krajów członkowskich.

Wspomniane rozwiązanie mogłoby pozbawić Polskę płynących z Brukseli setek miliardów złotych.

Zaskakująca wpadka w programie na żywo. Robert Mazurek nie odpuścił, gość nagle zaniemówiłZaskakująca wpadka w programie na żywo. Robert Mazurek nie odpuścił, gość nagle zaniemówiłCzytaj dalej

Wiadomości: polskie miasta ogarnie ciemność

Serwis wskazuje, że 24 listopada miała miejsce konferencja przedstawicieli samorządów w sprawie weta w kwestii unijnego budżetu. W wydarzeniu udział wzięli choćby prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a także Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i członek zarządu Związku Miast Polskich.

DZISIAJ GRZEJE:
1. TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach
2. Kaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratis
3. Rzecznik policji: Funkcjonariusze nie wiedzieli, że zatrzymują dziennikarkę. Tymczasem na zdjęciach widać coś innego

Na spotkaniu pomysł rządzących skomentowała również burmistrz Wołomina. Elżbieta Radwan zaznaczyła, że na unijnych środkach zyskują przede wszystkim małe gminy. Dodała, że placówki oświaty w gminie Wołomin radzą sobie świetnie dzięki brukselskim dofinansowaniom, który pozwoliły na poprawę poziomu edukacji.

Radwan przekazała, że w trakcie sześciu lat, od kiedy pełni funkcję burmistrza, samorząd pozyskał aż 70 mln zł. Wskazała, że zarządzany przez nią urząd próbuje wprowadzić rozwiązania, które przyczynią się do walki ze zmianami klimatycznymi. – Nam nie trzeba na siłę pomagać, nam trzeba pozwolić działać – zaznaczyła, cytowana przez Gazeta.pl.

Niespodziewanie ostre starcie na żywo w Polsat News. Niespodziewanie ostre starcie na żywo w Polsat News. "Jeżeli ma pani mózg i potrafi liczyć", gościom puściły nerwyCzytaj dalej

Trzaskowski: "Samorządy w Polsce potrzebują pieniędzy"

W podobnym tonie na temat unijnych pieniędzy wypowiadał się Rafał Trzaskowski. Prezydent stolicy zwrócił uwagę, że walka z wywołanym epidemią kryzysem będzie znacznie utrudniona, jeśli Bruksela pozbawi nas części środków.

– Jeżeli mamy sobie radzić z epidemią i z recesją, to wszystkie samorządy w Polsce potrzebują pieniędzy. Musimy inwestować pieniądze. Potrzebne są nowe fundusze tak, żeby to wyjście z recesji było jak najbardziej szybkie – mówił we wtorek kandydat KO w minionych wyborach prezydenckich.

W trakcie konferencji zapowiedziano wypracowanie wspólnego stanowiska, pod którym mogłyby się podpisać przedstawiciele samorządów. Trzaskowski zaznaczył, że rzecz rozgrywa się o pokazanie Europie, że nie wszyscy zgadzają się ze stanowiskiem rządu Prawa i Sprawiedliwości i popierają zakończenie negocjacji budżetowych.

Prezydent Sopotu zapowiedział, że 1 grudnia w licznych polskich miastach odbędzie się akcja protestacyjna w sprawie weta Polski wobec unijnego rozporządzenia. O 17 na ulicach zgasną wszystkie światła. Zdaniem Karnowskiego inicjatywa ma symbolizować fakt, że "bez środków zostaje nam ciemność".

źródło: Gazeta.pl

Doskonałe wieści, mBank wprowadza spektakularną nowość. Usługa pomoże tysiącom klientówDoskonałe wieści, mBank wprowadza spektakularną nowość. Usługa pomoże tysiącom klientówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Warszawscy naukowcy badają geny Polaków. Wnioski są zaskakujące. Chodzi o podatność na choroby
  2. Znacie kotlety ruskie? Świetny pomysł na tani i pyszny obiad, nie tylko dla fanów kultowych pierogów
  3. Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec
  4. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
  5. "Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie
  6. Zdjęcie, które skrywa wielką tajemnicę. W jednej chwili stało się hitem w internecie, niewiarygodne
  7. Czarna dziura z Drogi Mlecznej zachowuje się podejrzanie. Naukowcy tłumaczą dziwne zjawisko