wiadomości. Pixabay.com/ivabalkŹródło: Pixabay.com/ivabalk
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 24 Marca 2020

GIS wydał ważny komunikat do wszystkich Polaków. Przekazano ostrzeżenia, z którymi każdy powinien się zapoznać

Wiadomości od Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące koronawirusa.

GIS, zaleca jak należy postępować w okresie epidemii.

Kwarantanna w Polsce zostanie zaostrzona. Kolejne sklepy i miejsca zamknięte dla obywateliKwarantanna w Polsce zostanie zaostrzona. Kolejne sklepy i miejsca zamknięte dla obywateliCzytaj dalej

Wiadomości: Główny Inspektor Sanitarny informuje

Przede wszystkim GIS zaleca, aby zachowywać bezpieczną odległość od rozmówcy (ok. 1-1,5 metra) oraz należy promować załatwianie wszystkiego, co możliwe drogą internetową. Kolejną ważną rzeczą jest promocja regularnego i dokładnego mycia rąk w miejscach tzw. użyteczności publicznej. Nalepiej w tym celu jest używać ciepłej wody z mydłem lub zdezynfekować dłonie środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).

DZISIAJ GRZEJE: 1. Seniorzy mają się czego obawiać? Wiceminister wyjawił przyszłość trzynastej i czternastej emerytury
2. IMGW wydało pilne alerty pogodowe. Alam już obowiązuje, konieczna jest ostrożność

Dodatkowo GIS poleca: "Upewnić się, że osoby przebywające w miejscach użyteczności publicznej mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą. Umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach, w miejscu pracy i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane. Wywiesić w widocznym miejsc informacje jak skutecznie myć ręce. Połączyć z to z innymi środkami komunikacji, takimi jak np. szkolenia personelu przez specjalistów ds. bezpieczeństwa i higieny pracy."

Również miejsca takie jak biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury) muszą być dezynfekowane za pomocą płynu dezynfekującego, lub przecierane wodą z detergentem przynajmniej raz dziennie. 

Warto więc: często myć ręce, stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu, zachować bezpieczną odległość, unikać dotykania oczu, nosa i ust.

GIS dodaje też, aby "będąc chorym, mając: gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, po powrocie z krajów, gdzie szerzy się koronawirus lub miałeś kontakt osobą zakażoną, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Należy unikać korzystania z transportu publicznego".

wiadomości

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Który piłkarz zarabia najwięcej na świecie? "France Football" ujawnia najbogatszą trójkę
  2. W kwarantannie nie masz co liczyć na przesyłkę. Poczta Polska wstrzymuje listonoszy
  3. Przez epidemię wiele nadleśnictw ogłosiło zakaz wstępu do lasu. Jeśli do niego wejdziesz, zapłacisz sporą karę
  4. Dyrektor szpitala trafił na kwarantannę. Wcześniej mógł narazić zdrowie położnej z zadziwiającego powodu
  5. Biedronka wprowadza bardzo ważne zmiany. Chodzi o pierwszeństwo wejścia do marketu
  6. Ujawniono, do kiedy Ryanair uziemił samoloty. Wiele osób się zawiedzie

Źródło: [gis.gov.pl]