wiadomości. wtv
Źródło: wtv
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 15 Listopada 2020

Rząd się ugiął? Wstrzymano kontrowersyjne wypłaty, informację właśnie przekazał Piotr Gliński

Wiadomości o nagłym zawieszeniu dotacji z Funduszu Wsparcia Kultury obiegły media. Czy Piotr Gliński nie wytrzymał presji? Od ujawnienia wysokości dofinansowania dla konkretnych placówek, artystów czy fundacji, w Polsce rozpętała się burza. Odpowiedzialnością za nielogiczne rozegranie sprawy został obarczony sam minister.

"Zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK [Funduszu Wsparcia Kultury - przyp. red.] do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości" - informuje minister kultury Piotr Gliński.

Emerytury jednej grupy biją na głowę wszystkie inne służby. Reszta może jedynie pomarzyćEmerytury jednej grupy biją na głowę wszystkie inne służby. Reszta może jedynie pomarzyćCzytaj dalej

Wiadomości dot. Funduszu Wsparcia Kultury. "Zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty"

"Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie. Wkrótce stosowny komunikat" - napisał Piotr Gliński na Twitterze.

13 listopada dowiedzieliśmy się, że ponad dwa tysiące podmiotów otrzyma pomoc z Funduszu Wsparcia Kultury. Budżet wynosił 400 mln zł. Jak czytamy na stronie gov.pl, "Środki z FWK zostaną wykorzystane między innymi na zapewnienie ciągłości działalności artystycznej i utrzymanie miejsc pracy". Po ogłoszeniu beneficjentów i konkretnych kwot, narosło napięcie wśród dziennikarzy, polityków czy samych artystów.

Roman Giertych ujawnia wielką aferę. Teraz udostępnił tajne nagranie z podsłuchu, niewiarygodneRoman Giertych ujawnia wielką aferę. Teraz udostępnił tajne nagranie z podsłuchu, niewiarygodneCzytaj dalej

Sprzeciw i poczucie niesprawiedliwości wywołały ogromne kwoty, które wpłynęły m. in. 1,89 mln zł dla Golec uOrkiestra, czy 400 tys. zł przyznane dla Renaty Świerżyńskiej Bayer Full Impresariat i 150 tys. zł dla Bayer Full Sławomir Świerżyński.

Jeszcze wczoraj minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu wyjaśniał, że "o tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie, rodzaj uprawianej sztuki, ale algorytm pokazujący kto stracił przychody w wyniku pandemii". "To nie są pieniądze dla jednej osoby, ale dla całych zespołów ludzi, którzy z dnia na dzień stracili środki do życia". Algorytmu jednak nie ujawnił.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czarnek się wygadał. Chce wprowadzić przerażającą reformę, studenci będą zupełnie bezbronni wobec przemocowych wykładowców
2. Mandat za wymianę opon spędza sen z powiek wielu kierowcom. Ministerstwo Zdrowia jasno wytłumaczyło sprawę
3. Giertych przerwał milczenie i wyciągnął kwity, szykuje się afera roku. Rząd miał złożyć niemoralną propozycje Czarneckiemu

Sprawa dofinansowania jest od 13 listopada burzliwie komentowana na Twitterze. Skomentowało wielu dziennikarzy, w tym m. in. „Faktu” i WP SportowychFaktów. - Czy naprawdę trzeba było wspomagać ciężką forsą popularnych artystów, których piosenki są „tłuczone” na okrągło przez rozgłośnie radiowe? Przecież oni „dorabiają” za to niezły grosz na tantiemach - Robert Feluś, były redaktor naczelny „Faktu” i WP SportowychFaktów.

- Powołanie i uruchomienie Funduszu Wsparcia Kultury było bardzo wyczekiwane przez środowisko. Ze względów epidemicznych czas nie był naszym sprzymierzeńcem, działaliśmy pod jego dużą presją i wiedzieliśmy o tym. Dlatego tym bardziej cieszę się, że cały proces - w tym proces legislacyjny - udało się przeprowadzić w tak szybkim tempie. Pozostał nam ostatni i zarazem najważniejszy krok: wypłata świadczeń - twierdził wcześniej wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński.

Jak czytamy na gov.pl: "Zgodnie z rozporządzeniem, wsparcie finansowe jest przeznaczone na działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca, w tym polegającą na świadczeniu usług wspomagających tę działalność przez organizację zaplecza technicznego, na finansowanie lub refinansowanie wydatków ponoszonych w okresie od dnia 12 marca do dnia 31 grudnia 2020 r."

Nieprawdopodobne, gra w Milionerach zajęła jej tylko minutę. Aż przykro patrzećNieprawdopodobne, gra w Milionerach zajęła jej tylko minutę. Aż przykro patrzećCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zatrważające sceny w polskim szpitalu. Zmarły przez 8 godzin leżał obok innych pacjentów, nikt nie zareagował
  2. Królowa polskich warzyw, jej regularne jedzenie przedłuża życie. Świeża i kiszona - w każdej formie powinna znaleźć się na twoim stole
  3. "Kryli? Mogli nie wiedzieć". Tadeusz Rydzyk zacięcie broni Gulbinowicza i Dziwisza
  4. Wraca oferta Lidla, przez którą ludzie się tratowali w kolejkach. Teraz może być podobnie
  5. Dramat polskiego aktora. Chciał lecieć na wakacje. Nie wpuścili go na pokład samolotu. Powód jest niewiarygodny
  6. Wielka Brytania chce zbudować kosmiczne elektrownie. Wyjątkowy pomysł budzi zainteresowanie NASA od lat