wiadomości. East News/MARCIN GADOMSKIŹródło: East News/MARCIN GADOMSKI
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 3 Kwietnia 2020

Przełomowe wiadomości, pierwsze efekty są obiecujące. Polscy lekarze testują nowatorską metodę leczenia zakażenia

Wiadomości dotyczące leczenia wirusa COVID-19 są optymistyczne i pozytywne. Pacjenci z lubelskiej Kliniki Chorób Zakaźnych otrzymują leczenie, które mają ochronić ich przed wystąpieniem niewydolności oddechowej.

Ta forma terapii ma zapobiegać podłączeniu osób zakażonych do respiratorów, których w Polsce i tak jest bardzo mało.

wtv.pl - portal informacyjny"Stoimy na brzytwie. Jeśli państwo się zapadnie, to umrze więcej osób niż na koronawirusa". Ważny komunikat SzumowskiegoCzytaj dalej

Wiadomości dot. leczenia są przełomowe?

- Pierwsze efekty terapii są bardzo obiecujące -mówił na łamach Polsat News Kierownik kliniki dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Agata Duda naraziła zdrowie uczniów? Niepokojące zdjęcia wywołały falę krytyki pod adresem pierwszej damy
2. Koronawirus uderzy w Warszawę. Miasto tnie wydatki, wstrzymuje inwestycje

Nowoczesna metoda jest wdrożona w Klinice Chorób Zakaźnych Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Leki, które są stosowane, zazwyczaj wykorzystuje się w reumatologii oraz hematologii. Na drugim i trzecim etapie zakażenia rozpoczynana jest terapia tym medykamentem. 

Na czym dokładnie to polega? Wszystko wyjasnia kierownik kliniki dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz w rozmowie z Polsat News.

- To nie jest stricte leczenie przeciwwirusowe, ale próbujemy wyłączyć reakcję zapalną, która jest odpowiedzialna za ciężkie powikłania. Blokując receptor jednej z interleukin - substancji wydzielanej przez nasz układ immunologiczny, sprawiamy że nie dochodzi do tzw. burzy cytokinowej, czego konsekwencją jest niewydolność oddechowa - mówił.

Dzięki takiej formie terapii organizm człowieka jest zmotywowany do walki i nie potrzebuje wsparcia przede wszystkim respiratora. Lek podawany jest w formie iniekcji (zastrzyku), a dotychczas zastosowano ją u 3 pacjentów z dobrymi rezultatami. 

- Przeanalizowaliśmy całą kaskadę zdarzeń, która ma miejsce w przypadku zakażenia koronawirusowego. W pewnym momencie wirus ma już mniejsze znaczenie, a większe ma to, co już dzieje się z organizmem - relacjonuje lekarz.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  2. Ministerstwo edukacji zdecydowało się na kolejne, radykalne obostrzenia. Wiadomo, co stanie się z dziećmi i młodzieżą
  3. Jarosław Kaczyński nie przejmuje się rządowymi rozporządzeniami. Za kilka dni wyruszy w podróż
  4. Rydzyk nie daje za wygraną. Jego prośba w czasie pandemii może bulwersować
  5. W tej chwili ważą się nasze losy. Zwołano pilną naradę na Nowogrodzkiej
  6. Polskie Ministerstwo wprowadziło kolejny zakaz. Nie pójdziemy na spacer w kolejne miejsce

Źródło: [Polsat News]