Wiadomości z kraju: nielegalne podpisy na listach poparcia. Jan Bielecki/East NewsŹródło: Jan Bielecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 3 Marca 2020

Na listach poparcia prezydenta znaleziono podpisy zmarłych. PKW zawiadomiła prokuraturę, chodzi m.in. o Ligę Obrony Suwerenności

Wiadomości napływające z kraju rzuciły niezwykle ciekawe światło na wyścig prezydencki. Dla większej części społeczeństwa istnieje jedynie sześciu kandydatów. W praktyce jest ich jednak aż 19. Część z nich na swoich listach poparcia ma podpisy należące do nieboszczyków.

 Andrzeja Duda, Małgorzata Kidawa-Błońska, Robert Biedroń, Władysław Kosiniak-Kamysz, Krzysztof Bosak i Szymon Hołownia – oto kandydaci na prezydenta istniejący w świadomości większości polskiego społeczeństwa. Owych kandydatów, którzy w maju staną do wyścigu o Pałac Prezydencki, jest jednak znacznie więcej. Jak podaje "Rzeczpospolita", na listach poparcia pięciu z nich wykryto podpisy należące do nieboszczyków.

Wystartowanie w wyborach nie jest prostą sprawą. Należy bowiem zebrać przynajmniej 1000 podpisów. Niektórzy z kandydatów wykazali się zaskakującym poparciem. Jak się jednak okazuje, w nie do końca legalny sposób.

Wyrzucono go z TVN, stworzył zbiórkę pieniędzy. Chce lecieć na drugi koniec świata i przepraszać za swój materiałWyrzucono go z TVN, stworzył zbiórkę pieniędzy. Chce lecieć na drugi koniec świata i przepraszać za swój materiałCzytaj dalej

Wiadomości z kraju: Nieboszczycy na listach kandydatów na prezydenta

Pełnomocnik Wojciecha Podjackiego, lidera Ligi Obrony Suwerenności, złożył 1241 podpisów, z czego aż 638 zakwestionowała Państwowa Komisja Wyborcza. Powodem było m.in. 62 podpisów osób od lat nieżyjących.

Sytuacja przedstawia się interesująco w przypadku Jana Zbigniewa Potockiego. Zakwestionowano u niego aż 1320 z 1841 podpisów, wśród nich 35 podpisów należących do nieboszczyków. Nie inaczej było w przypadku Wiesława Lewickiego z partii Normalny Kraj. Jego pełnomocnik złożył 1138 podpisów, z czego zakwestionowano 337. Podpisów należących do zmarłych było 15.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jacek Kurski postawiony pod ścianą. TVP za kilka dni może znaleźć się w poważnych tarapatach
2. Mężczyzna zasnął na podłodze tramwaju. Po przyjeździe straży miejskiej okazało się, że to nie jedyne co zrobił

"Rzeczpospolita" ustaliła, że podobne nieprawidłowości odkryto również u Andrzeja Voigta oraz Piotra Wrońskiego (odpowiednio 15 i 3 podpisy należące do martwych dusz).

Sprawa trafiła do organów ścigania. – Jesteśmy zaniepokojeni tak dużą liczbą nieprawidłowych podpisów. O każdym z istotnych przypadków PKW zawiadomiła prokuraturę i prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych – przekazała dziennikowi sekretarz PKW Magdalena Pietrzak.

Linia obrony wszystkich ze wspomnianych kandydatów wygląda podobnie. Jak mówi "Rz" Jan Zbigniew Potocki,  "Błędy zawsze mogą wystąpić, bo nie mamy możliwości weryfikacji, jakie kto podaje dane".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Żona polskiego skoczka kusi gorącym zdjęciem. Wygląda jak prawdziwa bogini (FOTO)
  2. Możesz dostać od 7 tys. do 53 tys. zł dotacji na remont. Wciąż czekają na wnioski
  3. Dzieje się teraz, w Polsce. Chcą odebrania jednego z konstytucyjnych praw obywatelskich
  4. Zdjęcia półek w sklepach podbijają internet. Polki i Polacy popadli w paranoję?
  5. Abp Leszek Sławoj Głódź zeznawał dziś przed sądem. Ksiądz wykorzystywał nastolatkę
  6. Katastrofa statku, nie żyje 18 osób, 30 zaginionych, trwają poszukiwania. Smutne wiadomości ze świata

Źródło: Rzeczpospolita