Wiadomości z kraju: rząd zdecydował o terminie publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji.. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 1 Grudnia 2020

Jest decyzja ws. publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego aborcji. "Jest niezgodny z Konstytucją"

Z płynących z kraju wiadomości wynika, że rząd zdecydował o terminie publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Orzeczenie "powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez TK uzasadnienia", głosi oficjalne stanowisko rządzących.

  • 22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiej wady płodu jest niezgodna z konstytucją
  • Wyrok TK pozostaje nieopublikowany
  • "Prezes Rady Ministrów nie może podjąć decyzji o niepublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego", stanowi oficjalne stanowisko rządu

Pod koniec października zarządzany przez Julię Przyłębską Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z polską konstytucją.

Dopiero co jego ojciec wyszedł ze szpitala. Filip Chajzer ukrywał własną chorobę, o czym właśnie poinformowałDopiero co jego ojciec wyszedł ze szpitala. Filip Chajzer ukrywał własną chorobę, o czym właśnie poinformowałCzytaj dalej

Wobec protestów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, które w listopadzie objęły niemal cały kraj, orzeczenie TK pozostało nieopublikowane.

Wiadomości: decyzja rządzących w sprawie publikacji wyroku TK

W komunikacie Rady Ministrów wspomniano liczne manifestacje, do których doszło po ogłoszeniu decyzji TK. Zdaniem rządu ze względu na trwającą epidemię były one "bezprawnymi zgromadzeniami publicznymi".

Teksty wybrane dla Ciebie:

- Zaistniała sytuacja nosi znamiona stanu wyższej konieczności. Niewątpliwie wyrok Trybunału Konstytucyjnego podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Jednocześnie jednak sytuacja bardzo poważnych napięć społecznych wymaga przeanalizowania właściwej daty tej publikacji, czytamy w oficjalnym stanowisku rządzących, którego treść przytacza internetowy serwis Polsatu News.

I dalej: Prezes Rady Ministrów nie może podjąć decyzji o niepublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, podjętego zgodnie z obowiązującą procedurą. Jednocześnie nie istnieje regulacja zobowiązująca Prezesa Rady Ministrów do publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w terminie oznaczonym konkretną liczbą dni lub datą.

wtv.pl - portal informacyjny"Panie nie będą miały nic do powiedzenia". Przemysław Czarnek dopiero się rozkręca, coraz mocniejsze postulatyCzytaj dalej

W komunikacie przekazano, że orzeczenie Trybunału Przyłębskiej "powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia".

Zapewniono, że wyrok zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw, a jego uzasadnienie, jeszcze tego samego dnia – w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski.

"To po prostu nieprawda"

Do opublikowanego stanowiska odniósł się już m.in. dziennikarz TVN24 Jak Kunert, zdaniem którego twierdzenie, że orzeczenie TK ws. aborcji powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez Trybunał uzasadnienia, jest niezgodne z prawdą.

Rodzina królewska pogrążona w żałobie. Właśnie przekazano informacje o śmierci bliskiej krewnej księcia Harry`egoRodzina królewska pogrążona w żałobie. Właśnie przekazano informacje o śmierci bliskiej krewnej księcia Harry`egoCzytaj dalej

Zgodnie z art. 190. ust. 2 Konstytucji, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają NIEZWŁOCZNEMU ogłoszeniu. Żaden przepis nie uzależnia momentu publikacji wyroku od momentu publikacji uzasadnienia,poinformował na Twitterze.

Powołując się na prawników, Kunert zaznaczał poprzednio, że podobnego powiązania nie uzasadnia ani konstytucja, ani żaden inny akt prawny.

źródło: Polsatnews.pl

Zobacz także w naszych serwisach: