wiadomości. Flickr.com/Piotr DrabikŹródło: Flickr.com/Piotr Drabik
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 6 Maja 2020

Czy w kinach i teatrach obowiązywać będzie zachowanie bezpiecznej odległości? Nagłe oświadczenie wicepremiera

Wiadomości dotyczące zachowania w kinach i teatrach. Wiceminister oświadczył co może nas czekać na łamach radiowej Jedynki. Placówki kulturalne, w tym teatry i kina obecnie znajdują się w dramatycznej sytuacji. Kiedy zostaną otwarte i czy będziemy mogli normalnie korzystać z takiej rozrywki?

- Nie sądzę, że w kinach i teatrach będziemy siedzieć w odstępie kilku metrów od innych widzów. Raczej chcielibyśmy otworzyć te instytucje wtedy, kiedy będzie możliwe normalne korzystanie z nich - mówił na łamach radiowej Jedynki w środę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Właśnie wprowadzono zmiany, które mają wpływ na codzienne życie. Kolejne obostrzenia zniesione od dziśWłaśnie wprowadzono zmiany, które mają wpływ na codzienne życie. Kolejne obostrzenia zniesione od dziśCzytaj dalej

Wiadomości dotyczące obostrzeń w kinie i teatrze

Gliński jest przekonany, że najprędzej można będzie otworzyć kina i teatry w IV etapie odmrażania gospodarki.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Szymon Hołownia odpowiada na hejt w bardzo kontrowersyjnych słowach. Czy tak powinien się zachowywać kandydat na prezydenta? (OPINIA)
2. Rząd może wprowadzić stan klęski żywiołowej? Senator partii rządzącej wyjawia szczegóły

- To są masowe imprezy na ogół, duże zbiorowiska osób, więc bardzo niebezpieczne z punktu widzenia epidemii, ale np. kina samochodowe i kilka innych aktywności kulturalnych może będzie możliwe otworzyć wcześniej. Np. małe plany filmowe chcemy uruchomić wcześniej - dodał.

Został zapytany o zachowanie bezpiecznej odległości w takich miejscach. Szef MKiDN odpowiedział jednoznacznie. 

- Raczej byśmy chcieli otworzyć te instytucje wtedy, kiedy będzie możliwe normalne korzystanie z nich. Jeżeli natomiast właściciele tych instytucji będą chcieli się otworzyć w takim sanitarnym reżimie, który właśnie tak można opisać, to być może na to pójdziemy, ale to jest raczej jeszcze kwestia przyszłości - mówił.

- Dlatego też np. występujemy w tej chwili do UE o zerowy VAT na książki, ponieważ pandemia spowodowała zamknięcie praktycznie wszystkich obszarów. Wyjątkiem są te działalności kulturalne, które odbywają się w sieci. To jest wyjątek pozytywny. Sieć korzysta, internet korzysta, dlatego kultura się tam przenosi i nie wymaga specjalnego wsparcia. My wspieramy artystów i podmioty kulturalne, żeby przenosiły się do sieci i ten wielki program "Kultura w siecie" na 80 mln zł to jest właśnie takie działanie - komentował. 

Szef MKiDN wie, że sytuacja placówek kulturalnych znajduje się w fatalnej sytuacji i obecnie sektor ten ma małe pole do manewru. 

- Tam staramy się także formułować następne nasze kroki wsparcia. Natomiast generalne wsparcie można uzyskać z tarczy antykryzysowej, gdzie jest wsparcie dla małych firm, większych firm, dla organizacji pozarządowych, osób samozatrudnionych, zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych - mówił wicepremier.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowa rzeczywistość dla pracowników. W każdej chwili pracodawca może zwolnić Cię przez maila
  2. Tragiczne wieści z Mazur z ostatniej chwili. Wyłowiono ciało policjanta z Warszawy
  3. Co tam się wydarzyło? Alarmy bombowe w polskich galeriach handlowych, doszło do ewakuacji
  4. Plany wyborcze Kaczyńskiego jednak się nie sprawdzą? Padł nowy termin, jest najbardziej prawdopodobny
  5. Tragiczne doniesienia ze Śląska. 4-miesięczna dziewczynka uratowana w ostatniej chwili, była ofiarą okropnych czynów
  6. Dzieci lądują w szpitalach, ale nie przez koronawirusa. Bardzo rzadka choroba za granicą

Źródło: Radiowa Jedynka, Polsat News