Wesele i ślub to jedne z najbardziej wyczekiwanych uroczystości życiowych dla wielu z nas. Jak będą przebiegać obecnie, w trakcie pandemii?. (zdj. il.) East NewsŹródło: (zdj. il.) East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 8 Czerwca 2020

Jak obecnie będą wyglądały wesela? Nie pozostawiamy złudzeń, prawda jest inna

Wesele i ślub to jedne z najbardziej wyczekiwanych uroczystości życiowych dla wielu z nas. Jak będą przebiegać obecnie, w trakcie pandemii? Czy będą wyglądać zgoła inaczej, niż dotychczas oraz bez pewnych zwyczajów i tradycji? Co można rozumieć przez hasło "z zastosowaniem reżimu sanitarnego"? Wyjaśniamy.

Od soboty, 6 czerwca, decyzją rządu dopuszczona jest możliwość organizacji uroczystości weselnych. Jednak z uwagi na wciąż obowiązujący zakaz większych zgromadzeń publicznych z powodu pandemii koronawirusa, są pewne ograniczenia. Jedne z nich dotyczą liczby osób, mogących uczestniczyć w imprezie. Obecnie jest to bowiem do 150 osób. Jakie jeszcze ograniczenia oraz obostrzenia czekają weselników?

ZUS i ogromna wpadka - mnóstwo Polek i Polaków dostało pieniądze na konto przez pomyłkę. Sytuacja, jakiej jeszcze nie byłoZUS i ogromna wpadka - mnóstwo Polek i Polaków dostało pieniądze na konto przez pomyłkę. Sytuacja, jakiej jeszcze nie byłoCzytaj dalej

Wesele i ślub w dobie pandemii od wczoraj jest możliwy do realizacji. Co się zmieniło?

Jak podaje Onet, mimo zagrożenia epidemicznego, na tę decyzję czekało niemal 120 tys. par w Polsce, które mają zaplanowany ślub i wesele w czerwcu i najbliższych miesiącach. Sprawa była także ważna dla usługodawców z branży ślubno-weselnej, którzy przez pandemię na jakiś czas stracili pracę, gdyż nie mogli świadczyć swoich usług, wszystko stanęło i długo nie wiadomo było, co dalej. Pod koniec maja rząd ogłosił odmrożenie kolejnych branż, w tym właśnie branży ślubnej i możliwości wyprawiania wesel. Trzeba się liczyć jednak z obowiązującym reżimem sanitarnym i stosowaniem się do obostrzeń oraz z pewnymi ograniczeniami. O czym warto pamiętać?

 • W weselu może wziąć udział nie więcej niż 150 osób

 • Para młoda będzie zobowiązana zebrać informację na temat zdrowia swoich gości, by w razie zakażenia przekazać te dane do sanepidu w celu ułatwienia dotarcia do osób z grupy ryzyka

 • Należy zachować środki ostrożności, które już wcześniej były rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia, dotyczy to dezynfekcji obiektów, ozonowania, czy także częstsze mycie i dezynfekcja rąk

 • Weselnicy nie muszą nosić maseczek

 • GIS nie planuje specjalnych kontroli wesel


Do sprawy odnoszą się eksperci, komentując nowe obostrzenia i zasady oraz ich sens. - Dzisiaj trudno powiedzieć, czy to dobre rozwiązanie, bo czym innym jest 150 osób w sali 150-metrowej, a czym inny w sali 500-metrowej. Osoby zaproszone na wesele, chcą mieć gwarancję bezpieczeństwa, czy przy 150 osobach będą ją mieć, pewnie czas pokaże - przyznała dla Onetu Katarzyna Gajek, przedstawicielka Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Tadeusz Rydzyk wydał nagłe oświadczenie. Padły słowa, które dla wielu katolików będą ogromnym ciosem
2. Wiemy jak będzie wyglądał długi weekend w Polsce. Wielu będzie zachwyconych, świetnie

Jak pisze Onet, pracownicy braży ślubno-weselnej oraz menadżerowie sal weselnych zgodnie przyznają, że jak na razie nie wiadomo, jak w gruncie rzeczy się zachowywać na weselu podczas pandemii i jak postępować z gośćmi. Czy mierzyć temperaturę, czy zalecać im utrzymywanie chociaż minimalnego dystansu, szczególnie między stolikami i talerzykami? Organizacja wesel z pewnością będzie wymagać teraz pewnej elastyczności od zespółów grających na weselach, DJ-ów, animatorów i menedżerów oraz dostosowywania się do nowej rzeczywistości, a od samych weselników zachowania ostrożności i bezpieczeństwa wedle swojego zdrowego rozsądku, sumienia i intuicji. - Na sto procent ktoś spyta, czy jak kuzyn przyjdzie z dziewczyną, to będzie mógł tańczyć z ciocią czy panną młodą - mówi dla Onetu menadżer imprez Paweł Kucharski.

- Jak będą wyglądać wesela, czas pokaże. Z omawianych z ministerstwem wytycznych, wiele decyzji będzie leżeć po stronie właściciela obiektu, w którym uroczystość się będzie odbywać. Nie było mowy o zapisach na temat tańca, składania życzeń. Tu trzeba się odwołać do zdrowego rozsądku i zaapelować do pary młodej, że być może warto odejść od niektórych obyczajów. Może tym razem nie róbmy standardowego składania życzeń, obściskiwania się i całowania z całą rodziną. Niech senior rodu wzniesie toast, a goście złożą prezenty na stole, jak ma to miejsce na amerykańskich przyjęciach i to też może być dobre - sugeruje Katarzyna Gajek dla portalu Onet.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. 80 tys. Polaków skazanych na niższe wynagrodzenie. Nawet 10% mniej przez 3 miesiące i żadnej premii
 2. "Polskę czeka ogromna katastrofa". Słowa znanego eksperta budzą grozę
 3. Tadeusz Rydzyk wydał nagłe oświadczenie. Padły słowa, które dla wielu katolików będą ogromnym ciosem
 4. Tragiczne zjawisko wraca do Polski? Nie żyje 20-letnia dziewczyna, jej kolega walczy o życie
 5. Grupa ludzi zgromadziła się pod domem Jarosława Kaczyńskiego. Co tam się dzieje?
 6. Jutro startują egzaminy maturalne. Minister Edukacji Narodowej zabrał głos

Źródło: Onet

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News