Watykan. AFP/EAST NEWSŹródło: AFP/EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 1 Października 2020

Miliony zamiast do biednych, poszły na luksusy. Tadeusz Rydzyk jest przy nich ascetą, porażające kulisy afery

Od roku dziennikarze śledzą aferę w Watykanie związaną z wyprowadzaniem pieniędzy z Sekretariatu Stanu, watykańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych. Głównym podejrzanym w sprawie jest Angelo Becciu, były kierownik instytucji. Wyprowadzone pieniądze, które miały posłużyć biednym, zostały przekazane na zakupy dóbr luksusowych i nietrafione inwestycje.

O skandalu włoskie media donosiły już przed rokiem, teraz pozyskały jednak nowe informacje. Raport z Watykanu pozwolił zapoznać się ze skalą malwersacji, który są dramatyczne - z watykańskiego Sekretariatu Stanu wyprowadzono prawie pół miliarda euro.

Twarz TVP Info nagle zniknie z anteny stacji? Wszystko może się zmienić, zaskakująceTwarz TVP Info nagle zniknie z anteny stacji? Wszystko może się zmienić, zaskakująceCzytaj dalej

Przekręty w Watykanie - ucierpieli najbiedniejsi

Pierwsze efekty afery można było zobaczyć już jakiś czas temu - zwolniono wtedy pięciu urzędników. Teraz jednak poznajemy nowe szczegóły. Najbardziej oburzające są te dotyczące postaci Angelo Becciu, kierownika Sekretariatu Stanu, a potem prefekta w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jego kariera kościelna już się zakończyła - kilka dni temu został zmuszony do złożenia dymisji.

Straty sięgnęły nie tylko pieniędzy znajdujących się bezpośrednio pod władzą sekretariatu, ale też te pochodzące z tzw. świętopietrza, zbieranej raz do roku daniny z kościołów całego świata. Jest ona przeznaczana na cele walki z ubóstwem i pomocy biednym. Pieniądze, które co roku wpływają na ten fundusz, wynoszą dziesiątki milionów dolarów. Co bardziej szokuje, wyprowadzone środki przeznaczono na zakup luksusowego budynku w Londynie.

Człowiek Tadeusza Rydzyka nie wytrzymał. Wybrał się do Andrzeja Dudy, skończy się awanturą?Człowiek Tadeusza Rydzyka nie wytrzymał. Wybrał się do Andrzeja Dudy, skończy się awanturą?Czytaj dalej

Ten budynek jest zresztą ciekawym przypadkiem - podczas kolejnych etapów transakcji, mających na celu jego zakup, cena przedziwnie rosła. Śledczy twierdzą, że dla tego wzrostu "nie sposób znaleźć uzasadnienia ekonomicznego", a także, że "w aferze uczestniczyło wiele spółek, których faktycznych udziałowców nie sposób ustalić".

Jedną ze współpracujących spółek była firma Gutt Sa z Luksemburga, której właścicielem jest Gianluigi Torzi, znany też jako "biznesmen wysokiego ryzyka".

Były dyrektor Credit Suisse zmarnował kościelne pieniądze

Zarządzanie skarbem Watykanu powierzono byłemu dyrektorowi banku Credit Suisse, finansiście Enrico Crasso. Wydał go na wiele zupełnie nietrafionych inwestycji. Władzę nad finansami uzyskał od kardynała Becciu.

Kinga Duda dostała specjalną Kinga Duda dostała specjalną "misję"? Zaskakujące sugestie mogą wszystko tłumaczyćCzytaj dalej

Jakie były to inwestycje? M.in. zakup ropy naftowej z Angoli czy inwestycje spekulacyjne w rajach podatkowych. To przyniosło Stolicy Apostolskiej wyłącznie straty. Pieniądze miały trafiać też do kieszeni rodziny Becciu pod postacią zleceń lub na niepotrzebnie zamawiane konsultacje, na które przeznaczył 711 tyś. euro. Wcześniej kardynał twierdził, że środki mają bardzo ważne zastosowanie i z ich pomocą "pomagał zwalczać wysokie bezrobocie na Sardynii".

Za raportu śledczych wynika, że Watykan stracił około 454 milionów euro.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Kardynał Dziwisz zataił kwestie związane z pedofilią w Kościele? Wiemy, o czym milczy hierarcha
2. Kultowa scena z obiadem polowym z "Czterech pancernych i psa" kryje za sobą porażającą historię. Aktorzy do dziś czują niesmak
3. Jarosław Kaczyński nie przyjmuje sprzeciwów. W PiS polecą głowy?

źródło: [money.pl][wyborcza.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po 15 latach zażądali od niego zapłaty abonamentu RTV. Jednak wyrok sądu upokorzył Pocztę
  2. Pilnie zwołano sztab kryzysowy w Warszawie. "Sytuacja jest bardzo poważna"
  3. Zero empatii? Odchodzący minister edukacji naubliżał osobom, które sprzeciwiły się agresji wobec dzieci LGBT.
  4. Zaskakujące vademecum episkopatu. Księża nie będą mogli spotykać się z małoletnimi sam na sam
  5. Ostatnie wydanie "Wiadomości" TVP nie zostanie zapomniane. Ofiary prześladowań potraktowane w okropny sposób
  6. Wideo - Policyjny radiowóz mógł doprowadzić do wielkiej tragedii. O krok od groźnego wypadku

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News