Warszawa. Targówek Mieszkaniowy. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:POL_Warszawa_Metro_Targówek_22.jpg
Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:POL_Warszawa_Metro_Targówek_22.jpg
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 27 Grudnia 2019

Przerażająca stacja metra w Warszawie. Dlaczego straszy podróżnych?

Warszawa mogła się w tym roku pochwalić nowo otwartymi stacjami drugiej linii metra. Stacje miały imponować prostotą i elegancją projektu. Niestety, jedna z nich może wywołać u podróżnych silne napady lęku.

Pojęcia klaustrofobii (lęk przed przebywaniem w małych, zamkniętych pomieszczeniach), agarofobii (lęk przed przebywaniem na dużych, otwartych przestrzeniach), czy arachnofobii (lęk przed pająkami) są na ogół znane przeciętnemu obywatelowi. Niewielu z nas słyszało za to o trypofobii. Sytuacja z początku mogłaby wydać się zabawna. Bo i jak można obawiać się dziurek?

TVP jeszcze nie było w tak patowej sytuacji. Będzie pozew, zbiórka ruszyła dzisiajTVP jeszcze nie było w tak patowej sytuacji. Będzie pozew, zbiórka ruszyła dzisiajCzytaj dalej

Warszawa. Stacja wywołuje objawy fobii

Ludzie cierpiący na trypofobię panicznie boją się powierzchni, na których nagromadzona jest duża ilość kropek. Osoby te odczuwają lęk, patrząc choćby na truskawkę czy czekoladę z bąbelkami. Jak podaje Radio ZET, w przypadku trypofobii stresorem jest "drobny, kontrastowy wzór, który, wedle różnych teorii naukowych, przypomina: wzór jadowitego zwierzęcia, chorobę skóry, wysypkę towarzyszącą chorobom zakaźnym. Mózg przetwarza obraz i na poziomie nieświadomym uruchamia mechanizm walki-ucieczki, wywołując ciarki, wzmożoną potliwość, wzrost ciśnienia krwi, zawroty głowy, mdłości".

Takie właśnie reakcje mogą wywołać u ludzi cierpiących na tę niezwykłą fobię wykropkowane ściany stacji metra na Targówku Mieszkaniowym, które z dumą prezentował w tym roku prezydent Trzaskowski. Dla niektórych pasażerów korzystanie z tej konkretnej stacji może okazać się niemożliwe.

Dziennie z centralnego odcinka linii M2 korzysta ok. 150 tys. pasażerów. Cała druga linia metra ma być gotowa przed 2023 r. W imieniu chorych na trypofobię osób wyrażamy nadzieję, że na ścianach budowanych właśnie stacji metra zabraknie kropek.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Tragedia tuż przed świętami. „Umarła po 10 dniach walki. Jej dzieci w wieku 7- i 2-lat spędzą święta bez mamy”

3. Nigdy nie publikowane zdjęcia Anny Przybylskiej. Poruszający wpis jej przyjaciółki

4. Dla pary polskich sportowców te święta były koszmarem. Straż pożarna obudziła ich w środku nocy, wcześniej Bartosz Kurek został okradziony

5. Nagroda za staż pracy. Niektóre zawody mają ją zagwarantowaną

6. Dramat na bożonarodzeniowej mszy. 21 osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala