Wałbrzych. Jakub Kaminski/East NewsŹródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 1 Czerwca 2020

Wstrzymano otwarcie szkół, dziesiątki nauczycieli czeka na testy. Niepokojące doniesienia z Wałbrzycha

Wałbrzych: Władze miasta zdecydowały o czasowym wstrzymaniu otwarcia niektórych szkół. Powodem decyzji jest duża ilość pozytywnych wyników testów przesiewowych nauczycieli. Obecnie trwa ich weryfikacja za pomocą metody badania genetycznego (PCR).

Kilka dni temu miasto podjęło decyzję o przetestowaniu 1100 osób z personelu oświatowego. Jak dotąd udało zbadać 900 osób z czego 68 wyników było pozytywnych. Ze względu na możliwość pojawienia się wyników fałszywie dodatnich zdecydowano o ich weryfikacji za pomocą testów genetycznych.

Tragiczne doniesienia obiegły media. Nie żyje b. poseł, przykre informacjeTragiczne doniesienia obiegły media. Nie żyje b. poseł, przykre informacjeCzytaj dalej

Wałbrzych: Trwa weryfikacja wyników

Weryfikacja za pomocą testów genetycznych wskazała, że 20 z 68 wyników w rzeczywistości było błędnych i osoby te nie mają koronawirusa. Władze Wałbrzycha chcą jednak dmuchać na zimne –  Zdecydowaliśmy się przebadać nauczycieli, bo zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Chcemy przełamać barierę psychologiczną, żeby rodzice wiedzieli, że oddają dzieci do szkół, w których nauczyciele są zdrowi. Ponadto prezydent Wałbrzycha uważa, że masowość testów jest dzisiaj bardzo wskazana. Musimy robić testy, choćby na początek te serologiczne, żeby pokazywać, jaka jest skala problemu – mówi w rozmowie z Radiem Zet rzecznik Urzędu Miasta Wałbrzych Edward Szewczak. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Zadziwiające sceny na Jasnej Górze. Biskup się nie hamował, grzmiał z ambony na policję
2. Zwolnienie pracowników coraz prostsze i szybsze. Pracodawcy tną koszty i zwalniają przez SMS

Z podobnym problemem fałszywie dodatnich testów przesiewowych zmagała się niedawno Łódź. Według początkowych doniesień medialnych aż 500 przedszkolanek z tego miasta miało wykryte przeciwciała koronawirusa. Późniejsza weryfikacja tych badań metodą PCR nie potwierdziła tych zakażeń. – Testy kasetkowe są zawodne. Dla specjalistów nie jest to zaskakujące. Pytanie, kto oszukał panią prezydent? Kto namówił Urząd Miasta do tego, żeby to zrobić. Te pół miliona złotych można było wydać na coś zupełnie innego – komentował wtedy sprawę immunolog dr Paweł Grzesiowski. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Nigdy wcześniej nie widzieliśmy niczego podobnego" - niepokojące wieści odnośnie inwazyjności koronawirusa
  2. Policyjna akcja w Komorowie. Mężczyzna zabarykadował się w domu. Akcja antyterrorystów pod Warszawą
  3. Jolanta Kwaśniewska wg Polek i Polaków najlepszą pierwszą damą? Agata Duda może się niepokoić
  4. Dariusz Piontkowski przekazał ważne wieści dla uczniów. Zmiany wchodzą w życie już dziś
  5. Kuriozalna wpadka na antenie Polsatu. Prowadzący nie mogli się uspokoić
  6. 10 osób zginęło, wprowadzono pilny stan wyjątkowy. Amanda uderzyła, tragiczna wiadomość ze świata

Źródła: Radio Zet, Oko.press