Wacław Kowalski. https://www.youtube.com/watch?v=3Zm1R-acjx4
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=3Zm1R-acjx4
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 11 Stycznia 2020

Podążał na sam szczyt. Wtedy doszło do tragedii, po której już nigdy nie wrócił na ekrany

Wacław Kowalski to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów starszego pokolenia. Aktor ma za sobą kilka absolutnie niezapomnianych wcieleń, jak choćby rola Kazimierza Pawlaka w "Samych Swoich". Nie wszyscy jego fani wiedzą, że Kowalski porzucił karierę ze względu na rodzinną tragedię.

Wacław Kowalski urodził się w okresie trwania I Wojny Światowej, w roku 1916, w mieście Gżatsk, które należało wówczas do Imprerium Rosyjskiego. Ojciec Kowalskiego, miejscowy kowal, został wraz z rodziną przesiedlony na wschód przez rosyjskie wojsko. Rodzina wróciła jednak do Polski po zakończeniu wojny.

Już w młodości Kowalski musiał zmierzyć się z problemem śmierci – zmarł jego ojciec oraz jedna z trzech sióstr. Ojciec odniósł tragiczną w skutkach ranę podczas pracy w kuźni; siostra Kowalskiego utonęłą zaś w Bugu.

Choć od najmłodszych lat wykazywał zdolności artystyczne, w 1937 ukończył seminarium nauczycielskie w Leśnej Podlaskiej, chcąc pomóc pozbawionej ojca rodzinie. Rozpoczął pracę w Instytucie Pedagogiki Specjalnej. Kiedy w 1939 roku wybuchła wojna, Kowalski wziął udział w kampanii wrześniowej. Gdy wojna dobiegła końca, Kowalski postanowił spełnić swoje największe marzenie i rozpoczął studia w łódzkim Konserwatorium Muzycznym, pragnąc zostać śpiewakiem operowym. Zgłosił jako statysta do Teatru Wojska Polskiego. To właśnie tam wypatrzył go Leon Schiller i zdecydował się zaoferować mu niewielką śpiewającą rolę. W filmie Kowalski zadebiutował w 1946 roku, w roli śpiewaka z gitarą. Za nią jak lawina posypały się kolejne.

Anna Jantar byłaby zachwycona. Wnuczka odziedziczyła cechy babci i mamyAnna Jantar byłaby zachwycona. Wnuczka odziedziczyła cechy babci i mamyCzytaj dalej

Największą popularność przyniosła mu, rzecz jasna, rola Pawlaka w kultowych "Samych Swoich". – Można jednak powiedzieć, że Wacław Kowalski urodził się po to, żeby zagrać Pawlaka. Do czasu "Samych swoich" nie miał większych ról. Po tym filmie stał się znany. Nie otrzymał za tę rolę jednak żadnej nagrody filmowej. Jedyne honory, jakie nań spłynęły pochodziły od widzów – mówił reżyser Sylwester Chęciński, cytowany przez "Świat Seriali". Ogromna część polskich widzów kojarzy Kowalskiego również z rolą dozorcy Popiołka w serialu "Dom".

Wacław Kowalski porzucił aktorstwo w 1982 r.

Kowalski cieszył się ogromną sympatią publiczności. Aktor nieoczekiwanie przerwał jednak karierę w roku 1982. Snuto wówczas liczne domysły ne temat powodów decyzji Kowalskiego.

Jak okazało się później, mężczyzna musiał zmierzyć się z osobistą tragedią. W wypadku samochodowym zginął bowiem Maciej Kowalski, 26-letni syn aktora. Po jego śmierci Kowalskiego nie interesowało już aktorstwo. Porzucił kino oraz teatr. Ostatnie lata życia spędził swoim domu w Brwinowie pod Warszawą. Zmarł w 1990 r. na udar mózgu. Aktor jest pochowany na cmentarzu we wspomnianym Brwinowie, wraz z żoną i synem.

Przez prawie 40 lat kariery aktorskiej niezapomniany Wacław Kowalski zagrał w ponad stu filmach.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Nadchodzą ważne zmiany terminów 500 plus. Pieniądze będą przyznawane na innych zasadach

2. Mroczne znalezisko na lotnisku. Gdy walizka się otworzyła, oczom celników ukazał się straszny widok

3. Wtopa Andrzeja Dudy. "Tylko matka jest pewna"

4. Tadeusz Rydzyk nie miał szans w starciu z Jurkiem Owsiakiem. Kontrowersyjne badanie ujawniło preferencje Polek i Polaków

5. Mina Agaty Dudy mówi wszystko. Oświadczyny w Pałacu Prezydenckim, mamy nagranie

6. Papież Franciszek ogłosi abdykację? Jest oficjalny komentarz sekretarza Benedykta XVI