Viki Gabor - Polka pochodzenia romskiego zwyciężyła Eurowizję Junior 2019. facebook.com/vikigaborofficial/Źródło: facebook.com/vikigaborofficial/
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 12 Grudnia 2019

Dla większości osób jest to nieoczywiste. Viki Gabor uniknęła koszmaru, jaki spotyka jej rówieśników

Viki Gabor to kolejna polska zwyciężczyni Eurowizji Junior. Nasz kraj wygrał drugi rok z rzędu. Wszystko to za sprawą talentu 12-letniej Viki, która jest pochodzenia romskiego. Choć po wygranej spotkała się zarówno z falą wdzięczności i gratulacji, jak i z nieuniknionym hejtem, to i tak jest to tylko wierzchołek góry lodowej tego, z czym na co dzień muszą zmagać się jej rówieśnicy. Wszystko to za sprawą innego pochodzenia.

12-letnia Wiktoria Gabor, Romka Bergitka, połamała wszystkie stereotypy na temat Romów. "Nasze romskie szczęście" - mówi o niej dla OKO.press dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska z UJ. W wywiadzie opowiada o hejcie, jaki spotkał Wiktorię po Junior Eurovision oraz o romskich dzieciach, które według badań w 81 procentach niesłusznie trafiają do szkół specjalnych.

- Pokazała, że Romka może być gwiazdą, Europejką. I wygrać coś dla Polski. W dodatku Romka Bergitka - zauważa dziennikarz OKO.press w rozmowie z Joanną Talewicz-Kwiatkowską. - Tak, Wiktoria dowartościowuje też grupę, która bywa dyskryminowana w ramach dyskryminowanej mniejszości - otrzymuje w odpowiedzi.

TVP nigdy o tym nie wspomni. Wstydliwa przeszłość Jarosława JakimowiczaTVP nigdy o tym nie wspomni. Wstydliwa przeszłość Jarosława JakimowiczaCzytaj dalej

Viki Gabor naszym romskim szczęściem i dumą. Jej rówieśnicy niestety nie mają tyle szczęścia, często są wykluczani

- „Jamary romani bacht”, czyli nasze romskie szczęście, radość. Duma to „patyw”, ale używamy tego słowa tylko w odniesieniu do tradycji, przestrzegania romskich zasad. Szczęście, bo nareszcie mamy tak widoczny sukces. Jest oczywiście sławna Edyta Górniak, ale ona akurat nie identyfikuje się ze swoją społecznością. Nie robię zarzutu, broń Boże, jej decyzja - mówi Joanna Talewicz-Kwiatkowska w OKO.press.

Niestety jednak wśród ciepłych słów, pochwał, dumy i gratulacji, znalazło się też wiele hejtu na Viktorię. "Co to za Polka?!", "Cyganicha, 12 lat, a wygląda jak stara, bo u Cyganów to już powinna mieć dziecko z cygańskim zbokiem", "Gdzie masz cekiny" - i wiele innych, nawet bardziej wulgarnych komentarzy pojawiło się w sieci po jej zwycięstwie Eurowizji Junior 2019.

Jeszcze gorzej jest z hejtem na dzieci ze zwykłych romskich domów, których w Polsce mieszka wiele tysięcy. Maluchy i młodzież, pochodzenia romskiego, muszą codziennie mierzyć się z nienawistnymi uwagami i wykluczeniem społecznym. I to nie tylko ze strony swoich rówieśników Polaków, którzy np. nie chcą się z nimi bawić, ani nawet rozmawiać (posługując się nienawiścią i stereotypami zaczerpniętymi zwykle od starszych), a także ze strony własnie dorosłych, w tym nauczycieli. Polskie szkoły często wykluczają bowiem romskie dzieci, uznając je za te "gorsze i głupsze" i kierując je do szkół specjalnych, czyli poniekąd skreślając je już na starcie i odbierając im szansę. Szansę na lepszą przyszłość, bo to z pewnością dewastuje ich życie i rozwój. Wszystko to za sprawą przeprowadzanych testów, których dzieci nie zdają z powodu braków w języku polskim. A może zamiast pochopnego wysyłania do szkoły specjalnej, przydałaby się po prostu porządna nauka języka polskiego i zmienienie podejścia?

- Zaczyna się od tego, że dziecko romskie, które przychodzi do szkoły, gorzej zna polski, bo to jego drugi język. Zamiast uznać to za wyzwanie i szansę dla klasy, nauczyciele kierują je do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dalej wszystko idzie jak z automatu - mówi Joanna Talewicz-Kwiatkowska.

To przykre, z jaką nienawiścią oraz brakiem szacunku i zrozumienia potrafi podchodzić człowiek do drugiego człowieka tylko z powodu odmiennego pochodzenia czy rasy. Jednak mamy nadzieję, podobnie jak Stowarzyszenie Romów w Polsce, że za sprawą Viki Gabor stosunek wielu Polaków do Romów się zmieni.

"Mamy nadzieję, że sukces młodej romskiej piosenkarki pozytywnie wpłynie na postrzeganie obywateli polskich pochodzenia romskiego przez tzw. społeczeństwo większościowe" - napisało Stowarzyszenie Romów w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Droższy prąd to wierzchołek góry lodowej. Więcej zapłacisz nie tylko za jego zużycie

2. Tajemnicza choroba od lat wyniszcza Tomasza Lisa. Trafił do szpitala, ale tragedia zaczęła się dużo wcześniej

3. Kiedy bardzo chcesz podwyżkę. Show dziennikarzy w TVP Info

4. Skandaliczne nagranie SOP w sieci. "Z drogi polskie ch***y! Szlachta jedzie"

5. Hanna Lis przekazała nowe informacje ws. stanu Tomasza Lisa

6. Tomasz Lis pilnie przewieziony do szpitala, jego stan jest poważny. Wylądował na oddziale intensywnej terapii