"Uwaga! TVN". Sąsiedzi nie wyrazili zgody na wybudowanie podjazdu dla niepełnosprawnej kobiety.. uwaga.tvn.plŹródło: uwaga.tvn.pl
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 29 Sierpnia 2020

Pani Katarzyna straciła nogę. Sąsiedzi nie chcieli się zgodzić na podjazd dla niepełnosprawnych

"Uwaga! TVN" opowiedziała historię pani Katarzyny, która po amputacji nogi zmuszona jest poruszać się na wózku. Niestety, mimo tragedii sąsiedzi nie wyrażają zgody na wybudowanie podjazdu. "Będą nam zaglądać do okien", tłumaczą.

Reporterzy "Uwagi" dotarli do kobiety, która przed pięcioma laty zdecydowała się przeprowadzić do bloku z windą. Miało ułatwić jej to wychodzenie z domu. Los ponownie doświadczył jednak bohaterkę materiału. Konieczna okazała się bowiem amputacja nogi pani Katarzyny. – Ile to było nerwów… coś okropnego. Kiedy amputowali mi nogę, pojawiły się ogromne bóle – wspomina w rozmowie z reporterem TVN-u.

Wiadomości TVP znów wyemitowały upokarzający materiał. Na wizji nie uszanowano nawet tożsamości aktywistki, o której mówionoWiadomości TVP znów wyemitowały upokarzający materiał. Na wizji nie uszanowano nawet tożsamości aktywistki, o której mówionoCzytaj dalej

Kobieta może poruszać się wyłącznie przy pomocy elektrycznego wózka. I choć blok, w którym mieszka, posiada podjazd, wybudowany w latach 70. jest zdecydowanie zbyt stromy, by pani Katarzyna mogła samodzielne wjechać do budynku. – Prawie się na nim nie zabiłam. Nawet matkom z wózkami ciężko się po nim poruszać – zaznacza bohaterka programu.

"Uwaga! TVN". Nowy podjazd dla pani Katarzyny

Pokonanie podjazdu przez osobę niepełnosprawną wymagałoby cyrkowej nieomal sprawności. – Na pewno bym się nie odważył podjechać. Mimo dużej sprawności uważam, że jest pod zbyt dużym nachyleniem. Samodzielnie nie jest w stanie nikt po tym ani wjechać, ani zjechać – wskazuje w rozmowie z dziennikarzem "Uwagi" poruszający się na wózku (zaznaczmy: trenujący rugby) Sławomir Florkowski.

Minister edukacji informuje, rodzice powinni zwiększyć czujność. Powrót do szkoły wiąże się z jednym ważnym obowiązkiemMinister edukacji informuje, rodzice powinni zwiększyć czujność. Powrót do szkoły wiąże się z jednym ważnym obowiązkiemCzytaj dalej

Rozmówca programu TVN nie pozostawia wątpliwości: podjazd jest stanowczo zbyt stromy, by umożliwić wjechanie po nim osobie niepełnosprawnej. – To jest tak, jakby zamknąć kogoś w domu, wziąć klucz i nie pozwolić wyjść na zewnątrz – dodaje. Pani Katarzyna w domu tkwić jednak nie zamierza. Jak wskazuje, nadal stara się być osobą aktywną. Sprawę załatwiłaby zatem nowa – tym razem odpowiednia – konstrukcja. Na jej budowę nie zgadza się jednak dwójka sąsiadów.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Bardzo smutna wiadomość sprzed kilku chwil. Śmierć uderzyła nagle, fani w żałobie
2. Będą przyspieszone wybory parlamentarne? Ujawniono kulisy sporu w obozie władzy
3. Biedronka pilnie wycofuje trzy partie produktu. Może być niebezpieczny dla niektórych osób

– Jeden z lokatorów z parteru powiedział, że przeraża go hałas, który byłby na podjeździe, bo na rolkach, czy wrotkach by wjeżdżali. I się nie zgadza – mówi jeden z sąsiadów kobiety. Potwierdza to Bogdan Piasta, wiceprezes miejscowej spółdzielni budowlano-mieszkaniowej. – Zrobiliśmy dokumentację, byliśmy przygotowani, żeby zrobić podjazd, ale część mieszkańców nie wyraziła zgody. Uznali, że podjazd będzie za blisko okien i wszyscy będą zaglądali im do okien.

Odrzucające pomysł sąsiadki nie zamierzały wysłuchać dziennikarzy, którzy chcieli przedstawić im projekt nowoczesnych podjazdów, jakie powstały w okolicznych blokach. Na całe szczęście realizacja materiału dała impuls do pozytywnej zmiany. Spółdzielnia zapowiedziała już zainstalowanie specjalnej platformy, która wjeżdżałaby na schody do poziomu parteru, gdzie znajduje winda. Bohaterka materiału "Uwagi", rzecz jasna, nie kryła radości wywołanej pomyślnym finałem sprawy. – Bardzo się cieszę – przekazała na zakończenie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagła decyzja sądu. Aktywistka wyszła na wolność
  2. 296 zmarłych bez chorób współistniejących? Tak, to prawda
  3. Pacjent upadł z bólu i wyszedł na czworaka. Po kilku godzinach czekania został wypisany
  4. Tadeusz Rydzyk jest chroniony przez prokuraturę? Dziennikarze dotarli do zdumiewających informacji
  5. "Czy minister sobie bimbał?" Ostre starcie na antenie Polsat News
  6. Polacy są na liście. Kolejny kraj zamyka się na cudzoziemców. Nie wpuszczą prawie nikogo

Źródło: uwaga.tvn.pl