W najnowszym odcinku programu Uwaga! TVN poznajemy historię pani Izy ze Szczecina.. Uwaga! TVN - uwaga.tvn.plŹródło: Uwaga! TVN - uwaga.tvn.pl
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 12 Stycznia 2021

Uwaga! TVN: Przez lata zbierała śmieci, cierpiała na zbieractwo. Ostatecznie doszło do tragedii

Uwaga! TVN: Lokatorka jednego z bloków w Szczecinie od lat sprawiała kłopoty sąsiadom, znosząc do mieszkania śmieci, które były źródłem smrodu i robaków na klatce schodowej. Tuż przed świętami miarka się przebrała. Pani Iza pozostawiła świeczkę przy otwartym oknie i wyszła z domu. Zgromadzone w mieszkaniu śmieci zajęły się ogniem, wybuchł pożar, w budynku było siwo od dymu. Po interwencji wspólnoty mieszkaniowej, wojska i pomocy społecznej pani Iza w końcu zgodziła się na przeniesienie do lokalu socjalnego.

W najnowszym odcinku programu Uwaga! TVN reporterzy relacjonują historię pani Izy ze Szczecina, która była uciążliwym sąsiadem dla reszty mieszkańców swojego bloku. 60-letnia pani Izabela od niemal 20 lat zajmowała mieszkanie Agencji Mienia Wojskowego należące dawniej do jej zmarłego konkubenta.

Z wypowiedzi sąsiadów pani Izabeli oraz ze zdjęć i nagrań wynika, że miała ona problematyczny zwyczaj znoszenia do mieszkania oraz gromadzenia różnego rodzaju śmieci. Bijący od nich smród czuć było na klatce schodowej budynku, miały one również być źródłem "robactwa" pojawiającego się w mieszkaniach wiosną i latem.

W przeszłości pani Izabela miała pracować w urzędzie celnym oraz jako księgowa linii żeglugowych. Po śmierci konkubenta bezprawnie zajmowała jednak jego mieszkanie, a Agencja Mienia Wojskowego usiłowała je odzyskać, zwracając się do komornika. Eksmisję kobiety opóźniało wprowadzone w związku z epidemią zawieszenie egzekucji komorniczych

Ze względu na niepłacenie rachunków pani Izabeli odcięto prąd i gaz, co może tłumaczyć, dlaczego w mieszkaniu używała świeczek. Zwyczaj ten doprowadził jednak do dramatycznego wydarzenia, które dla sąsiadów kobiety przelało czarę goryczy

- O godz. 4 rano obudziły mnie jakieś hałasy. Kiedy otworzyłam oczy, okazało się, że w mieszkaniu jest siwo, a właściwie czarno od dymu - mówiła w programie Uwaga! TVN przywoływana przez Wprost Anna Gorczak, sąsiadka pani Izabeli.

Ksiądz z ambony obrażał Rodowicz i Kozidrak oraz mówił o śmierci. Ksiądz z ambony obrażał Rodowicz i Kozidrak oraz mówił o śmierci. "Podstarzałe, spróchniałe matrony"Czytaj dalej

Świeczka przy otwartym oknie

Okazało się, że pod nieobecność pani Izabeli w jej mieszkaniu wybuchł pożar. - Sąsiadka zostawiła zapaloną świeczkę i zajęły się od niej jakieś szmaty. Jej mieszkanie do kolan zasypane jest śmieciami - tłumaczyła pani Anna.

- Zdarzył się przypadek. Było otwarte okno, a zostawiłam zapaloną świeczkę - potwierdziła tę wersję zdarzeń pani Izabela, która pozostawała jednak w obliczu tego dramatycznego wydarzenia nad wyraz spokojna. - Muszę, to, co mam, posortować, nie mogę teraz wszystkiego wziąć i wyrzucić. Posprzątam do końca tygodnia, na pewno - przywołuje jej wypowiedź tygodnik Wprost.

Znacznie bardziej emocjonalnie do sprawy podeszli sąsiedzi kobiety, w których pożar wzmógł determinację, aby doprowadzić do opuszczenia mieszkania przez panią Izabelę. - Mam trójkę dzieci. Patrząc na to, co ona ma w domu, to albo coś nas zeżre, albo spali nas wokół - mówiła jedna z mieszkanek bloku w Szczecinie.

Szanse na porozumienie wydawały się nikłe, jako że pani Izabela w przeszłości odmawiała już przyjęcia pomocy. Wskutek wspólnej interwencji reporterów programu Uwaga! TVN, wspólnoty mieszkaniowej oraz przedstawicieli wojska i ośrodka pomocy społecznej w sobotę udało się jednak namówić panią Izę do posprzątania mieszkania i przeniesienia się do lokalu socjalnego.

- Decyzja jest taka, że pani gotowa jest z nami współpracować, umówiliśmy się w siedzibie ośrodka i dalsze działania będziemy planować na miejscu. Chcemy pomóc pani w załatwieniu emerytury - mówi przywoływana przez tygodnik Wprost kierowniczka sekcji Rejonowego Ośrodka Pomocy Rodzinie Zachód w Szczecinie Magdalena Markiewicz.

Źródło: Wprost, Uwaga! TVN

Artykuły polecane przez redakcję WTV: