wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

"Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie

24 Listopada 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Pandemia sprawiła, że wiele osób znalazło się w dołku psychicznym. W związku z tym grupa związana ze Szpitalem Klinicznym im. Józefa Babińskiego w Krakowie postanowiła wypuścić odcinki podcastu o zdrowiu psychicznym. Opowiadać o nim będą oso

Pierwsze odcinki interesującego podcastu można odsłuchiwać już od wczoraj. 

"Uważaj na głowę" - niezwykły projekt Szpitala Babińskiego w Krakowie

Szpital Kliniczny im. dra Józefa Babińskiego w Krakowie jest jednym z największych tego typu placówek w Polsce. W związku z profilem działalności, czyli psychiatrią, organizuje wespół ze swoimi podopiecznymi wiele różnych działań, które pozwalają na lepsze zrozumienie ich stanu, popularyzację dziedzin psychologii i psychiatrii, a także zrozumienie własnego stanu psychicznego.

 - ">>Uważaj na głowę<<  to tytuł wystawy, która od 2016 roku dostępna jest w placówce. Jej celem jest ułatwienie zrozumienia sytuacji, w jakiej znajdują się osoby doświadczające kryzysu psychicznego i ich samych. Osnową narracji wystawy są cytaty z trzydziestu wywiadów-opowieści osób, które doświadczyły takich kryzysów. Składają się one na uniwersalny obraz ich sytuacji i przeżyć, jakie były ich udziałem: objawów choroby czy zaburzenia, leczenia i pobytu w szpitalu, sytuacji po jego opuszczeniu, a wreszcie zdrowienia" - zapowiedział w ogłoszeniu rzecznik prasowy szpitala, Maciej Bóbr.

Jak zapowiada, temat zdrowia psychicznego w pandemii jest bardzo aktualny.

- "Obecnie wiele osób doświadcza nie tylko lęku - przed zakażeniem, utratą pracy lub bankructwem prowadzonej firmy. Zmiana sposobu funkcjonowania -  zamknięcie w domach czasie lockdownu, konieczność pracy zdalnej, często pozbawienie możliwości realizowania własnych pasji, sprawia, że stajemy się bardziej podatni na kryzysy psychiczne" - napisał rzecznik.

- "Wiele osób doświadcza zaburzeń depresyjnych i lękowych, nerwicowych, a nawet psychotycznych. Media informują o  eskalacji przemocy domowej, a coraz więcej osób nie mogąc poradzić sobie ucieka się do przyjmowania środków psychoaktywnych lub powraca do uzależnień, które już kiedyś pokonali. Pandemia powoduje wiele ludzkich dramatów" - informuje. 

Podcast nie tylko na pandemię

Szpital postanowił podjąć inicjatywę, która pozwoli na poradzenie sobie z tymi problemami. 

- "Trzeba zacząć od zrozumienia swojej sytuacji lub sytuacji osoby bliskiej, która przeżywa kryzys. Warto więc posłuchać tych, którzy mają już za sobą takie doświadczenie, tych którzy z nim walczą i tych, którym udało się z niego wyjść. Bo choć obecnie zwiedzanie wystawy >>Uważaj na głowę<< nie jest możliwe z uwagi na obowiązujące obostrzenia epidemiczne, to wywiady-opowieści dostępne są w Internecie" - możemy przeczytać w ogłoszeniu. 

Seria podcastów "Uważaj na głowę" ma więc przybliżyć wszystkim słuchającym problemy osób z zaburzeniami psychicznymi i jednocześnie pozwolić im odnieść się w ten sposób do własnych problemów lub tych przeżywanych przez naszych bliskich. Pierwsze odcinki dostępne są już na platformie Youtube (poniżej udostępniamy pierwsze trzy), a więcej informacji można zasięgnąć na Facebooku grupy

Podczas podcastów nie pojawią się twarze opowiadających, będzie za to można zobaczyć reprodukcje ich prac plastycznych lub animacje wykonane przez panią Beatę Sochańską, która również opowiedziała swoją historię. Wkrótce na kanale pojawi się więcej opowieści.

Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Policja w lesie

Polska

Wielkopolskie: Zwłoki odnalezione w środku lasu przez grzybiarzy. Prokuratura prowadzi działania

Czytaj więcej >

Polska

W wypadku pod Zieloną Górą zginął 21-letni piłkarz. Klub żegna swojego zawodnika

Czytaj więcej >
Udzial pary prezydenckiej w uroczystosci rozpoczecia roku szkolnego 2021/2022 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Papieza Jana Pawla II w Kruszewie.

Polska

Psycholog opowiada o powrocie do nauki stacjonarnej. Co czuje młodzież po pierwszych tygodniach szkoły?

Czytaj więcej >
Lubuska Policja

Polska

Nowe fakty ws. wypadku pod Zieloną Górą. Policja zamieściła zdjęcia

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał ustawę regulującą działania zwierząt w służbach mundurowych

Polska

27 grudnia może stać się świętem państwowym. Prezydent skierował projekt ustawy do Sejmu

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska

Szostaki. Nie żyje 28 latek, stężenie alkoholu we krwi zaskoczyło medyków

Czytaj więcej >