sąd. Pixabay.comŹródło: Pixabay.com
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 11 Lutego 2020

Sędziowie zmuszeni do ujawnienia orientacji. Ustawa kagańcowa narusza konstytucję

Ustawa kagańcowa ma wejść już od piątku. Sędziowie i prokuratorzy będą zobowiązani ujawnić przynależność do wszelkiego rodzaju zrzeszeń, w tym stowarzyszeń. Mają na to 30 dni.

Najgorszą informacją dla sędziów i prokuratorów jest fakt, że dane wrażliwe zostaną opublikowane w dostępnych w internecie Biuletynach Informacji Publicznej. Nie ma złudzeń, że chodzi o to, aby ujawnić dane wskazujące na przynależność do stowarzyszeń krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości.

Grób brata Jarosława Kaczyńskiego tak teraz wygląda. PrzykreGrób brata Jarosława Kaczyńskiego tak teraz wygląda. PrzykreCzytaj dalej

Ustawa kagańcowa ma ujawnić orientację seksualną, przynależność do danej grupy etnicznej, a nawet stan zdrowia

Jak podaje ,,Dziennik Gazeta Prawna": ,,W trakcie prac nad projektem ustawy nikt nie miał wątpliwości, że przepis ten ma ułatwić rządzącym ustalanie, czy sędzia lub prokurator przypadkiem nie należą do któregoś ze stowarzyszeń sędziowskich/prokuratorskich krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości"

Do sprawy odniosła się również Helsińska Fundacja Praw Człowieka: „Fakty te może bowiem zdradzić zadeklarowanie przez sędziego członkostwa w stosownych organizacjach (np. Stowarzyszeniu Chorych na Stwardnienie Rozsiane, Międzynarodowym Stowarzyszeniu Gejów i Lesbijek czy Stowarzyszeniu Romów w Polsce) (…)”.

Nikt nie ma wątpliwości, że ustawa kłóci się konstytucyjnym prawem ochrony danych osobowych oraz prawem do zrzeszania się.

„Omawiana regulacja zbyt daleko ingeruje więc w prawo do prywatności sędziów” – podaje HFPC.

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka również nie szczędziła słów krytyki: ,,Nałożenie na sędziów i prokuratorów obowiązku upubliczniania informacji o przynależności do stowarzyszeń i fundacji głęboko ingeruje w konstytucyjnie chronioną wolność zrzeszania się oraz prawo do prywatności. Nosi to znamiona powszechnej lustracji aktywności społecznej i publicznej sędziów i prokuratorów. W wielu przypadkach upublicznione informacje o sędziach i prokuratorach mogą prowadzić do ujawnienia ich światopoglądów, przekonań, a nawet orientacji seksualnej".

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zamiast 500 plus będzie 200 plus. Rząd podjął decyzję, rodziny muszą sobie radzić same

2. Rozwód rozrywa rodzinę królewską, jest oficjalne potwierdzenie. Królowa jest wściekła

3. Porażające odkrycie w żołądku psa. Niewyobrażalnie co zrobił mu właściciel

4. Rodzice przerywają milczenie ws. koszmarnych warunków na dziecięcym oddziale. "Trudno wytłumaczyć 2-latkowi, że mama śpi w hotelu"

5. Ohydne żarty polityków PiS. Homofobiczny atak na Roberta Biedronia

6. W autobusie było mnóstwo dzieci, trwa akcja ratunkowa. Zatrważające wiadomości z zachodniej Polski

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News