UPC ostrzega. Pixinio
Źródło: Pixinio
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 29 Grudnia 2019

Absolutnie nie bierz udziału w tym konkursie. To oszustwo, choć wygląda bardzo autentycznie

UPC wydało oficjalny komunikat w sprawie oszustów, podszywających się pod spółkę. Próba wyłudzenia danych osobowych wygląda bardzo autentycznie - sama byłam o krok od nacięcia się.

Oszuści działają w bardzo przemyślany sposób. Pojawiające się przed internautą okno informuje, że każdego dnia dostawca internetu losować będzie 10 osób, które nagrodzone mogą zostać wyjątkowym prezentem - jednym z telefonów. Na początku odpowiedzieć należy na trzy pytania, dotyczące zadowolenia z usług. Bez dwóch zdań nadaje to komunikatowi autentyczności.

UPC ostrzega

Następnie przekierowywani jesteśmy do okna, w którym wybieramy telefon. Dostępny jest tylko jeden - Samsung Galaxy S10. Na dole strony znajdziemy komentarze internautów, zadowolonych z konkursu. Wystarczył mi błyskawiczny research aby zauważyć, że konta użytkowników nie sa autentyczne.

UPC ostrzega

UPC ostrzega

Kolejny krok to prośba o podanie swoich danych kontaktowych a następnie - co zapaliło u mnie lampkę - danych karty kredytowej.

UPC ostrzega użytkowników

Spółka na swojej stronie wydała już oświadczenie w sprawie.

- Przeglądając strony internetowe można natknąć się na stronę z logo UPC, na której oferowane są nagrody w zamian za wypełnienie ankiety. UPC Polska nie jest autorem tej strony i nie prowadzi tego rodzaju kampanii. Strona w sposób automatyczny wykrywa adres IP użytkownika i w zależności od tego do jakiego dostawcy jest on przydzielony, wyświetla odpowiednio spreparowaną stroną z logo, szatą graficzną i treścią. Jest to forma wyłudzenia, w której oszuści podszywają się pod popularnych dostawców usług internetowych. Użytkownik jest zapewniany o wygranej, np. Samsung Galaxy, iPhone X lub iPad Pro, którą ma otrzymać po wypełnieniu ankiety. W celu otrzymania nagrody oszuści proszą o podanie danych osobowych oraz uiszczenie opłaty za dostawę. Zalecamy opuszczenie strony. Odradzamy wypełniania ankiety i podawania jakichkolwiek danych. Nie jest to promocja organizowana przez UPC - czytamy w oświadczeniu.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. W Boże Narodzenie zmarła 15-letnia Gabrysia. Na jej leczenie Polacy uzbierali 4 miliony złotych

3. Psy w schronisku miały same wybrać sobie prezenty. Wzruszający efekt

4. Skala pedofilii w Legionie Chrystusa niewyobrażalna. Coraz więcej pytań

5. Donald Tusk dowiedział się o porodzie córki w tragicznych okolicznościach

6. Dramat na bożonarodzeniowej mszy. 21 osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala