Tomasz Sekielski
Źródło: WTV
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 25 Października 2019

Tylko nie mów nikomu. Tomasz Sekielski dokonał przewrotu [NASZ WYWIAD]

Film "Tylko nie mów nikomu" zrobił gigantyczną furorę w Polsce. Został wyświetlony na forum Parlamentu Europejskiego a skomentował go sam papież Franciszek.

“Tylko nie mów nikomu”: Tomasz Sekielski przyczynił się do prawdziwego przewrotu w debacie publicznej na temat pedofilii w polskim kościele i sposobów jej ukrywania. Produkcja przedstawia bolesne historie ofiar ale i sposób przerzucania się odpowiedzialnością między hierarchami. Zostało to, przez niektóre środowiska, odebrane, jako atak na polski kościół katolicki. W taki sposób o filmie wypowiadał się m.in. ojciec Tadeusz Rydzyk i niektórzy prawicowi politycy.


“Tylko nie mów nikomu”: Tomasz Sekielski tłumaczył, że film nie ma być atakiem na kościół


W rozmowach z mediami, w tym i przed naszą kamerą, Tomasz Sekielski tłumaczył, że biorąc się za produkcję “Tylko nie mów nikomu”, nie miał zamiaru atakować polskiego kościoła katolickiego. To nie instytucja sama w sobie ma być problemem a stosunek duchownych i hierarchów do problemu pedofilii wśród księży.


Film w pełni sfinansowali darczyńcy, wspierających projekt przez serwis Patronite. Premiera “Tylko nie mów nikomu” miała miejsce 11 maja 2019 roku i wywołała ogromne poruszenie zarówno w kraju jak i na świecie.


“Tylko nie mów nikomu” zostało udostępnione do obejrzenia dla każdego, za darmo, na platformie YouTube. Tam dokument obejrzany został ponad 20 milionów razy. Emisji filmu podjęła się również stacja TVN i Wirtualna Polska. Dokument został również odtworzony w Parlamencie Europejskim z inicjatywy Roberta Biedronia.


Obraz dotarł do samego Watykanu i spotkał się z reakcją papieża Franciszka, który wyraził solidarność z ofiarami przemocy.


W “Tylko nie mów nikomu” po raz pierwszy słyszymy wyznanie ofiary kapelana Lecha Wałęsy, Franciszka Cybuli oraz Eugeniusza Makulskiego, odpowiedzialnego za budowę gmachu bazyliki w Licheniu. Ważną sceną, która stanowiła zajawkę przed premierą filmu, jest obalanie pomnika ks. Henryka Jankowskiego - kapelana “Solidarności”.


Obecnie Tomasz Sekielski wraz z bratem - Markiem Sekielskim - pracuje przede wszystkim w mediach internetowych, przy programach takich, jak Onet Rano, oraz zajmuje się produkcją filmów dokumentalnych. Następne obrazy poruszać mają temat afery wokół Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych oraz zatajania przypadków pedofilii w kościele przez Jana Pawła II.