Tragiczny stan tygrysów zatrzymanych na granicy
Źródło: Twitter
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 30 Października 2019

Polskie służby przepuściły transport z 10 tygrysami. Jeden nie żyje, stan 9 jest fatalny. Poznańskie zoo prosi o pomoc!

W sobotę polscy celnicy przepuścili przez granicę z Białorusią transport 10 tygrysów. Wyruszył 4 dni wcześniej z hodowli w Rzymie i dotrzeć miał do Dagestanu. Problemy zaczęły się po stronie Białoruskiej, gdzie okazało się, że przewoźnicy nie posiadają odpowiednich wiz. Zwierzęta utknęły w polskim Koroszczynie. Jeden z nich padł, reszta przetrzymywana jest w fatalnych warunkach.

O fatalnym stanie tygrysów poinformowali pracownicy poznańskiego zoo. Wbrew zapewnieniom granicznego weterynarza, Jarosława Nestorowicza, oceniającego kondycję zwierząt, jako "dość dobrą".

- Nasi pracownicy na miejscu zastali koszmar. Tygrysy oblepione własnymi odchodami, wyniszczone, wygłodzone, nasz lekarz weterynarii określa ich stan jako tragiczny - cytuje pracowników zoo TVN24.

W sobotę jeden z 10 tygrysów padł. Powodem była niedrożność żołądka. Zwierzęciu podano zbyt dużo jedzenia jednorazowo po tym, jak był głodzony.

- Pokarm nie przeszedł dalej do jelit i tygrys padł, bo prawdopodobnie zwierzę przez długi czas nie było karmione, później podano mu za dużą dawkę pokarmu - tłumaczył Jarosław Nestorowicz.

Poznańskie zoo walczy o tygrysy

Poznańskie zoo słynie z ratowania zwierząt, znajdujących się w fatalnych warunkach. Inspektorat twierdzi, że prosił o pomoc inne placówki, jednak te odmówiły pomocy. Przedstawiciele zoo zapewniają, że zajmą się całą 9, na cito budują nowy wybieg. Priorytetem na tę chwilę jest wydostanie zwierząt z ciężarówki. Jeszcze dziś mogą zostać przewiezione do Poznania.

- KOCHANI ! Jeśli otrzymamy formalne dokumenty o przekazaniu zwierząt, nie zostawimy ich, nie będziemy wybierać, ratujemy całą grupę ! Zastępca Prezydenta Miasta Pan Bartosz Guss dał zielone światło. Niech teraz urzędy staną na wysokości zadania. Tygrysy docelowo trafią po odkarmieniu do Adwokatów Zwierząt i wspaniałego ośrodka AAP w Hiszpanii ! Teraz liczy się czas - napisało na swoim fanpage`u zoo.

Dyrektor poznańskiego zoo, Ewa Zgrabczyńska poinformowała, że stan tygrysów nie daje dobrych rokowań. Nie ma pewności, czy uda się utrzymać je przy życiu. Zwierzęta karmione były wyłącznie kurczakami, które zdecydowanie im nie służą i nie mają wartości odżywczych.

Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej.