Dziennikarz dyscyplinarnie zwolniony z TVP, zarzuty uznał za uwłaczające godności. Interweniuje Adam Bodnar. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTERŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 3 Lutego 2020

Dziennikarz dyscyplinarnie zwolniony z TVP, zarzuty uznał za uwłaczające godności. Interweniuje Adam Bodnar

TVP Kultura zdecydowało się zwolnić z pracy redaktora Wojciecha Majcherka. To kolejny dziennikarz zwolniony z Telewizji Publicznej bez szczegółowego uzasadnienia. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Wojciech Majcherek pracował dla TVP Kultura od niemal 15 lat. Mimo to zdecydowano się rozwiązać jego umowę bez okresu wypowiedzenia, tłumacząc się "ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych". Dziennikarz odniósł się do sprawy, zaznaczając, że zarzuty uznaje za "wręcz uwłaczające jego godności". Zapowiedział również, że sprawa trafi do sądu.

Majcherek jest kolejną osobą, z którą stacja w ostatnim czasie rozwiązała umowę, nie kłopocząc się jednocześnie podaniem nieco większej ilości szczegółów dotyczących swojej decyzji. Sytuacja zaalarmowała Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

Nie mógł z nią porozmawiać na osobności? Prezydent zdradził powód, dla którego Agata Duda milczyNie mógł z nią porozmawiać na osobności? Prezydent zdradził powód, dla którego Agata Duda milczyCzytaj dalej

TVP odpowie przed Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Rzecznik wyraża swoje zaniepokojenie polityką kadrową w TVP Kultura. "Opisywane naciski, odsuwanie od anteny oraz zwalnianie z pracy dziennikarzy pracujących w mediach publicznych mogą bowiem prowadzić do naruszenia konstytucyjnej wolności słowa. W ocenie Rzecznika decyzje w tym zakresie powinny być podejmowane na podstawie przejrzystych zasad, z poszanowaniem niezależności redakcyjnej dziennikarzy i redaktora naczelnego", czytamy na stronie rpo.gov.pl.

"Adam Bodnar przypomniał dyrektorowi TVP Kultura konstytucyjne i międzynarodowe standardy realizowania misji publicznej oraz poszanowania swobody wypowiedzi w mediach publicznych, których ważnym elementem jest obowiązek prezentowania treści o pluralistycznym charakterze". Rzecznik przypomina jednocześnie, że art. 14 Konstytucji zapewnia wolność prasy oraz innych środków masowego przekazu.

Na oficjalnej stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich czytamy: "Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są na mocy Konstytucji RP zakazane. Przestrzeganie zasady pluralizmu wewnętrznego, a więc przekazywanie społeczeństwu różnorodnych informacji – w tym również poglądów kontrowersyjnych, czy skłaniających do dyskusji społecznej – ma istotny wpływ na jakość prezentowanych przez media informacji i jest warunkiem wypełniania ich misji".

Adam Bodnar podejmuje tym samym próbę przypomnienia dyrekcji TVP Kultura, że jedynie pluralizm da widzom Telewizji Polskiej prawo uzyskiwania rzetelnych informacji.

Rzecznik wysłał oficjalne pismo do dyrektora TVP Kultura Wojciecha Klaty z prośbą o podanie nieco bardziej sprecyzowanych informacji na temat zwolnienia z pracy Majcherka.

ZOBACZ TAKŻE:

1. WHO ogłosiła alarm ws. koronawirusa. Zagrożenie zdrowia na skalę światową

2. Co najmniej 20 osób nie żyje, 16 rannych, również dzieci. Tragedia za granicą podczas nabożeństwa

3. Badania wywracają do góry nogami wszystko, co myśleliśmy o kotach. Nawet nie wiecie, jak bardzo was kochają

4. Awantura w programie na żywo. Poseł nie wytrzymał, wyszedł ze studia

5. Co się stało Sikorskiemu? Do sieci wyciekły zdjęcia

6. Będzie naprawdę niebezpiecznie. Pilny alarm dla prawie całej Polski