TVP. Minęła 20.. https://www.youtube.com/watch?v=stCryOshvXgŹródło: https://www.youtube.com/watch?v=stCryOshvXg
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 11 Stycznia 2020

TVP przegrało proces. Musi przeprosić

TVP decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie będzie musiało przeprosić miasto Gdańsk oraz wpłacić 50 tysięcy złotych na rzecz Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. Telewizja Polska przegrała proces wytoczony przez miasto w sprawie ochrony dóbr osobistych. Wyrok sądu nie jest prawomocny.

Chodzi o materiał wyemitowany przez TVP Info w programie "Minęła 20", w którym zestawiono decyzję Pawła Adamowicza o powołaniu rady do spraw imigrantów z obrazami przedstawiającymi zamieszki wywołane przez imigrantów we francuskim mieście Calais. Na nagraniu imigranci byli przedstawieni jako ludzie niebezpieczni i agresywni, a podczas programu przytoczono również wypowiedź ówczesnego prezydenta Gdańska: „Nie ma prawdziwych Polaków! Można zeskanować każdego z nas i wyszedłby niezły przegląd narodowościowej tablicy Mendelejewa. To nas wzbogaca! Imigrantka i imigrant to jest szansa dla Gdańska! Każdy człowiek wzbogaca miasto!”. Portal "Wirtualne Media" przypomina, że Prezydent Adamowicz uznał, iż materiał ten narusza dobra osobiste Gdańska i postanowił wnieść sprawę do sądu.

Jak podaje Interia, zdaniem władz miasta program "przedstawił miasto jako podmiot, który zaprasza imigrantów do Polski w celu wywołania zamieszek, burd i zakłócenia porządku publicznego".

Tadeusz Rydzyk nie miał szans w starciu z Jurkiem Owsiakiem. Kontrowersyjne badanie ujawniło preferencje Polek i PolakówTadeusz Rydzyk nie miał szans w starciu z Jurkiem Owsiakiem. Kontrowersyjne badanie ujawniło preferencje Polek i PolakówCzytaj dalej

TVP przeprosi i zadośćuczyni finansowo

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w piątek wyrok w tej sprawie. Za sprawą decyzji sądu Telewizja Polska musi przeprosić miasto Gdańsk w programie "Minęła 20", zamieścić przeprosiny na stronie interntowej TVP.Info (jako główny artykuł na przynajmniej 24 godziny) oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych. Treść przeprosin cytuje Interia:

"Telewizja Polska S.A. przeprasza Gminę Miasta Gdańska za naruszenie jej dóbr osobistych, w szczególności dobrego imienia, wiarygodności publicznej i zaufania społecznego, w materiale wideo komentującym powołanie w Gdańsku Rady Imigrantów, wyemitowanym jako materiał wprowadzający do telewizyjnego magazynu 'Minęła dwudziesta' w TVP Info z dnia 31 października 2016 r. oraz udostępnionym w tym dniu na fanpage'u TVP Info na Facebooku i Twitterze i na stronie internetowej www.tvp.info. Przyznajemy, że materiał ten przedstawiał działania Gminy Miasta Gdańska w sposób zmanipulowany, za pomocą środków o zabarwieniu ksenofobicznym i rasistowskim w celu naruszenia jej dobrego imienia, a także wywołania w odbiorze społecznym niczym nieuzasadnionego poczucia strachu i braku bezpieczeństwa. Wyrażamy ubolewanie, że ww. materiał nie miał walorów informacyjnych lecz dezinformacyjne oraz, że nie stanowił on rzetelnej relacji prasowej i tym samym sprzeniewierzyliśmy się podstawowym obowiązkom dziennikarskim".

Telewizja będzie również musiała wpłacić 50 tys. zł na rzecz gdańskiego Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.

Tak decyzję sądu skomentowała obecnia prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz: "Nie ma w Gdańsku przyzwolenia na hejt, nienawiść, manipulacje, brak rzetelności i napuszczanie na drugiego człowieka w imię jakichkolwiek interesów. Bardzo się cieszę, ze podobnego zdania był także warszawski sąd".

ZOBACZ TAKŻE:

1. Nadchodzą ważne zmiany terminów 500 plus. Pieniądze będą przyznawane na innych zasadach

2. Mroczne znalezisko na lotnisku. Gdy walizka się otworzyła, oczom celników ukazał się straszny widok

3. Mina Agaty Dudy mówi wszystko. Oświadczyny w Pałacu Prezydenckim, mamy nagranie

4. Ksiądz zaatakował młodego mężczyznę, wszystko widać na monitoringu. Skandaliczna postawa prokuratury

5. Ujawnił skrywany latami żal. Aktor "Klanu" oszukał Daniela Olbrychskiego

6. Papież Franciszek ogłosi abdykację? Jest oficjalny komentarz sekretarza Benedykta XVI