Czy TVP Info posłucha papieża? Franciszek w mocnych słowach o manipulacji i mediach
Czy władze TVP Info zapoznały się z najnowszym kazaniem papieża Franciszka? Głowa największego związku wyznaniowego na świecie o mocnych słowach odniosła się do pracy dziennikarzy. Hierarcha mówił o dezinformacji i odpowiedzialności mediów.
- 19 września w Polsce odbędzie się Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Papież Franciszek już w sobotę wydał specjalne przemówienie związane ze świętem
- Kapłan poświęcił kazanie dla dziennikarzy i redaktorów z całego świata. Mówił o zagrożeniach związanych z dezinformacją i spłaszczania informacji
- Tymczasem TVP Info stale zmaga się z zarzutami o niewiarygodność i manipulację przekazem
Od 2016 roku TVP Info nieustannie jest oskarżane o przekazywanie stronniczych informacji. Zwolennicy ruchów opozycyjnych mówią także o faworyzowaniu polityków obozu rządzącego. Przekaz papieża Franciszka może być znamienny w konflikcie na linii opozycja-Telewizja Polska.
Czy TVP Info usłyszało przekaz papieża Franciszka? Kryzys w przemyśle wydawniczym niesie niebezpieczeństwo
W specjalnym orędziu skierowanym do prasy, duchowny powołał się na słowa hiszpańskiego dziennikarza Emanuela Lozano Garrido. - Otwórz ze zdumieniem oczy na to, co zobaczysz, i pozwól, aby twoje ręce napełniły się świeżością limfy życia, tak aby inni, gdy będą cię czytać, dotykali żywego cudu życia - apelował, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Jednym z głównych problemów mediów ma być spłaszczanie przekazywanych informacji. Według papieża Franciszka wywiad i reportaże mają tracić swoje miejsce i wartość. Duchowny zwrócił także uwagę na nieukazywanie prawdziwego stanu rzeczy.
- Kryzys w przemyśle wydawniczym niesie niebezpieczeństwo informacji tworzonych w redakcjach, przed komputerem, w agencjach, w sieciach społecznościowych, bez wychodzenia na ulice, bez zdzierania butów, bez spotykania osób w celu poszukiwania historii czy weryfikacji - komentowała głowa Kościoła, cytowana przez Polską Agencję Prasową.
Metodą gromadzenia informacji dla duchownego jest wychodzenie z domu, by na własne oczy doświadczać historii, relacjonowanych przez prasę.
Hierarcha poświęcił orędzie, by podziękować odważnym i zaangażowanym profesjonalistom. Wymieniał spośród nich operatorów filmowych, dziennikarzy, montażystów, a także reżyserów. Papież Franciszek wprost powiedział, że pracownicy mediów są bezpośrednio narażeni na utratę zdrowia.
- Musimy dziękować [...] za to, że dziś znamy, na przykład, trudną sytuację mniejszości prześladowanych w różnych częściach świata; że zostały ujawnione wielkie nadużycia władzy i niesprawiedliwość wobec ubogich i wobec stworzenia; że wiele zapomnianych wojen zostało opowiedzianych - mówił przedstawiciel związku wyznaniowego, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Duszpasterz przypomniał o wielkiej odpowiedzialności, jaka ciąży na dziennikarzach. - Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasz przekaz, za informacje, które podajemy, za kontrolę, której razem możemy dokonywać odnośnie do fałszywych wiadomości, demaskując je - podawał.
Artykuły polecane przez redakcję WTV: