TVP Info. Zuma/Evandro Inetti / SplashNews.com/East NewsŹródło: Zuma/Evandro Inetti / SplashNews.com/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 23 Stycznia 2021

Czy TVP Info posłucha papieża? Franciszek w mocnych słowach o manipulacji i mediach

Czy władze TVP Info zapoznały się z najnowszym kazaniem papieża Franciszka? Głowa największego związku wyznaniowego na świecie o mocnych słowach odniosła się do pracy dziennikarzy. Hierarcha mówił o dezinformacji i odpowiedzialności mediów.

  • 19 września w Polsce odbędzie się Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Papież Franciszek już w sobotę wydał specjalne przemówienie związane ze świętem
  • Kapłan poświęcił kazanie dla dziennikarzy i redaktorów z całego świata. Mówił o zagrożeniach związanych z dezinformacją i spłaszczania informacji
  • Tymczasem TVP Info stale zmaga się z zarzutami o niewiarygodność i manipulację przekazem

Od 2016 roku TVP Info nieustannie jest oskarżane o przekazywanie stronniczych informacji. Zwolennicy ruchów opozycyjnych mówią także o faworyzowaniu polityków obozu rządzącego. Przekaz papieża Franciszka może być znamienny w konflikcie na linii opozycja-Telewizja Polska. 

Czy TVP Info usłyszało przekaz papieża Franciszka? Kryzys w przemyśle wydawniczym niesie niebezpieczeństwo

W specjalnym orędziu skierowanym do prasy, duchowny powołał się na słowa hiszpańskiego dziennikarza Emanuela Lozano Garrido. - Otwórz ze zdumieniem oczy na to, co zobaczysz, i pozwól, aby twoje ręce napełniły się świeżością limfy życia, tak aby inni, gdy będą cię czytać, dotykali żywego cudu życia - apelował, cytowany przez Polską Agencję Prasową. 

Jednym z głównych problemów mediów ma być spłaszczanie przekazywanych informacji. Według papieża Franciszka wywiad i reportaże mają tracić swoje miejsce i wartość. Duchowny zwrócił także uwagę na nieukazywanie prawdziwego stanu rzeczy.

ZUS już za chwilę wysyła ważne pismo. Lepiej go nie przegapićZUS już za chwilę wysyła ważne pismo. Lepiej go nie przegapićCzytaj dalej

- Kryzys w przemyśle wydawniczym niesie niebezpieczeństwo informacji tworzonych w redakcjach, przed komputerem, w agencjach, w sieciach społecznościowych, bez wychodzenia na ulice, bez zdzierania butów, bez spotykania osób w celu poszukiwania historii czy weryfikacji - komentowała głowa Kościoła, cytowana przez Polską Agencję Prasową. 

Metodą gromadzenia informacji dla duchownego jest wychodzenie z domu, by na własne oczy doświadczać historii, relacjonowanych przez prasę. 

Hierarcha poświęcił orędzie, by podziękować odważnym i zaangażowanym profesjonalistom. Wymieniał spośród nich operatorów filmowych, dziennikarzy, montażystów, a także reżyserów. Papież Franciszek wprost powiedział, że pracownicy mediów są bezpośrednio narażeni na utratę zdrowia. 

 - Musimy dziękować [...] za to, że dziś znamy, na przykład, trudną sytuację mniejszości prześladowanych w różnych częściach świata; że zostały ujawnione wielkie nadużycia władzy i niesprawiedliwość wobec ubogich i wobec stworzenia; że wiele zapomnianych wojen zostało opowiedzianych - mówił przedstawiciel związku wyznaniowego, cytowany przez Polską Agencję Prasową. 

Duszpasterz przypomniał o wielkiej odpowiedzialności, jaka ciąży na dziennikarzach. - Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasz przekaz, za informacje, które podajemy, za kontrolę, której razem możemy dokonywać odnośnie do fałszywych wiadomości, demaskując je - podawał. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV: