Tematem emitowanego na antenie TVP Info programu „Minęła 20” był „atak Platformy Obywatelskiej na wolność słowa”.. tvp.info ("Minęła 20" 16.02.21)Źródło: tvp.info ("Minęła 20" 16.02.21)
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 16 Lutego 2021

Poseł Łącki zapytał Krzysztofa Ziemca o negatywne telefony do TVP Info. „Nie wiem, czy były”

Tematem emitowanego na antenie TVP Info programu „Minęła 20” był „atak Platformy Obywatelskiej na wolność słowa”. Dyskusja przybrała jednak nieoczekiwany obrót. Poseł Platformy Obywatelskiej najpierw wskazał, jaka przyszłość czeka prowadzącego Krzysztofa Ziemca, po czym zadał mu mocno niewygodne pytanie.

Jednym z gości niedzielnego wydania programu „Minęła 20”, którego szczegóły przytacza Wirtualna Polska, był poseł Platformy Obywatelskiej Artur Łącki. Jako że w mediach publicznych nie cichnie temat zapowiedzianej w trakcie konferencji PO likwidacji TVP Info, sprawę poruszono również w programie prowadzonym przez Krzysztofa Ziemca.

Mówiąc o zbieraniu podpisów pod projektem ustawy, która zakłada zlikwidowanie abonamentu RTV oraz informacyjnego kanału Telewizji Polskiej, wspomniano „atak Platformy Obywatelskiej na wolność słowa”.

Zdaniem Ziemca sprzeciwianie się ograniczaniu wolności mediów, przy jednoczesnej chęci zlikwidowania stacji, ukazuje pewną sprzeczność. – Nie pytam o to w tym kontekście, że ja tu pracuję czy moi koledzy. Pytam w interesie naszych widzów, którzy w ramach naszej akcji dzwonią do nas od piątku i proszą, błagając wręcz: "Nie róbcie niczego złego, chcemy mieć kanał TVP Info w swoich domach". Jaka zatem jest tu logika Platformy Obywatelskiej? – pytał dziennikarz.

Łącki w TVP Info: „Dam sobie rękę obciąć, że były też krytyczne słowa”

Poseł PO postanowił uspokoić prowadzącego. – Porozmawiałem już z kolegami i doszliśmy do wniosku, że jak zlikwidujemy TVP Info, to pan i tak zostanie w telewizji – zapewnił, nie unikając ironii.

Kamil Bortniczuk wysłuchał kobiety, której odmówiono aborcji po wyroku TK. OdpowiedziałKamil Bortniczuk wysłuchał kobiety, której odmówiono aborcji po wyroku TK. OdpowiedziałCzytaj dalej

Kontynuując żart, Łącki wskazał, że opracowano również specjalną karę. – Będzie pan musiał 1000 razy napisać słynną maksymę Voltaire'a „Nie zgadzam się z twoimi poglądami, ale oddam życie za to, abyś mógł je głosić” – zapowiedział członek Koalicji Obywatelskiej.

W odpowiedzi Ziemiec podziękował posłowi za łaskawość, a następnie zaznaczył, że szanuje cudzy punkt widzenia i dokłada wszelkich starań, by goście programu mogli swobodnie głosić swoje poglądy.

Łącki tymczasem kontynuował, komentując uruchomienie przez Telewizję Polską infolinii dla widzów, którzy mogli wyrażać swój sprzeciw wobec planów zamknięcia TVP Info, jednocześnie wychwalając nadawcę. Komentarze (wśród nich wypowiedź, według której TVP Info to najlepsza telewizja na świecie) zostały wyemitowane w poprzedzającym program niedzielnym wydaniu „Wiadomości”.

Utworzyliście numer telefonu, na który dzwonią ludzie, mówiący, że kanał TVP Info nie może być zlikwidowany. Panie redaktorze, ja nie słyszałem tych telefonów, ale dam sobie rękę obciąć, że były też krytyczne słowa. Dlaczego ich nie puściliście? – pytał Artur Łącki.

Wyraźnie zbity z tropu Ziemiec milczał. Poseł wyliczał tymczasem, że wspomnianych krytycznych głosów nie puszczono w żadnym z programie Telewizji Polskiej. – Nie usłyszałem ich ani w „Teleexpresie”, ani w „Panoramie”, ani w TVP1. Nie puściliście ich ani razu – wyliczał członek Platformy Obywatelskiej.

Dziennikarz wskazał finalnie, że nie jest pewien, czy krytyczne opinie w ogóle się pojawiły, a akcja siłą rzeczy skupiła tych, którzy walczą o istnienie kanału.

Kontynuując, Łącki wyliczał powody, dla których w jego opinii TVP Info powinno przestać istnieć. Poseł wskazał na brak pluralizmu, unikanie niewygodnych aspektów życia społecznego oraz „pokazywanie poglądów jednego człowieka”.

źródło: TVP Info / WP / YouTube

Artykuły polecane przez redakcję WTV: