TVP Info. TVP Info/07.01.21/ScreenŹródło: TVP Info/07.01.21/Screen
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 7 Stycznia 2021

TVP Info porównało brutalne zamieszki w Kongresie USA do kłótni w polskim Sejmie

Redakcja TVP Info przedstawiła swoim widzom wydarzenia, do jakich doszło w Stanach Zjednoczonych. Zwolenników Trumpa, którzy wywołali zamieszki, porównano do awantury w polskim Sejmie.

  • Wczoraj, podczas zatwierdzania przez amerykański Kongres wyboru Joe Bidena na urząd prezydenta, doszło do strać z policją
  • Amerykańskie media podały, że w wyniku zamieszek zmarły cztery osoby
  • "Część demonstrantów zaczęła zachowywać się na sali obrad jak polska opozycja" - informuje TVP Info na Twitterze

Na kilka godzin przed zatwierdzeniem wyniku wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych Donald Trump zwołał konferencję prasową, podczas której polityk po raz kolejny podważył wyniki wyborów prezydenckich.

Przedstawiciel konserwatystów mówił o ukradzionych głosach, co wywołało natychmiastową reakcję radykalnych zwolenników ustępującej głowy państwa. TVP Info wysłało na miejsce starć swojego korespondenta.

Redakcja TVP Info porównała wczorajsze zamieszki do działań polskiej opozycji

"Zamieszki na Kapitolu. Część demonstrantów zaczęła zachowywać się na sali obrad jak polska opozycja" - poinformował opinię publiczną zespół TVP Info za pośrednictwem Twittera. Kontrowersyjny wpis zgromadził ponad kilkaset reakcji i ponad tysiąc cytatów. 

Pracownikom Telewizji Polskiej najprawdopodobniej chodziło o blokowanie Sejmu podczas słynnego już konfliktu o ustawę budżetową, gdy Prawo i Sprawiedliwość przeniosło obrady do Sali Kolumnowej. Trudno jednak zrozumieć, jak TVP Info porównało strzelaninę do stawiania biernego oporu

Później przedstawiciele TVP próbowali tłumaczyć swój wpis. "W nawiązaniu do pytań wyjaśniamy: szperanie w rzeczach posłów, rzucenie na ziemię Marka Suskiego, wzywanie do blokowania wyjazdu Jarosława Kaczyńskiego i innych polityków, agresja fizyczna posła Lenza, blokowanie mównicy. To tylko część zachowań przedstawicieli opozycji", napisano w kolejnym poście.

Andrzej Duda w nocy skomentował zamieszki w Waszyngtonie. Zrobił to całkowicie inaczej niż reszta przywódcówAndrzej Duda w nocy skomentował zamieszki w Waszyngtonie. Zrobił to całkowicie inaczej niż reszta przywódcówCzytaj dalej

Wczoraj, w godzinach wieczornych naszego czasu zwolennicy Donalda Trumpa wdali się w bijatykę ze służbami. W ruch poszedł gaz łzawiący i granaty hukowe. Grupa wtargnęła do wnętrza budynku. Część z protestujących była uzbrojona. 

Niektórzy protestujący wdarli się do Izby Reprezentantów. Jeden z nich stanął na mównicy, po czym zaczął krzyczeć, że to Donald Trump wygrał wybory.

Doszło do ewakuacji wiceprezydenta Mike'a Pence'a, a także wiceprezydentki z ramienia Joe Bidena - Kamali Harris. Oboje nawoływali w mediach społecznościowych do zakończenia manifestacji. 

W wyniku starć doszło do postrzelenia młodej kobiety. Ranna w stanie krytycznym została przewieziona do szpitala, jednak media poinformowały już o jej śmierci

Swój protest wobec wpisu TVP Info wyraziła między innymi partia Razem. "Serio?! Jako opozycja wchodzimy z gnatami do Sejmu? Ogarnijcie się" - czytamy w komentarzu organizacji.

 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Twitter/TVP Info]