TVP w tarapatach finansowych. Będziemy płacić abonament RTV?. Pixabay
Źródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 29 Listopada 2019

Nie płacisz abonamentu RTV? Wkrótce zaczniesz

TVP pozornie cieszy się dobrą passą finansową. Wynikami oglądalności co jakiś czas chwali się sam Jacek Kurski. Kiedy jednak bliżej przyjrzymy się sytuacji Telewizji Polskiej, okaże się, że jej przychody pozostawiają wiele do życzenia. A jeśli nadawca rzeczywiście potrzebuje dodatkowych środków, to poszuka ich w naszych kieszeniach.

Sprawozdanie Rady Mediów Narodowych, opisane przez "Dziennik Gazetę Prawną", wskazuje na polepszającą się sytuację TVP. Zysk netto po trzech kwartałach 2019 roku jest o 16 proc. wyższy niż w analogicznym okresie, ubiegłego roku. Jednak, jak zauważa Arek Braumberger, państwowy nadawca traci na sprzedaży czasu reklamowego, która jest kluczowa dla jego utrzymania.

Prowadzący DDTVN sięgnął dna. Wyśmiewa się z osób, cierpiących na zaburzeniaProwadzący DDTVN sięgnął dna. Wyśmiewa się z osób, cierpiących na zaburzeniaCzytaj dalej

Patrząc na sytuację TVP realnie, widzimy, że wydatki telewizji z roku na rok wzrastają, podobnie jak kwoty przelewane z budżetu państwa.

TVP pod kreską

Przypomnieć należy, jak wyglądała historia abonamentu RTV. Teoretycznie za korzystanie z radia zapłacimy 7 zł miesięcznie, a za korzystanie z radia i telewizji - 22,70 zł. Jak w praktyce wygląda w Polsce rejestrowanie odbiorników, wiemy wszyscy aż za dobrze. Poczcie Polskiej trudno jest kontrolować osoby, podejrzane o niepłacenie abonamentu.

Biorąc pod uwagę prognozy finansowe TVP, wiele wskazuje na to, że już niebawem sytuacja związana z daniną, może się drastycznie zmienić.

- Dobranie się do ich kieszeni zagwarantowałoby sukces finansowy TVP i Polskiemu Radiu. Dość powiedzieć, że gdyby wszyscy, którzy mają płacić abonament, to robili, publiczna miałaby do dyspozycji ok. 3 mld zł rocznie, o miliard więcej niż obecnie - tłumaczy na bizblog.pl, Arek Braumberger.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Dzieciństwo Pyrkosza było koszmarem. Serialowy Pyzdra długo milczał, przed śmiercią wyjawił prawdę

2. Mało kto wiedział, że Jan Paweł II zawitał w nocnym klubie. Historia powala

3. Obrażenia okazały się niestety śmiertelne. Nie żyje uwielbiany miś koala Lewis

4. Używasz kostek rosołowych? Już nigdy z nich nie skorzystasz, gdy dowiesz się, czym naprawdę są

5. Były polski prezydent pobiera olbrzymią emeryturę. Ujawniono kwoty

6. Na umowie masz minimalną pensję, a resztę pieniędzy dostajesz pod stołem? Będziesz mieć poważne problemy