TVP OBWE. (zdj. il. ) ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East NewsŹródło: (zdj. il. ) ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 30 Czerwca 2020

Prestiżowa organizacja nie zostawiła na TVP suchej nitki. Padły oskarżenia o ksenofobię, "narzędzie kampanii prezydenta"

TVP mierzy się teraz z poważnymi zarzutami pod swoim adresem. Nadawca publiczny został oceniony przez znaną i cenioną na świecie organizację międzynarodową - OBWE. Chodzi o sposób przekazu i relacjonowania wyborów prezydenckich 2020 i kampanii wyborczych poszczególnych kandydatów. Stacji zarzuca się m.in. nietolerancję oraz stronniczość i wyraźne faworyzowanie obecnie urzędującego prezydenta.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w skrócie OBWE, to uznana na świecie międzynarodowa organizacja, której głównym celem jest zapobieganie powstawaniu konfliktów w Europie i stanie na straży standardów demokratycznych. Teraz przyjrzała się bliżej sytuacji politycznej w Polsce i działaniu mediów publicznych. W naszym kraju takim medium jest TVP. Organizacja, oceniając sytuację, o przeprowadzeniu wyborów mówi raczej bez zastrzeżeń, jednak krytykuje Telewizję Polską i jej działania.

GIS wydał pilne ostrzeżenie. Z półek zniknie popularny produkt, możesz go mieć w lodówceGIS wydał pilne ostrzeżenie. Z półek zniknie popularny produkt, możesz go mieć w lodówceCzytaj dalej

TVP w ogniu krytyki OBWE. Chodzi o przekaz w trakcie wyborów

Według ekspertów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), wybory prezydenckie w Polsce zostały przeprowadzone dobrze i we właściwy sposób, nawet pomimo pewnych wątpliwości prawnych, jednak zarzuty dotyczą głównie polskich mediów publicznych, do których zalicza się TVP. Zdaniem organizacji kampania prezydencka ucierpiała przez nietolerancję i stronniczość nadawcy publicznego. Wysłannicy organizacji zwracają uwagę, że "media publiczne stały się kampanijnym narzędziem urzędującego prezydenta", czyli w tym przypadku Andrzeja Dudy, czego - zdaniem wielu obserwatorów - nie da się nie zauważyć.

- Wybory prezydenckie w Polsce zostały przeprowadzone z poszanowaniem zasad, pomimo braku jasności prawnej, wynikającej z prób znalezienia rozwiązań, umożliwiających wybory w czasie pandemii Covid-19 - uważają międzynarodowi obserwatorzy z organizacji, oceniający wybory prezydenckie w Polsce i kampanię wyborczą.

- Kampania odznaczała się nietolerancyjną retoryką i tym, że publiczny nadawca nie wywiązał się ze swojego obowiązku przedstawiania wyważonej i bezstronnej relacji - oceniło OBWE w swoim oświadczeniu, mając na myśli sposób przekazu TVP.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Już jutro w życie wchodzi nowy podatek. Podrożeją wasze ulubione produkty
2. Czy będzie definitywny zakaz kąpieli w Bałtyku? Inspektor sanitarny wydał oficjalną decyzję

Jak przekazali eksperci OBWE, sama kampania charakteryzowała się "negatywną retoryką głównych kandydatów", która niepotrzebnie podsycała negatywną i bojową atmosferę, pełną mowy nienawiści, prowokacji i nietolerancyjnych zachowań, także ze strony samego prezydenta ubiegającego się o reelekcję. - Podżegający język używany przez obecnego prezydenta i jego kampanię był czasem ksenofobiczny i homofobiczny - zauważono.

- Nie pozwoliło to na żadną poważną dyskusję, która pomogłaby wyborcom w dokonaniu świadomej decyzji. W okresie poprzedzającym wybory publiczny nadawca stał się narzędziem kampanii dla obecnego prezydenta, a niektóre relacje miały wyraźny ksenofobiczny i antysemicki charakter - podkreślono.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Konferencja Szymona Hołowni. Tworzy nową formację i mówi o swojej decyzji na drugą turę wyborów
  2. Nietrzeźwa matka zasnęła, ojciec poszedł do baru. 3,5 letnia dziewczynka została bez opieki
  3. Niepełnosprawny Kuba prosi złodzieja: Oddaj nasz samochód i misie
  4. Zofia Klepacka wzywa do manifestacji. Twierdzi, że warszawskim śródmieściem "rządzi antifa"
  5. Jednoznaczny wynik sondażu prezydenckiego. Wiemy, kto wygrywa w II turze
  6. Miliony Polaków dostaną 300 złotych. Wnioski można składać już od jutra

Źródło: Radio Zet