TVP pozew. (zdj. Il. ) ; ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTERŹródło: (zdj. Il. ) ; ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 27 Czerwca 2020

TVP w poważnych tarapatach. Popularny wokalista już szykuje pozew, "to ignorancja i kradzież"

TVP musi mierzyć się z poważnymi zarzutami. Formacja Nieżywych Schabuff nie wytrzymała i zamierza wejść z Telewizją Polską na drogę prawną. Lider zespołu deklaruje, że wykorzystanie ich utworu "Lato" do promowania koncertowej trasy organizowanej przez publiczne medium narusza przepisy. "Niegodziwym, bezprawnym i nieprzyzwoitym jest fakt wykorzystania mojej piosenki" - wskazuje wokalista.

Wyjaśnijmy, że na antenie TVP wyemitowano spot promujący najnowsze przedsięwzięcie stacji. Medium postanowiło zorganizować swoją pierwszą samochodową trasę koncertową. Reklamując ważne wydarzenie, Telewizja Polska wykorzystała przebój współtworzony przez Formacje Nieżywych Schabuff. Sytuacja ta głęboko oburzyła artystów, którzy na swoim profilu na Facebooku ogłosili pozwanie publicznej stacji.

Wszystko się nagrało. Ludzie nie wytrzymali i zatrzymali homofobiczną ciężarówkę za mowę nienawiści wobec LGBT i szerzenie dezinformacji, interwencja policjiWszystko się nagrało. Ludzie nie wytrzymali i zatrzymali homofobiczną ciężarówkę za mowę nienawiści wobec LGBT i szerzenie dezinformacji, interwencja policjiCzytaj dalej

TVP zostanie pozwane przez Formacje Nieżywych Schabuff

"Drodzy Państwo, nie ma zgody na naruszenie moich praw przez TVP S.A. Epidemiczny czas, pokazał nam jak ważna dla człowieka jest kultura i sztuka, niestety to bezprecedensowe osiągnięcie naszej cywilizacji, często zostaje wykorzystywane w sposób niegodny" - rozpoczyna swój wpis Aleksander Klepacz. 

"W mojej ocenie, media publiczne winny stać na straży moralności, przyzwoitości, prawa, dobrego obyczaju w kontrze do manipulacji i koniunkturalizmu... z którego słyną niestety wszystkie media. Niegodziwym, bezprawnym i nieprzyzwoitym jest fakt wykorzystania mojej piosenki „Lato” (jestem współautorem) do reklamy trasy koncertowej TVP" - kontynuuje wokalista na swoim profilu na Facebooku.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Policja w dużym, polskim mieście zaczęła kontrole. Mogą złapać każdego, lepiej się przygotować
2. Kolejne ofiary weekendu. Wypoczynek Polaków wymyka się spod kontroli

TVP, zdaniem współautora "Lata", nadmiernie faworyzuje niektórych artystów. - Fakt wykorzystania mojej piosenki „Lato” (jestem współautorem) do reklamy trasy koncertowej TVP, która w obliczu oficjalnego zakazu organizowania jakichkolwiek koncertów z udziałem publiczności, wydaje się być co najmniej niestosowna. Większość Artystów w wyniku obostrzeń i zakazu, tkwi od kilku miesięcy w «komie»...w tym przypadku, mamy doczynienia z podziałem Artystów na tych gorszych (zahibernowanych) i uprzywilejowanych, których nie dotyczy zakaz - deklaruje Klepacz za pośrednictwem Facebooka.

Co ważne, artysta zdążył już skomentować całą sprawę dla redakcji Newsweek Polska. W krótkim wywiadzie zdecydowanie nie szczędził mocnych słów. "Nie chodzi wyłącznie o odszkodowanie. Oczywiście nasz prawnik przygotowuje pozew, w którym będziemy domagać się odszkodowania i przeznaczymy je na cel charytatywny, który zapewne zaboli telewizję publiczną, jednak aspekt finansowy jest najmniej istotny. Najbardziej irytuje mnie ignorancja TVP. Uznanie, że wszystko im wolno. Stwierdzili, że nasza piosenka do fajny kawałek, dobrze się ludziom kojarzy, więc sięgnęli po nią, jak po swoją. To kradzież", stwierdza wokalista.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości
  2. Pogoda nagle się zmieni. Nadchodzi bardzo duża zmiana. Prognoza na lato 2020
  3. Klienci Biedronki powinni uważać. GIS wydał pilne ostrzeżenie przed popularnym produktem
  4. Nie żyje ceniony i legendarny rysownik. Był autorem najsłynniejszego logotypu miasta, zmarł nagle
  5. Miał zrezygnować, bo zaproponowano mu tylko 8 tys. zł. Ujawniono zarobki uczestników "Tańca z Gwiazdami"
  6. Niesamowity wynik. PKW podała frekwencję na godzinę 12

Źródło: [Facebook/Formacja Nieżywych Schabuff, Newsweek Polska]