TVP. (Zdj. Il. ) ; JastrzabPost/YouTube/30.12.19/ScreenŹródło: (Zdj. Il. ) ; JastrzabPost/YouTube/30.12.19/Screen
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 26 Listopada 2020

Kolejne 2 mld zł dla TVP popłynie z naszych kieszeni. Niestety, nie żartujemy

Rządzący ponownie dali TVP możliwości otrzymania 2 miliardów złotych. Tym razem chodzi o rekompensaty za straty tytułem abonamentu RTV. Kompetencja o przekazaniu nawet 1 950 000 złotych została przydzielona ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego.

Budżet na 2021 rok wciąż jest procedowany przez parlament. 30 września oficjalny dokument trafił do Sejmu, a 7 października, jak podaje "Wyborcza", rozpatrywała go komisja finansów publicznych. Dla TVP oznacza to możliwość niemałego zysku. 

Artykuł 8 dokumentu nadaje Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożenie wniosku do premiera o przekazanie TVP oraz Polskiemu Radiu rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu RTV. Na polecenie Prezesa Rady Ministrów nawet do 1 950 000 złotych może zostać przelane przez Ministerstwo Finansów na konto Telewizji Polskiej. 

Dokumenty te są powszechnie dostępne na stronie Sejmu. 

Dramatyczne chwile Filipa Chajzera. Jego ojciec przechodzi operacjęDramatyczne chwile Filipa Chajzera. Jego ojciec przechodzi operacjęCzytaj dalej

Kolejne pieniądze dla TVP? W grę wchodzą prawie 2 miliardy złotych

Przyjęcie budżetu przez prezydenta Andrzeja Dudę uprawomocni propozycję Zjednoczonej Prawicy. Przypomnijmy, że na początku 2020 roku posłowie opozycji prosili o skierowanie 2 miliardów złotych na służbę zdrowia. Chodzi o słynne już kwoty, jakie ze Skarbu Państwa uzyskały władze TVP. Jak wszyscy wiemy, postulat upadł w drodze głosowania. 

"Wyborcza" przytoczyła uzasadnienie projektu, z którego wynika, że nawet dwa razy więcej osób korzysta z ulgi podatkowej, obejmującej odbiorniki. Dziennikarze wskazują jednak, że nie podano metod, jakimi wyliczono straty poniesione przez TVP

Telewizja Polska w ostatnich 4 latach, według Fundacji ePaństwo i "Wirtualnych Mediów", otrzymała w ramach wyrównania aż 4,8 miliarda złotych. 

Edyta Górniak na antenie Polsat News umówiła się na kawę z byłym szefem GIS-u. Zdumiewające scenyEdyta Górniak na antenie Polsat News umówiła się na kawę z byłym szefem GIS-u. Zdumiewające scenyCzytaj dalej

Nowelizacja ustawy budżetowej w latach 2017-2018 przyznała dla TVP 860 mln zł. Rok później było to już 1,26 mld zł. Największe poruszenie wywołały jednak przyznane wiosną tego roku niemal 2 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Telewizja Polska otrzymała wówczas 1,71 mld zł.

W 2019 roku spółka odnotowała przeszło 16-procentowy wzrost dochodów (2,56 mld zł). Zysk netto wyniósł 89 mln zł. TVP ma jednak znacznie więcej źródeł pozyskiwania środków finansowych na rzecz rozwoju swojej stacji. 

DZISIAJ GRZEJE:
1. TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach
2. Popularny bank z ważnym apelem do klientów. Nawet się nie zorientujesz jak zabiorą wszystkie pieniądze
3. Rzecznik policji: Funkcjonariusze nie wiedzieli, że zatrzymują dziennikarkę. Tymczasem na zdjęciach widać coś innego

Trwający rok również okazał się łaskawy dla nadawcy. Z danych wynika, że mimo spadających przychodów z reklam w pierwszej połowie 2020 r. TVP uzyskała 936,5 mln zł zysku netto między innymi dzięki wpływom z abonamentu i rekompensaty.

Pamiętajmy, że pieniądze nie są przekazywane bezpośrednio na TVP, a na publiczne media. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest odpowiedzialna za podział środków dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Największe kwoty, z oczywistych powodów, są kierowane na konto stacji telewizyjnej. 

Sędzia się nie krył. Wyrok ws. Danuty Holeckiej zapadł w 15 minutSędzia się nie krył. Wyrok ws. Danuty Holeckiej zapadł w 15 minutCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. WHO wydało nowe zalecenia. Każdy pacjent z dusznościami powinien je znać
  2. Często pijesz sok jabłkowy? Możesz się zdziwić odkrywając jakie ma właściwości
  3. Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec
  4. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
  5. "Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie
  6. Ministerstwo Zdrowia zabiera głos. Zła wiadomość dla Polaków na sezon zimowy, chodzi o hotele
  7. Rozebrał najdroższego iPhone'a na części pierwsze. Jeden szczegół robi piorunujące wrażenie

Źródło: [Wirtualne Media/Gazeta Wyborcza/ePaństwo]