Książki. Flickr/Abhi SharmaŹródło: Flickr/Abhi Sharma
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 26 Czerwca 2020

Prezenterka TVP o "W pustyni i w puszczy": "Uczy pogardy"

Popularna prezenterka TVP Tamara Gonzalez Perea odniosła się do powieści „W pustyni i w puszczy”. Dziennikarka ostro skrytykowała dzieło Henryka Sienkiewicza. Uważa, że książka szerzy rasizm i uczy pogardy.

W polskich mediach od pewnego czasu nie ustają dyskusje o tym, co jest rasistowskie, a co nie. Zaczęło się od „Murzynka Bambo” Juliana Tuwima, a teraz krytyka spadła na „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Książce zarzuca się szerzenie rasizmu. Z taką opinią zgadza się prezenterka „Pytanie na śniadanie” Tamara Gonzalez Perea.
 

Książka ucząca rasizmu?

 
Wybitne dzieło Henryka Sienkiewicza od lat znajduje się w kanonie lektur szkolnych, dlatego prawie każde dziecko zna historię bohaterów powieści. Książka, w której poznajemy losy Stasia i Nel. Bohaterowie walczą o przetrwanie na afrykańskiej pustyni. Kontrowersje, jakie budzi aktualnie książka, w czasach jej tworzenia były bagatelizowane. Zawiera ona bowiem sposób myślenia o mieszkańcach Afryki z początku XX wieku. Ten problem był poruszany już dużo wcześniej, jednak dyskusje ponownie nabrała tempa po wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych, związanych ze śmiercią Georga Floyda.
 

Gwiazda popiera usunięcie książki z kanonu lektur

 
Popularna prezenterka TVP, znana z prowadzenia programu „Pytanie na śniadanie” przedstawiła swoje zdanie na temat działa Henryka Sienkiewicza. Dziennikarka wielokrotnie doświadczyła prześladowania przez swój kolor skóry i pochodzenie jej przodków. Zgadza się ona z opinią, że „W pustyni i w puszczy” to powieść szkodliwa. „To książka, która pomimo wielu swoich wspaniałych cech, uczy pogardy, braku szacunku i poczucia wyższości nad każdym, kto nie jest białym chrześcijaninem. Jaki jest cel indoktrynowania uczniów myśleniem o świecie sprzed stu sześćdziesięciu lat?” – powiedziała Tamara w rozmowie z plejada.pl.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Biskup ostro: trzeba odciąć Kościół od takich księży 2. Dantejskie sceny na wiecu Andrzeja Dudy. Doszło do przepychanek

„To jedna z podstawowych lektur, z której dzieci czerpią wiedzę o Afryce. Ktoś powie, że to jest fikcja literacka – oczywiście. Jednak inaczej taką fikcję odbierają dzieci, a inaczej dorośli. Nie widzę problemu w tym, że ta książka jest ogólnodostępna, (…) ale niech czytają tę książkę dorośli, a nie dzieci w szkole podstawowej” – dodała prezenterka TVP.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biskup ostro: trzeba odciąć Kościół od takich księży
  2. Dantejskie sceny na wiecu Andrzeja Dudy. Doszło do przepychanek
  3. Gwiazda TVN pogrążona w żałobie. Opublikowała zdjęcie zrobione w dniu ojca, niezwykle poruszające
  4. Klientów największego polskiego banku mają czekać zmiany. Lepiej wcześniej przygotować gotówkę

Źródło: [plejada.pl, dziennik.pl]