Kadr z filmu "Nieplanowane", który zostanie niedługo wyemitowany w TVP. (screen) Youtube/Rafael Film
Źródło: (screen) Youtube/Rafael Film
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 23 Października 2020

Nagle TVP wyemituje głośny film o aborcji. Czy mydlą oczy społeczeństwu, czy próbują odwrócić kota ogonem?

TVP szybko reaguje na wydarzenia wokół Trybunału Konstytucyjnego i sporu o aborcję. Postanowili wprowadzić do ramówki film, który w zeszłym roku zrobił furorę w polskich kinach, ale również echem odbiły się związane z nim kontrowersje. Kiedy "Nieplanowane" znajdą się na ekranie TVP?

Film będzie można obejrzeć w sobotę, 24 października o 21:35. Nie wiadomo jednak, czy warto.

Porażające nagranie, Robert Biedroń pobity przez policję, brak poszanowania mandatu poselskiego. Użyli także innych środków przemocyPorażające nagranie, Robert Biedroń pobity przez policję, brak poszanowania mandatu poselskiego. Użyli także innych środków przemocyCzytaj dalej

"Nieplanowane" w TVP - co to za film?

Jacek Kurski szybko zareagował na wczorajsze postanowienie Trybunału Konstytucyjnego i duży zwrot obywateli przeciwko Prawu i Sprawiedliwości. Szef Telewizji Polskiej postanowił wprowadzić do ramówki głośny film, który wszedł do kin poprzedniej jesieni. "Nieplanowane" to amerykańska produkcja finansowana przez chrześcijańskie media, która opowiada o kierowniczce kliniki aborcyjnej. Kobieta zmienia swój pogląd na kwestie usuwania ciąży o 180 stopni, kiedy na swojej drodze napotyka na wszystkie najdrastyczniejsze przypadki z aborcją związane.

W Polsce "Nieplanowane" były ogromnym sukcesem kinowym. Puszczane były na srebrnych ekranach zeszłej jesieni, a do pójścia na seans zachęcały w szczególności środowiska katolickie. Film nakręcono na podstawie książki o tym samym tytule, którą napisała na podstawie swoich doświadczeń Abby Johnson, główna bohaterka filmu.

Dzieło zyskało mieszane opinie na całym świecie. Jakub Dębki, polski krytyk filmowy, określił go mianem "chrześcijańskiej paszy", a wielu widzów zgromadzonych na największym portalu filmowym na świecie, imdb.com, krytykowało go za "ordynarną stronniczość", "epatowanie makabrą", "przesadę" i przekłamania, głównie naukowe.

Filmowe przekłamania - czego spodziewać się po "Nieplanowanym"?

Kluczowym momentem dla postaci filmowej Abby jest moment, w którym obserwuje ona ekran USG podczas zabiegu usuwania ciąży. Scena ma pokazywać, jakby płód "uciekał" przed szczypcami wykonującego zabieg ginekologa. Scena wywołała oburzenie wśród lekarzy.

- Pomysł, że płód odwróci się, okaże strach lub spróbuje uciec przed rurką medyczną jest naprawdę szczerym kłamstwem. Wszystkie dowody wskazują, że nie jest to możliwe - tłumaczyła położna i ginekolożka Jen Villavicencio, członkini organizacji Aborcyjny Dream Team. Jak wynika z badań naukowych przeprowadzonych przez American College of Obstetricians and Gynecologists "płód nie ma zdolności fizjologicznej do odczuwania bólu do co najmniej 24. tygodnia ciąży".

Kaczyński uciekł do Morawieckiego? Protestującym to nie umknęło, właśnie zmierzają, aby go spotkaćKaczyński uciekł do Morawieckiego? Protestującym to nie umknęło, właśnie zmierzają, aby go spotkaćCzytaj dalej

Kolejne przekłamanie dotyczy organizacji, w której pracuje główna bohaterka. Planned Parenthood ma być miejscem, w którym ludzi uczy się świadomego rodzicielstwa, edukuje się na temat seksualności, antykoncepcji oraz aborcji. Zostało ono przedstawione jako żądna zysku bestia przez cały czas napędzająca swoje zarobki kolejnymi zabiegami aborcyjnymi. Sztampowo pokazani są również pracownicy organizacji - mają być cyniczni, bezduszni i traktować kobiety jedynie jako źródło dochodu.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku samego zabiegu aborcji - pokazany jest on jak krwawa łaźnia, która nigdy się nie kończy i sprawia wszystkim uczestnikom ból. Lekarz musi używać siły, wokół leje się krew, a pacjentki płaczą. W rzeczywistości zabieg trwa kilka minut, ma konkretne procedury, które należy po kolei wykonać, a kobiety poddające, które chcą usunąć ciąże są o wszystkim informowane, poddawane są również narkozie lub znieczuleniu miejscowemu.

Film wspierany przez podejrzaną organizację

Jak ustaliła dziennikarka Patrycja Wieczorkiewicz, nad "Nieplanowanym" patronat objęła organizacja CitizenGo, która w Rosji opowiedziała się za depenalizacją przemocy domowej. To bardzo interesująco wpisuje się w nurt filmu, który krwią i przemocą wręcz epatuje i, mimo że w Stanach otrzymał kategorię wiekową R, to w Polsce mogli na niego chodzić już 15-latkowie. Niektóre szkoły wysłały na niego swoich uczniów.

To również pokazuje, jakie filmy w swoim prime time'ie chce puszczać TVP i jak szybko rządowe media postanowiły zareagować na sytuację związaną z Trybunałem Konstytucyjnym.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Czy Tadeusz Rydzyk powinien ujawnić swój majątek? Posiada auta i dzieła sztuki za miliony, ale jego finanse są tajemnicą
2. Wszystkich świętych z decyzją rządu. Już znamy plan, co do cmentarzy
3. Przerażające nagranie z Białegostoku, kobieta jest poszukiwana. Okropny, rasistowski atak

źródło: [film.wp.pl][radioem.pl]

Pilne orędzie premiera Mateusza Morawieckiego. Kiedy jest emitowane, pod domem Kaczyńskiego trwa gigantyczny protestPilne orędzie premiera Mateusza Morawieckiego. Kiedy jest emitowane, pod domem Kaczyńskiego trwa gigantyczny protestCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Od dzisiaj obowiązkowe testy na Covid-19 dla części Polaków. Jest potwierdzenie, za granicą podjęli decyzję
  2. Maja Ostaszewska zwraca się do Polaków z bardzo ważnym apelem. Chodzi o zdrowie tysięcy osób
  3. Położnicy błędnie uznali dziecko za martwe i oddali do kostnicy. Po 6 godzinach odkryto ich pomyłkę, nieprawdopodobny finał historii
  4. Nocne zamieszki pod domem Jarosława Kaczyńskiego. W ruch poszły kamienie i gaz łzawiący
  5. Oburzająca postawa Abp. Jędraszewskiego. Pochwala łamanie praw człowieka i zakaz aborcji
  6. Syrop imbirowy działa jak antybiotyk. Ma też inne zalety, pomaga w przykrych dolegliwościach