Na TVP może zostać nałożona grzywna.. Wikimedia Commons, Adrian Grycuk, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en [zdjęcie wykadrowane]Źródło: Wikimedia Commons, Adrian Grycuk, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en [zdjęcie wykadrowane]
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 23 Lutego 2021

TVP nie stosuje się do wyroku sądu. Stacja miała przeprosić miasto Gdańsk

Zgodnie z wydanym przed kilkoma dniami wyrokiem Sądu Apelacyjnego TVP musi przeprosić Miasto Gdańsk za ksenofobiczny materiał dotyczący powołania Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Wbrew ustaleniom przeprosiny widoczne były na stronie TVP Info zaledwie godzinę. Reprezentujący miasto mec. Ejtminowicz zapowiada wszczęcie procedury egzekucyjnej wobec TVP, na którą może zostać nałożona grzywna.

  • 2016 TVP wyemitowała ksenofobiczny materiał dotyczący Gdańska
  • Prezydent Paweł Adamowicz skierował sprawę do sądu
  • 17 lutego zapadł w tej sprawie prawomocny wyrok
  • Sąd nakazał TVP opublikowanie przeprosin
  • TVP nie zastosowała się do wyroku

Jak podaje onet.pl, sprawa dotyczy wyemitowanego w roku 2016 przez TVP ksenofobicznego materiału dotyczącego powołania Rady Imigrantów i Imigrantów w Gdańsku. W materiale zdarzenie zostało zestawione ze zdjęciami osób próbujących nielegalnie przekroczyć europejskie granice.

Zawiadomienie do sądu złożył w tej sprawie prezydent Paweł Adamowicz. Decyzja sądu zapadła po czterech latach. 17 lutego Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że TVP ma do 20 lutego bieżącego roku opublikować na antenie oraz w mediach społecznościowych przeprosiny za ten materiał oraz przekazać 50 tys. zł Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku.

- Niewątpliwie ten materiał został sporządzony w sposób niedopuszczalny, który nie licował z powagą i misją telewizji publicznej. Miał charakter bardzo jednostronny i wybiórczy- mówiła sędzia Małgorzata Kuracka, uzasadniając wyrok.

- Materiał TVP był zabiegiem manipulacyjnym i zaprzeczeniem dziennikarskiej rzetelności, a przez to działaniem bezprawnym. By stworzyć propagandowy materiał, nałożono w odpowiedni sposób trzy warstwy: słowo, obraz i dźwięk. Są obrazki pokazujące zamieszki z imigrantami. Na to nałożona jest groźna muzyka rodem z sensacji XX wieku, a lektor grobowym tonem opisuje, że w Gdańsku tworzona jest rada imigrantów. Nie ma żadnego wyjaśnienia motywów tworzenia takiej instytucji - mówi przywoływany przez onet.pl mec. Tomasz Ejtminowicz, który reprezentował w procesie Miasto Gdańsk.

TVP nie zastosowała się do wyroku

Chociaż wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie jest prawomocny, TVP się do niego nie zastosowała. Jak podaje onet.pl, wyrok nakazywał TVP opublikowanie przeprosin o ustalonej treści m.in. na stronie głównej TVP Info jako drugiego najważniejszego tematu oraz pozostawienie go na stronie (niekoniecznie w czołówce) przez kolejne dwa dni.

- Telewizja nie wykonała tego postanowienia sądu. Na stronie telewizji przeprosiny widniały przez około godzinę - przywołuje słowa mec. Ejtminowicza onet.pl. TVP nie wypełniła także pozostałych postanowień sądu.

- Decyzją sądu, także i na facebookowej stronie TVP przeprosiny powinny zostać przypięte na górze fanpage'a na 24 godziny, a przez następne dwa dni wciąż musiały tam być widoczne. Tak się nie stało. Dodatkowo przeprosiny miał odczytać lektor w telewizji rządowej na początku programu "Minęła 20" - tłumaczył portalowi onet.pl mec. Ejtminowicz.

Wiadomości TVP znów zaatakowały TVN i stanęły w obronie nowej gwiazdy swojej stacjiWiadomości TVP znów zaatakowały TVN i stanęły w obronie nowej gwiazdy swojej stacjiCzytaj dalej

Wobec tego, że TVP nie stosuje się do prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie, mec. Ejtminowicz zapowiada wszczęcie procedury egzekucyjnej względem stacji. Jeśli TVP w dalszym ciągu nie będzie stosować się do wyroku, sąd będzie mógł nałożyć na stację grzywnę

-  I może robić to aż do skutku. Pierwsze dwie grzywny nie mogą przekroczyć kwoty 15 tys. zł, kolejne mogą być już wyższe i mogą sumować się nawet do miliona złotych - mówi przywoływany przez onet.pl mec. Ejtminowicz. Mecenas określa również zapowiedzi złożenia skargi kasacyjnej przez TVP mianem "blefu", podkreślając, że póki co stacja nie ma możliwości wstrzymania konieczności wykonania wyroku.

Źródło: onet.pl 

<p><em>Artykuły polecane przez redakcję WTV:</em></p><ul><li><a href="https://wtv.pl/500-plus-230221-mk-wniosek">Głośny wniosek o 500 plus za okres ciąży nie został odrzucony</a></li><li><a href="https://wtv.pl/tadeusz-rydzyk-230221-mk-muzeum">Do muzeum Tadeusza Rydzyka trafiły nowe eksponaty</a></li><li><a href="https://wtv.pl/agustin-egurrola-220221-pm-powod-odejscia-z-tvn">Ujawniono, dlaczego Agustin Egurrola zdecydował się przejść do TVP. Nieoficjalne informacje</a></li></ul><p><iframe src="//www.youtube.com/embed/30XpAhFAoGo" width="560" height="314" allowfullscreen="allowfullscreen"></iframe></p>