Nie żyje dziennikarz TVP Marek Maldis.. PixabayŹródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 15 Lutego 2021

Nie żyje dziennikarz TVP Marek Maldis

W sobotę, w wieku 72 lat zmarł wieloletni dziennikarz TVP, publicysta i reżyser filmów dokumentalnych Marek Maldis. Dziennikarz chorował na COVID-19.

  • W sobotę zmarł Marek Maldis
  • Dziennikarz przez lata związany był z TVP
  • Maldis był także reżyserem filmów dokumentalnych

Jak podaje TVP Info, nie żyje przez lata związany z TVP dziennikarz, publicysta i reżyser Marek Maldis. "Piszę na Marka profilu, aby powiadomić jego przyjaciół i znajomych. Dzisiaj odszedł ten Wspaniały Człowiek, zostawiając wielki ból w mym sercu. Przegrał nie fair walkę z podstępnym Covid-19" - poinformowała w sobotę na Facebooku Elżbieta Komorowska.

Piszę na Marka profilu aby powiadomić jego przyjaciół i znajomych. Dzisiaj odszedł ten Wspaniały Człowiek zostawiając wielki ból w mym sercu. Przegrał nie fair walkę z podstępnym Covid-19. Elżbieta Komorowska

Opublikowany przez Marka Maldisa Sobota, 13 lutego 2021

Informację o jego śmierci przekazała także TVP3 Warszawa. W chwili śmierci Marek Maldis miał 72 lata. Dziennikarz skończył Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela na Żoliborzu, był także absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak czytamy na portalu warszawa.tvp.pl, Marek Maldis tworzył filmy dokumentalne oraz realizował programy telewizyjne dla TVP 1 takie jak "Darz Bór", "Prezydenci Warszawy" czy "Wydarzenia tygodnia".

Złotoryja. Bezdomni podczas mszy zaczęli spożywać trunki wysokoprocentowe. Konieczna była interwencja policjiZłotoryja. Bezdomni podczas mszy zaczęli spożywać trunki wysokoprocentowe. Konieczna była interwencja policjiCzytaj dalej

Współpracował ponadto z Akademią Telewizyjną oraz prowadził zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW. Był zżyty ze stolicą, na temat której nakręcił kilka filmów dokumentalnych. Otrzymał także odznaczenie "Zasłużony dla Warszawy".

Jak podaje TVP Info, zmarły w sobotę dziennikarz TVP był także pasjonatem biegania, tenisa i jazdy konnej. Stworzył pierwszą Warszawską Edukacyjną Ścieżkę Biegową na Kępie Potockiej oraz był jednym z inicjatorów odbywającego się na Cytadeli "Pikniku pod Flagą biało-czerwoną".

Marek Maldis był także współautorem napisanej wspólnie z Grzegorzem Łubczykiem książki "13 lat, 13 minut" dotyczącej najmłodszych ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 roku oraz Powstania Węgierskiego 1956 roku. Książce towarzyszył zrealizowany przez autorów film dokumentalny.

Dziennikarz TVP miał na swoim koncie także rolę aktorską w filmie Janusza Majewskiego i Pétera Bacsó "Do widzenia wczoraj. Dwie krótkie komedie o zmianie systemu". Odpowiadał za scenariusz i reżyserię filmów dokumentalnych takich jak "Pisarz, historyk... szpieg?" (1992) czy "Po co ci te chłopy? Rzecz o Karolu Lewakowskim" (2011).

Był laureatem licznych nagród, w tym między innymi "Złotego ekranu". Za film "13 lat, 13 minutotrzymał w 2006 roku dyplom honorowy na łódzkim Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu" oraz dyplom specjalny na kieleckim Ogólnopolskim Niezależnym Przeglądzie Form Dokumentalnych "Nurt".

"Ciepły, serdeczny, miły, tak będziemy zawsze wspominać Marka" - czytamy na portalu TVP 3 Warszawa.

Źródła: TVP Info

Artykuły polecane przez redakcję WTV: